jmol - en to ar translation catalogue (181 entries)

en: &Help
ar: م&ساعدة

en: &Search...
ar: ا&بحث...

en: &Commands
ar: &تحكم

en: Math &Functions
ar: رياضيات ودوال

en: Set &Parameters
ar: احفظ &الإعدادات

en: &More
ar: &المزيد

en: Editor
ar: المُحرّر

en: State
ar: الحالة

en: Run
ar: نفذ

en: Clear Output
ar: امسح المخرجات

en: Clear Input
ar: امسح المدخلات

en: History
ar: المحفوظات

en: Load
ar: تحميل

en: press CTRL-ENTER for new line or paste model data and press Load
ar: اظغط CTRL+ENTER لإضافة سطر جديد أو ألصق نموذج البيانات ثم أنقر زر تحميل

en: Jmol Script Console
ar: محرر الطرفية لـ Jmol

en: Jmol Script Editor
ar: المحرر النصي لـ jmol

en: Console
ar: الطرفية

en: Open
ar: إفتح

en: Script
ar: برنامج نصّي

en: Check
ar: تحقق

en: Step
ar: خطوة

en: Pause
ar: أوقف مؤقتاً

en: Resume
ar: إستأنف

en: Halt
ar: أوقف

en: Clear
ar: امسح

en: Close
ar: أغلق

en: File or URL:
ar: ملف أو رابط URL

en: Image Type
ar: نوع الصورة

en: JPEG Quality ({0})
ar: JPEG جودة عادية ({0})

en: PNG Compression  ({0})
ar: PNG مظغوط ({0})

en: PNG Quality ({0})
ar: PNG جودة عادية ({0})

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Do you want to overwrite file {0}?
ar: هل تريد الكتابة على الملف؟ {0}

en: Warning
ar: تحذير

en: All Files
ar: كل الملفات

en: Cancel
ar: ألغ الأمر

en: Abort file chooser dialog
ar: أحبط الملف المختار

en: Details
ar: التفاصيل

en: Directory
ar: الدليل

en: Open selected directory
ar: إفتح المسار المحدد

en: Attributes
ar: سمات

en: Modified
ar: عدل

en: Generic File
ar: ملف عام

en: Name
ar: الإسم

en: File Name:
ar: إسم الملف:

en: Size
ar: الحجم

en: Files of Type:
ar: الملفات حسب النوع:

en: Type
ar: النوع

en: Help
ar: المساعدة

en: FileChooser help
ar: تعليمات حول الملف المختار

en: Home
ar: البداية

en: List
ar: قائمة

en: Look In:
ar: نظرة أقرب

en: Error creating new folder
ar: خطأ في إنشاء مجلد

en: New Folder
ar: مجلد جديد

en: Create New Folder
ar: أنشء مجلداً جديداً

en: Open selected file
ar: إفتح الملفات المحددة

en: Save
ar: إحفظ

en: Save selected file
ar: إحفظ الملفات المحددة

en: Save In:
ar: إحفظ بالداخل:

en: Update
ar: تحديث

en: Update directory listing
ar: تحديث قائمة الدليل

en: Up
ar: رفع

en: Up One Level
ar: ارفع بمستوى واحد للأعلى

en: OK
ar: موافق

en: Preview
ar: معاينة

en: Append models
ar: إلحاق النماذج

en: Catalan
ar: كتلونية

en: Czech
ar: تشيكية

en: Danish
ar: دنماركية

en: German
ar: ألمانية

en: Greek
ar: يونانية

en: British English
ar: إنجليزية بريطانية

en: American English
ar: إنجليزية أمريكية

en: Spanish
ar: إسبانية

en: Estonian
ar: إستونية

en: French
ar: فرنسية

en: Hungarian
ar: هنغارية

en: Italian
ar: إيطالية

en: Korean
ar: كورية

en: Norwegian Bokmal
ar: نرويجية بوكمال

en: Dutch
ar: هولندية

en: Polish
ar: بولندية

en: Portuguese
ar: برتغالية

en: Brazilian Portuguese
ar: برتغالية البرازيل

en: Russian
ar: روسية

en: Slovenian
ar: سلوفينية

en: Swedish
ar: سويدية

en: Turkish
ar: تركية

en: Ukrainian
ar: أوكرانية

en: Simplified Chinese
ar: صينية مبسّطة

en: Traditional Chinese
ar: صينية تقليدية

en: No atoms selected -- nothing to do!
ar: لم يتم تحديد أي ذرة! لا شيئ أفعله!

en: {0} atoms will be minimized.
ar: {0} ذرات سيتم تصغيرها إلى الحد الأدنى

en: All
ar: الكل

en: {0} processors
ar: {0} معالج

en: {0} MB total
ar: الحجم الكلي {0} ميغابايت

en: {0} MB maximum
ar: الحجم الأقصى  {0} ميغابايت

en: No atoms loaded
ar: لا ذرة محملة

en: Configurations
ar: ظبط

en: Element
ar: عنصر

en: Language
ar: لغات

en: By Residue Name
ar: حسب إسم

en: Model information
ar: نموذج الإستعمالات

en: Select ({0})
ar: إختر ({0})

en: atoms: {0}
ar: الذرات: {0}

en: groups: {0}
ar: المجموعات: {0}

en: polymers: {0}
ar: البوليميرات: {0}

en: model {0}
ar: النماذج {0}

en: View {0}
ar: عرض {0}

en: Main Menu
ar: القائمة الرئيسية

en: None
ar: لا شيء

en: Display Selected Only
ar: إستعرض المحددة فقط

en: Invert Selection
ar: إعكس التحديد

en: View
ar: عرض

en: Front
ar: الواجهة

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: اليمين

en: Bottom
ar: الأسفل

en: Back
ar: عودة

en: Protein
ar: البروتين

en: Basic Residues (+)
ar: الأساس المتبقي (+)

en: Acidic Residues (-)
ar: الحمض المتبقي (-)

en: Nucleic
ar: النواة

en: Bases
ar: الأسس

en: All Solvent
ar: جميع المذيبات

en: Style
ar: الشكل

en: Scheme
ar: مخطط

en: Wireframe
ar: الإطار السلكي

en: Cartoon
ar: كرتون

en: Trace
ar: تعقّب

en: Atoms
ar: ذرات

en: Off
ar: مقفل

en: Bonds
ar: روابط

en: On
ar: مفعّل

en: Calculate
ar: حساب

en: Structures
ar: التراكيب

en: Cartoon Rockets
ar: صواريخ الكرتون

en: Vibration
ar: إهتزاز

en: Vectors
ar: المتجهات

en: Stereographic
ar: التصوير المجسامي

en: Labels
ar: علامات

en: With Atom Name
ar: بإسم الذرة

en: With Atom Number
ar: برقم الذرة

en: Position Label on Atom
ar: موقع العلامة على الذرة

en: Centered
ar: توسيط

en: Upper Right
ar: اليمين العلوي

en: Lower Right
ar: اليمين السفلي

en: Upper Left
ar: اليسار العلوي

en: Lower Left
ar: اليسار السفلي

en: Color
ar: اللون

en: Molecule
ar: جزيئ

en: Chain
ar: سلسلة

en: Group
ar: مجموعة

en: Black
ar: أسود

en: White
ar: أبيض

en: Cyan
ar: سماوي

en: Red
ar: أحمر

en: Orange
ar: برتقالي

en: Yellow
ar: أصفر

en: Green
ar: أخضر

en: Blue
ar: أزرق

en: Indigo
ar: نيلي

en: Violet
ar: بنفسجي

en: Salmon
ar: سالمون

en: Olive
ar: أخضر زيتوني

en: Gray
ar: رمادي

en: Gold
ar: ذهبي

en: Make Translucent
ar: إجعله شبه شفاف

en: Background
ar: الخلفية

en: Surfaces
ar: أسطح

en: Axes
ar: محاور

en: Zoom
ar: الحجم

en: Zoom In
ar: تكبير

en: Zoom Out
ar: تصغير

en: Spin
ar: لف

en: Animation
ar: حركة

en: Loop
ar: تكرار

en: Stop
ar: أوقف

en: File Error:
ar: خطأ في الملف:
