Jmol - en to cs translation catalogue (519 entries)

en: Element?
cs: Prvek?

en: &Help
cs: Nápo&věda

en: &Search...
cs: &Hledej...

en: &Commands
cs: &Příkazy

en: Math &Functions
cs: Matematické &funkce

en: Set &Parameters
cs: Nastav &parametry

en: &More
cs: &Více

en: State
cs: Stav

en: Run
cs: Spustit

en: Clear Output
cs: Vymaž výstup

en: Clear Input
cs: Vymaž vstup

en: History
cs: Historie

en: Load
cs: Nahrát

en: press CTRL-ENTER for new line or paste model data and press Load
cs: stiskněte CTRL-ENTER pro vložení nového řádku nebo vložte údaje o modelu a stiskněte Nahrát

en: Messages will appear here. Enter commands in the box below. Click the console Help menu item for on-line help, which will appear in a new browser window.
cs: Zprávy se objeví zde. Napište příkazy do pole níže. Klepněte na tlačítko Nápověda v konzoli pro on-line nápovědu, která se objeví v novém okně prohlížeče.

en: Jmol Script Console
cs: Jmol skriptovací konzole

en: Jmol Script Editor
cs: Jmol Skript Editor

en: Console
cs: Konzole

en: Open
cs: Otevřít

en: Script
cs: Skript

en: Check
cs: Zkontrolovat

en: Top[as in "go to the top" - (translators: remove this bracketed part]
cs: Nahoru

en: Step
cs: Krok

en: Pause
cs: Pozastavit

en: Resume
cs: Pokračovat

en: Halt
cs: Zastavit

en: Clear
cs: Vymazat

en: Close
cs: Zavřít

en: File or URL:
cs: Soubor nebo URL:

en: Image Type
cs: Typ obrázku

en: JPEG Quality ({0})
cs: JPEG kvalita ({0})

en: PNG Compression  ({0})
cs: PNG komprese ({0})

en: PNG Quality ({0})
cs: PNG kvalita ({0})

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Do you want to overwrite file {0}?
cs: Chcete přepsat soubor {0}?

en: Warning
cs: Varování

en: All Files
cs: Všechny soubory

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Abort file chooser dialog
cs: Zruš výběr souboru

en: Details
cs: Podrobnosti

en: Directory
cs: Složka

en: Open selected directory
cs: Otevři vybranou složku

en: Attributes
cs: Vlastnosti

en: Modified
cs: Změněno

en: Generic File
cs: Obecný soubor

en: Name
cs: Název

en: File Name:
cs: Název souboru:

en: Size
cs: Velikost

en: Files of Type:
cs: Typy souborů

en: Type
cs: Typ

en: Help
cs: Nápověda

en: FileChooser help
cs: Nápověda k výběru souborů

en: Home
cs: Domů

en: List
cs: Seznam

en: Look In:
cs: Hledej v:

en: Error creating new folder
cs: Chyba při vytváření nové složky

en: New Folder
cs: Nová složka

en: Create New Folder
cs: Vytvořit novou složku

en: Open selected file
cs: Otevřít zvolený soubor

en: Save
cs: Uložit

en: Save selected file
cs: Uložit vybraný soubor

en: Save In:
cs: Ulož v:

en: Update
cs: Aktualizace

en: Update directory listing
cs: Aktualizuj výpis složky

en: Up
cs: Nahoru

en: Up One Level
cs: O úroveň výše

en: Preview
cs: Náhled

en: Append models
cs: Připojené modely

en: PDB cartoons
cs: PDB skica

en: NOTE: Backbone amide hydrogen positions are present and will be ignored. Their positions will be approximated, as in standard DSSP analysis.
    Use {0} to not use this approximation.
cs: POZNÁMKA: jsou uvedeny souřadnice vodíků v amidovém skeletu, ale budou ignorovány. Jejich souřadnice budou aproximovány standardní DSSP analýzou.
    Zvol {0} pokud nechceš použít tuto aproximaci.

en: NOTE: Backbone amide hydrogen positions are present and will be used. Results may differ significantly from standard DSSP analysis.
    Use {0} to ignore these hydrogen positions.
cs: POZNÁMKA: jsou uvedeny souřadnice vodíků v amidovém skeletu a budou použity. Výsledky se mohou významně lišit od standardní DSSP analýzy.
    Zvol {0} pokud chceš ignorovat uvedené souřadnice vodíků.

en: Arabic
cs: arabština

en: Asturian
cs: Asturština

en: Azerbaijani
cs: Ázerbájdžánština

en: Bosnian
cs: Bosenština

en: Catalan
cs: Katalánština

en: Czech
cs: Čeština

en: Danish
cs: Dánština

en: German
cs: Němčina

en: Greek
cs: Řečtina

en: Australian English
cs: Australská angličtina

en: British English
cs: Britská angličtina

en: American English
cs: Americká angličtina

en: Spanish
cs: Španělština

en: Estonian
cs: Estonština

en: Basque
cs: Baskičtina

en: Finnish
cs: Finština

en: Faroese
cs: Faerština

en: French
cs: Francouzština

en: Frisian
cs: Fríština

en: Galician
cs: Galština

en: Croatian
cs: Chorvatština

en: Hungarian
cs: Maďarština

en: Armenian
cs: Arménština

en: Indonesian
cs: Indonéština

en: Italian
cs: Italština

en: Japanese
cs: Japonština

en: Javanese
cs: Javánština

en: Korean
cs: Korejština

en: Malay
cs: Malajština

en: Norwegian Bokmal
cs: Norština Bokmal

en: Dutch
cs: Nizozemština

en: Occitan
cs: Okcitánština

en: Polish
cs: Polština

en: Portuguese
cs: Portugalština

en: Brazilian Portuguese
cs: Brazilská portugalština

en: Russian
cs: Ruština

en: Slovenian
cs: Slovinština

en: Serbian
cs: Srbština

en: Swedish
cs: Švédština

en: Tamil
cs: Tamilština

en: Telugu
cs: Telugština

en: Turkish
cs: Turečtina

en: Uyghur
cs: Ujgurština

en: Ukrainian
cs: Ukrajinština

en: Uzbek
cs: Uzbečtina

en: Simplified Chinese
cs: Zjednodušená čínština

en: Traditional Chinese
cs: Tradiční čínština

en: Could not get class for force field {0}
cs: Nemohu získat třídu pro silové pole {0}

en: No atoms selected -- nothing to do!
cs: Nejsou vybrány žádné atomy -- nic na práci!

en: {0} atoms will be minimized.
cs: {0} atomy budou minimalizovány.

en: could not setup force field {0}
cs: nemohu nastavit silové pole {0}

en: new
cs: nový

en: undo (CTRL-Z)
cs: zpět (CTRL-Z)

en: redo (CTRL-Y)
cs: znovu (CTRL-Y)

en: center
cs: střed

en: add hydrogens
cs: přidat vodíky

en: minimize
cs: minimalizovat

en: fix hydrogens and minimize
cs: fixovat vodíky a minimalizovat

en: clear
cs: vyčistit

en: save file
cs: uložit soubor

en: save state
cs: uložit stav

en: invert ring stereochemistry
cs: invertovat stereochemii kruhu

en: delete atom
cs: smazat atom

en: drag to bond
cs: táhnout pro spojení vazbou

en: drag atom
cs: táhnout atom

en: drag atom (and minimize)
cs: táhnout atom (a minimalizovat)

en: drag and minimize molecule (docking)
cs: táhnout a minimalizovat molekulu (dokování)

en: increase charge
cs: zvýšit náboj

en: decrease charge
cs: snížit náboj

en: delete bond
cs: smazat vazbu

en: single
cs: jednoduchá

en: double
cs: dvojitá

en: triple
cs: trojitá

en: increase order
cs: zvýšit řád

en: decrease order
cs: snížit řád

en: rotate bond (SHIFT-DRAG)
cs: rotovat vazbu (SHIFT-DRAG)

en: exit modelkit mode
cs: ukončit modelovací mód

en: Space Group
cs: Prostorová grupa

en: All
cs: Vše

en: {0} processors
cs: {0} procesor/y

en: {0} MB total
cs: celkem: {0} MB

en: {0} MB maximum
cs: maximálně: {0} MB

en: Mouse Manual
cs: Návod pro myš :-)

en: Translations
cs: Nastavení jazyka

en: System
cs: Systém

en: No atoms loaded
cs: Žádný atom nenahrán

en: Configurations
cs: Konfigurace

en: Element
cs: Prvek

en: Model/Frame
cs: Model/snímek

en: Language
cs: Jazyk

en: By Residue Name
cs: Podle názvu substituentu

en: By HETATM
cs: Podle HETATM

en: Molecular Orbitals ({0})
cs: Molekulové orbitaly ({0})

en: Symmetry
cs: Symetrie

en: Hide Symmetry
cs: Skryj symetrii

en: Model information
cs: Informace o modelu

en: Select ({0})
cs: Vybrat ({0})

en: All {0} models
cs: Všechny {0} modely

en: Configurations ({0})
cs: Konfigurace ({0})

en: Collection of {0} models
cs: Sbírka {0} modelů

en: atoms: {0}
cs: atomů: {0}

en: bonds: {0}
cs: vazeb: {0}

en: groups: {0}
cs: skupin: {0}

en: chains: {0}
cs: řetězců: {0}

en: polymers: {0}
cs: polymerů: {0}

en: model {0}
cs: Model {0}

en: View {0}
cs: Zobrazení {0}

en: Main Menu
cs: Hlavní menu

en: Biomolecules
cs: Biomolekuly

en: biomolecule {0} ({1} atoms)
cs: biomolekula {0} ({1} atomů)

en: load biomolecule {0} ({1} atoms)
cs: nahraj biomolekulu {0} ({1} atomů)

en: None
cs: Nic

en: Display Selected Only
cs: Zobrazit pouze vybrané

en: Invert Selection
cs: Obrátit výběr

en: View
cs: Pohled

en: Front
cs: Zepředu

en: Left
cs: Zleva

en: Right
cs: Zprava

en: Top[as in "view from the top, from above" - (translators: remove this bracketed part]
cs: Shora

en: Bottom
cs: Zespoda

en: Back
cs: Zezadu

en: Protein
cs: Bílkovina

en: Backbone
cs: Skelet

en: Side Chains
cs: Postranní řetězce

en: Polar Residues
cs: Polární substituenty

en: Nonpolar Residues
cs: Nepolární substituenty

en: Basic Residues (+)
cs: Zásadité substituenty (+)

en: Acidic Residues (-)
cs: Kyselé substituenty (-)

en: Uncharged Residues
cs: Neutrální substituenty

en: Nucleic
cs: Nukleový

en: Bases
cs: Báze

en: AT pairs
cs: AT páry

en: GC pairs
cs: GC páry

en: AU pairs
cs: AU páry

en: All PDB "HETATM"
cs: Všechny PDB "HETATM"

en: All Solvent
cs: Všechna rozpouštědla

en: All Water
cs: včetně molekulové vody

en: Nonaqueous Solvent
cs: Nevodné rozpouštědlo

en: Nonaqueous HETATM
cs: Nevodné HETATM

en: Carbohydrate
cs: Sacharid

en: None of the above
cs: Nic z výše uvedeného

en: Style
cs: Vzhled

en: Scheme
cs: Schéma

en: CPK Spacefill
cs: Kalotový model (CPK)

en: Ball and Stick
cs: Kuličky a tyčinky

en: Sticks
cs: Tyčinky

en: Wireframe
cs: Drátový model

en: Cartoon
cs: Skica (Cartoon)

en: Trace
cs: Trace (Stopa)

en: Atoms
cs: Atomy

en: Off
cs: Vypnout

en: Bonds
cs: Vazby

en: On
cs: Zapnout

en: Hydrogen Bonds
cs: Vodíkové můstky

en: Calculate
cs: Vypočítat

en: Set H-Bonds Side Chain
cs: Ukázat vodíkové můstky v postranním řetězci

en: Set H-Bonds Backbone
cs: Ukázat vodíkové můstky v hlavním řetězci

en: Disulfide Bonds
cs: Disulfidové můstky

en: Set SS-Bonds Side Chain
cs: Ukázat disulfidové můstky v postranním řetězci

en: Set SS-Bonds Backbone
cs: Ukázat disulfidové můstky v hlavním řetězci

en: Structures
cs: Struktury

en: Cartoon Rockets
cs: Skica s raketami (Cartoon Rockets)

en: Ribbons
cs: Stužky (Ribbons)

en: Rockets
cs: Rakety (Rockets)

en: Strands
cs: Vlákna (Strands)

en: Vibration
cs: Vibrace

en: Vectors
cs: Vektory

en: Spectra
cs: Spektra

en: {0} pixels
cs: {0} pixelů

en: Scale {0}
cs: Měřítko {0}

en: Stereographic
cs: Stereografie

en: Red+Cyan glasses
cs: Červené + tyrkysové brýle

en: Red+Blue glasses
cs: Červené + modré brýle

en: Red+Green glasses
cs: Červené + zelené brýle

en: Cross-eyed viewing
cs: Cross-eyed (konvergentně)

en: Wall-eyed viewing
cs: Wall-eyed (divergentně)

en: Labels
cs: Popisky

en: With Element Symbol
cs: symboly prvků

en: With Atom Name
cs: symboly s čísly atomů

en: With Atom Number
cs: očíslované atomy

en: Position Label on Atom
cs: Umístit popisek k atomu

en: Centered
cs: Vystředit

en: Upper Right
cs: Vpravo nahoře

en: Lower Right
cs: Vpravo dole

en: Upper Left
cs: Vlevo nahoře

en: Lower Left
cs: Vlevo dole

en: Color
cs: Barvy

en: By Scheme
cs: Dle schématu

en: Element (CPK)
cs: Prvek (CPK)

en: Alternative Location
cs: Volitelné umístění

en: Molecule
cs: Molekula

en: Formal Charge
cs: Formální náboj

en: Partial Charge
cs: Částečný náboj

en: Temperature (Relative)
cs: Teplota (Relativní)

en: Temperature (Fixed)
cs: Teplota (Konstantní)

en: Amino Acid
cs: Aminokyselina

en: Secondary Structure
cs: Sekundární struktura

en: Chain
cs: Řetězec

en: Group
cs: Skupina

en: Inherit
cs: Dědit (Inherit)

en: Black
cs: Černá

en: White
cs: Bílá

en: Cyan
cs: Modrozelená

en: Red
cs: Červená

en: Orange
cs: Oranžová

en: Yellow
cs: Žlutá

en: Green
cs: Zelená

en: Blue
cs: Modrá

en: Indigo
cs: Indigová

en: Violet
cs: Fialová

en: Salmon
cs: Lososová

en: Olive
cs: Olivová

en: Maroon
cs: Kaštanová

en: Gray
cs: Šedá

en: Slate Blue
cs: Světle modrá

en: Gold
cs: Zlatá

en: Orchid
cs: Orchidejová

en: Make Opaque
cs: Zneprůhlednit

en: Make Translucent
cs: Zprůsvitnit

en: Background
cs: Pozadí

en: Surfaces
cs: Povrchy

en: Axes
cs: Osy

en: Boundbox
cs: Hraniční box

en: Unit cell
cs: Elementární buňka

en: Zoom
cs: Lupa

en: Zoom In
cs: Přiblížit

en: Zoom Out
cs: Oddálit

en: Spin
cs: Rotace

en: Set X Rate
cs: Nastavit rychlost rotace kolem osy X

en: Set Y Rate
cs: Nastavit rychlost rotace kolem osy Y

en: Set Z Rate
cs: Nastavit rychlost rotace kolem osy Z

en: Set FPS
cs: Nastavit FPS (počet snímků za sekundu)

en: Animation
cs: Animace

en: Animation Mode
cs: Typ animace

en: Play Once
cs: Přehrát 1×

en: Palindrome
cs: Palindrom

en: Loop
cs: Přehrávat dokola

en: Play
cs: Přehrát

en: Stop
cs: Zastavit

en: Next Frame
cs: Další snímek

en: Previous Frame
cs: Předchozí snímek

en: Rewind
cs: Převinout zpět

en: Reverse
cs: Přehrát pozpátku

en: Restart
cs: Spustit znovu

en: Measurements
cs: Měření

en: Double-Click begins and ends all measurements
cs: Dvojklik zahajuje a ukončí všechna měření

en: Click for distance measurement
cs: Klepnout pro změření vzdálenosti

en: Click for angle measurement
cs: Klepnout pro změření úhlu

en: Click for torsion (dihedral) measurement
cs: Klepnout pro změření torze

en: Click two atoms to display a sequence in the console
cs: Klepněte na dva atomy pro zobrazení sekvence v konzoli

en: Delete measurements
cs: Vymazat výsledky měření

en: List measurements
cs: Naměřené hodnoty

en: Distance units nanometers
cs: nm (1 nm = 1E-9 m)

en: Distance units Angstroms
cs: Å (1 Å = 1E-10 m)

en: Distance units picometers
cs: pm (1 pm = 1E-12 m)

en: Set picking
cs: Nastavit označování

en: Center
cs: Střed

en: Identity
cs: Identita

en: Label
cs: Popisek

en: Select atom
cs: Vybrat atom

en: Select chain
cs: Vybrat řetězec

en: Select element
cs: Vybrat prvek

en: Select group
cs: Vybrat skupinu

en: Select molecule
cs: Vybrat molekulu

en: Select site
cs: Vybrat vazné místo

en: Show symmetry operation
cs: Zobraz operace symetrie

en: Show
cs: Ukázat

en: File Contents
cs: Obsah souboru

en: File Header
cs: Záhlaví souboru

en: Isosurface JVXL data
cs: Izopovrchová JVXL data

en: Molecular orbital JVXL data
cs: Molekulární orbital typu JVXL

en: Orientation
cs: Orientace

en: Space group
cs: Prostorová grupa

en: Current state
cs: Současný stav

en: File
cs: Soubor

en: Reload
cs: Obnovit

en: Open from PDB
cs: Otevřít z PDB

en: Load full unit cell
cs: Načti úplnou elementární buňku

en: Open script
cs: Otevřít skript

en: Save a copy of {0}
cs: Uložit kopii {0}

en: Save script with state
cs: Uložit skript se stavem

en: Save script with history
cs: Uložit skript s historií

en: Export {0} image
cs: Exportovat obrázek {0}

en: Save JVXL isosurface
cs: Uložit JVXL isopovrch

en: Export {0} 3D model
cs: Exportovat {0} 3D model

en: Computation
cs: Výpočty

en: Optimize structure
cs: Optimalizovat strukturu

en: Model kit
cs: Modelování

en: Extract MOL data
cs: Extrahovat MOL data

en: Dot Surface
cs: Tečkovaný povrch

en: van der Waals Surface
cs: van der Waalsův povrch

en: Molecular Surface
cs: Molekulární povrch

en: Solvent Surface ({0}-Angstrom probe)
cs: Povrch pro rozpouštědlo (průměr sondy {0} Å)

en: Solvent-Accessible Surface (VDW + {0} Angstrom)
cs: Povrch přístupný rozpouštědlu (VDW + {0} Å)

en: Reload {0}
cs: Znovu načíst {0}

en: Reload {0} + Display {1}
cs: Načti {0} + Zobraz {1}

en: Reload + Polyhedra
cs: Načti + Polyhedra (mnohostěny)

en: Hide
cs: Skrýt

en: Dotted
cs: Tečkovaně

en: Pixel Width
cs: Šířka v pixelech

en: Angstrom Width
cs: Šířka v Ångstrémech

en: Selection Halos
cs: Zvýraznit výběr (halo)

en: Show Hydrogens
cs: Ukázat vodíky

en: Show Measurements
cs: Ukázat výsledky měření

en: Perspective Depth
cs: Hloubka perspektivy

en: RasMol Colors
cs: RasMol barvy

en: About...
cs: O aplikaci...

en: script compiler ERROR:
cs: Chyba kompilátoru skriptu ERROR:

en: x y z axis expected
cs: očekávány osy x y z

en: {0} not allowed with background model displayed
cs: {0} není povoleno se zobrazeným modelem v pozadí

en: bad argument count
cs: špatně spočítaný argument

en: Miller indices cannot all be zero.
cs: všechny Millerovy indexy nemohou být rovny nule

en: bad [R,G,B] color
cs: špatné [R,G,B] barvy

en: boolean expected
cs: očekáván booleovský parametr

en: boolean or number expected
cs: očekáván booleovský parametr nebo číslo

en: boolean, number, or {0} expected
cs: očekáván booleovský parametr, číslo nebo {0}

en: cannot set value
cs: nelze nastavit hodnotu

en: color expected
cs: očekávána barva

en: a color or palette name (Jmol, Rasmol) is required
cs: je nutné zadání barvy nebo sady barev (Jmol, Rasmol)

en: command expected
cs: očekáván příkaz

en: {x y z} or $name or (atom expression) required
cs: {x y z} nebo $name nebo (označení atomů) požadováno

en: draw object not defined
cs: nakreslený objekt není definován

en: unexpected end of script command
cs: neočekávaný konec skriptovacího příkazu

en: valid (atom expression) expected
cs: očekáváno platné označení atomu

en: (atom expression) or integer expected
cs: očekáváno označení atomu nebo celé číslo

en: filename expected
cs: očekáván název souboru

en: file not found
cs: soubor nenalezen

en: incompatible arguments
cs: neslučitelné argumenty

en: insufficient arguments
cs: nedostatečné argumenty

en: integer expected
cs: očekáváno celé číslo

en: integer out of range ({0} - {1})
cs: celé číslo mimo interval ({0} - {1})

en: invalid argument
cs: neplatný argument

en: invalid parameter order
cs: neplatný parametrový příkaz

en: keyword expected
cs: očekáváno klíčové slovo

en: no MO coefficient data available
cs: MO koeficienty nejsou dostupné

en: An MO index from 1 to {0} is required
cs: MO index je požadován od 1 do {0}

en: no MO basis/coefficient data available for this frame
cs: žádné MO báze/koeficienty dostupné pro tento snímek

en: no MO occupancy data available
cs: žádná data o obsazení MO dostupná

en: Only one molecular orbital is available in this file
cs: Pouze jeden molekulární orbital je dostupný pro tento soubor

en: {0} require that only one model be displayed
cs: {0} vyžaduje zobrazení pouze jednoho modelu

en: {0} requires that only one model be loaded
cs: {0} vyžaduje načtení pouze jediného modelu

en: No data available
cs: Žádná data nejsou dostupná

en: No partial charges were read from the file; Jmol needs these to render the MEP data.
cs: Nenačteny žádné parciální náboje ze souboru;  Jmol je potřebuje pro poskytutí MEP dat.

en: No unit cell
cs: Žádná elementární buňka

en: number expected
cs: očekáváno číslo

en: number must be ({0} or {1})
cs: číslo musí být ({0} nebo {1})

en: decimal number out of range ({0} - {1})
cs: desetinné číslo neleží v intervalu  ({0} - {1})

en: object name expected after '$'
cs: očekáván název objektu po '$'

en: plane expected -- either three points or atom expressions or {0} or {1} or {2}
cs: očekávána rovina -- buď tři body nebo označení atomů nebo {0} nebo {1} nebo {2}

en: property name expected
cs: očekáván název vlastnosti

en: space group {0} was not found.
cs: nenalezená prostorová grupa: {0}

en: quoted string expected
cs: očekáván citovaný řetězec

en: quoted string or identifier expected
cs: očekáván citovaný řetězec nebo identifikátor

en: too many rotation points were specified
cs: příliš mnoho specifikovaných bodů rotace

en: too many script levels
cs: příliš mnoho úrovní skriptů

en: unrecognized atom property
cs: neznámá vlastnost atomu

en: unrecognized bond property
cs: nerozpoznaná vlastnost vazby

en: unrecognized command
cs: neznámý příkaz

en: runtime unrecognized expression
cs: neznámý výraz (označení) v průběhu programu

en: unrecognized object
cs: neznámý objekt

en: unrecognized {0} parameter
cs: neznámý parametr: {0}

en: unrecognized {0} parameter in Jmol state script (set anyway)
cs: nerozpoznaný {0} parameter v Jmol stavovém skriptu (přesto nastavený)

en: unrecognized SHOW parameter --  use {0}
cs: nerozpoznaný SHOW parametr --  použij {0}

en: write what? {0} or {1} "filename"
cs: Co zapsat? {0} nebo {1} "název souboru"

en: script ERROR:
cs: Chyba skriptu ERROR:

en: {0} atoms deleted
cs: {0} atomů smazáno

en: {0} hydrogen bonds
cs: {0} vodíkových můstků

en: file {0} created
cs: soubor {0} vytvořen

en: invalid context for {0}
cs: chybný kontext pro {0}

en: { number number number } expected
cs: očekáváno { number number number }

en: end of expression expected
cs: očekáván konec příkazu

en: identifier or residue specification expected
cs: očekáván identifikátor nebo specifikace zbytku

en: invalid atom specification
cs: chybná specifikace atomu

en: invalid chain specification
cs: chybná specifikace řetězce

en: invalid expression token: {0}
cs: chybný token výrazu: {0}

en: invalid model specification
cs: chybná specifikace modelu

en: missing END for {0}
cs: chybí END pro {0}

en: number or variable name expected
cs: očekáváno číslo nebo jméno proměnné

en: residue specification (ALA, AL?, A*) expected
cs: očekávána specifikace zbytku (ALA, AL?, A*)

en: {0} expected
cs: {0} očekávána

en: {0} unexpected
cs: {0} neočekávána

en: unrecognized expression token: {0}
cs: nerozpoznaný token výrazu: {0}

en: unrecognized token: {0}
cs: nerozpoznaný token: {0}

en: {0} struts added
cs: {0} podpěr (struts) přidáno

en: {0} connections deleted
cs: vymazaná spojení: {0}

en: {0} new bonds; {1} modified
cs: {0} nových vazeb; {1} změněných

en: Note: More than one model is involved in this contact!
cs: Poznámka: Tento kontakt zahrnuje více než jeden model!

en: Click for menu...
cs: Klikněte pro menu...

en: Jmol Applet version {0} {1}.
    
    An OpenScience project.
    
    See http://www.jmol.org for more information
cs: Jmol Aplet verze {0} {1}.
    
    Open Science projekt.
    
    Pro více informací navštivte  http://www.jmol.org

en: File Error:
cs: Chyba souboru:

en: assign/new atom or bond (requires {0})
cs: přiřadit/nový atom nebo vazbu (vyžaduje {0})

en: pop up recent context menu (click on Jmol frank)
cs: zobraz poslední vyskakovací kontextové menu (klepni na Jmol frank)

en: delete atom (requires {0})
cs: smazat atom (vyžaduje {0})

en: delete bond (requires {0})
cs: samž vazby (vyžaduje {0})

en: adjust depth (back plane; requires {0})
cs: nastav tloušťku (zadní rovina; vyžaduje {0})

en: move atom (requires {0})
cs: přesunout atom (vyžaduje {0})

en: move whole DRAW object (requires {0})
cs: přesuň celý DRAW objekt (vyžaduje {0})

en: move specific DRAW point (requires {0})
cs: přesunout specifický DRAW bod ( vyžaduje {0})

en: move label (requires {0})
cs: přesunout označení (vyžaduje {0})

en: move atom and minimize molecule (requires {0})
cs: přesunout atom a minimalizovat molekulu (vyžaduje {0})

en: move and minimize molecule (requires {0})
cs: přesunout a minimalizovat molekulu (vyžaduje {0})

en: move selected atoms (requires {0})
cs: přesunout vybrané atomy ( vyžaduje {0})

en: drag atoms in Z direction (requires {0})
cs: táhnout atomy ve směru osy Z (vyžaduje {0})

en: simulate multi-touch using the mouse)
cs: simulovat multi-touch pomocí myši

en: translate navigation point (requires {0} and {1})
cs: přesuň navigační body (vyžaduje {0} a {1})

en: pick an atom
cs: vybrat atom

en: connect atoms (requires {0})
cs: spoj atomy (vyžaduje {0})

en: pick an ISOSURFACE point (requires {0}
cs: vybrat ISOSURFACE bod (vyžaduje {0}

en: pick a label to toggle it hidden/displayed (requires {0})
cs: vybrat popisek pro skrytí/zobrazení (vyžaduje {0})

en: pick an atom to include it in a measurement (after starting a measurement or after {0})
cs: vyber atom, který chceš zahrnout do měření (po zahájení měření nebo po {0})

en: pick a point or atom to navigate to (requires {0})
cs: vybrat bod nebo atom ke kterému navigovat (vyžaduje {0})

en: pick a DRAW point (for measurements) (requires {0}
cs: vybrat DRAW bod (pro měření) (vyžaduje {0}

en: pop up the full context menu
cs: zobraz úplné vyskakovací kontextové menu

en: reset (when clicked off the model)
cs: obnovit (po klepnutí mimo model)

en: rotate
cs: otočit

en: rotate branch around bond (requires {0})
cs: rotovat řetězec kolem vazby (vyžaduje {0})

en: rotate selected atoms (requires {0})
cs: otočit vybrané atomy (vyžaduje {0})

en: rotate Z
cs: Z otáčení

en: rotate Z (horizontal motion of mouse) or zoom (vertical motion of mouse)
cs: Z otáčení (horizontální pohyb myši) nebo přiblížení (vertikální pohyb myši)

en: select an atom (requires {0})
cs: vybrat atom (vyžaduje {0})

en: select and drag atoms (requires {0})
cs: vyber a táhni atomy (vyžaduje {0})

en: unselect this group of atoms (requires {0})
cs: zrušit výběr skupiny atomů (vyžaduje {0})

en: select NONE (requires {0})
cs: vybrat NONE (vyžaduje {0})

en: add this group of atoms to the set of selected atoms (requires {0})
cs: přidej tuto skupinu atomů k již vybraným atomům (vyžaduje {0})

en: toggle selection (requires {0})
cs: obrátit výběr (vyžaduje {0})

en: if all are selected, unselect all, otherwise add this group of atoms to the set of selected atoms (requires {0})
cs: jestliže jsou všechny vybrány, zruš výběr, nebo přidej tuto skupinu atomů k již vybraným atomům (vyžaduje {0})

en: pick an atom to initiate or conclude a measurement
cs: vyber atom pro zahájení nebo ukončení měření

en: adjust slab (front plane; requires {0})
cs: nastav desku/slab (přední rovina; vyžaduje {0})

en: move slab/depth window (both planes; requires {0})
cs: přesuň okno s deskou/tloušťkou (obě roviny; vyžaduje {0})

en: zoom (along right edge of window)
cs: přiblížení (podél pravého okraje okna)

en: click on two points to spin around axis counterclockwise (requires {0})
cs: klepnout na dva body pro otočení kolem osy proti směru hodinových ručiček (vyžaduje {0})

en: click on two points to spin around axis clockwise (requires {0})
cs: klepnout na dva body pro otočení kolem osy po směru hodinových ručiček (vyžaduje {0})

en: stop motion (requires {0})
cs: zastav pohyb (vyžaduje {0})

en: spin model (swipe and release button and stop motion simultaneously)
cs: otáčej model (klepni a pusť tlačítko a současně zastav pohyb)

en: translate
cs: přeložit

en: zoom
cs: Zvětšení

en: pick one more atom in order to spin the model around an axis
cs: vybrat jeden či více atomů k rotaci okolo osy

en: pick two atoms in order to spin the model around an axis
cs: vybrat dva atomy k rotaci okolo osy

en: pick one more atom in order to display the symmetry relationship
cs: vyber jeden nebo více atomů pro zobrazení vzájemné symetrie

en: pick two atoms in order to display the symmetry relationship between them
cs: vyber dva atomy pro zobrazení jejich vzájemné symetrie

en: Setting log file to {0}
cs: Nastavuji log soubor na {0}

en: Cannot set log file path.
cs: Nemohu nastavit cestu k log souboru.

en: {0} atoms hidden
cs: skryté atomy: {0}

en: {0} atoms selected
cs: {0} atomů vybráno

en: Drag to move label
cs: Táhni myší pro přesun popisku

en: clipboard is not accessible -- use signed applet
cs: schránka není přístupná -- použijte podepsaný applet

en: {0} hydrogens added
cs: {0} vodíky přidány
