jmol - en to da translation catalogue (499 entries)

en: Element?
da: Grundstof?

en: &Help
da: &Hjælp

en: &Search...
da: &Søg...

en: &Commands
da: &Kommandoer

en: Math &Functions
da: Matematik&funktioner

en: Set &Parameters
da: Indstil &parametre

en: &More
da: &Mere

en: Editor
da: Redigering

en: State
da: Tilstand

en: Run
da: Kør

en: Clear Output
da: Ryd output

en: Clear Input
da: Ryd input

en: History
da: Historik

en: Load
da: Indlæs

en: press CTRL-ENTER for new line or paste model data and press Load
da: tryk CTRL-ENTER for ny linje eller indsæt modeldata og tryk Indlæs

en: Messages will appear here. Enter commands in the box below. Click the console Help menu item for on-line help, which will appear in a new browser window.
da: Beskeder vil blive vist her. Indtast kommandoer i boksen nedenfor. Klik konsollens menupunkt Hjælp for at få hjælp på nettet - denne vil dukke op i et nyt browservindue.

en: Jmol Script Console
da: Jmol-scriptkonsol

en: Jmol Script Editor
da: Jmol-scriptredigering

en: Console
da: Konsol

en: Open
da: Åben

en: Check
da: Tjek

en: Top[as in "go to the top" - (translators: remove this bracketed part]
da: Toppen

en: Step
da: Trin

en: Resume
da: Genoptag

en: Halt
da: Stop

en: Clear
da: Ryd

en: Close
da: Luk

en: File or URL:
da: File eller URL:

en: Image Type
da: Billedtype

en: JPEG Quality ({0})
da: JPEG-kvalitet ({0})

en: PNG Compression  ({0})
da: PNG-komprimering ({0})

en: PNG Quality ({0})
da: PNG-kvalitet ({0})

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Do you want to overwrite file {0}?
da: Ønsker du at overskrive filen {0}?

en: Warning
da: Advarsel

en: All Files
da: Alle filer

en: Cancel
da: Annuller

en: Abort file chooser dialog
da: Om filvælgerdialogen

en: Details
da: Detaljer

en: Directory
da: Katalog

en: Open selected directory
da: Åben den valgte mappe

en: Attributes
da: Attributter

en: Modified
da: Ændret

en: Generic File
da: Generisk fil

en: Name
da: Navn

en: File Name:
da: Filnavn:

en: Size
da: Størrelse

en: Files of Type:
da: Filer af type:

en: Help
da: Hjælp

en: FileChooser help
da: Hjælp til filvælger

en: Home
da: Hjem

en: List
da: Liste

en: Look In:
da: Se i:

en: Error creating new folder
da: Fejl ved oprettelse af ny mappe

en: New Folder
da: Ny mappe

en: Create New Folder
da: Opret ny mappe

en: Open selected file
da: Åbn den valgte fil

en: Save
da: Gem

en: Save selected file
da: Gem den valgte fil

en: Save In:
da: Gem i:

en: Update
da: Opdatér

en: Update directory listing
da: Opdater mappeoversigt

en: Up
da: Op

en: Up One Level
da: Et niveau op

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Append models
da: Vedhæft modeller

en: PDB cartoons
da: PDB tegneserier

en: NOTE: Backbone amide hydrogen positions are present and will be ignored. Their positions will be approximated, as in standard DSSP analysis.
    Use {0} to not use this approximation.
da: BEMÆRK: Hydrogenpositioner på amid-rygraden er til stede og vil blive ignoreret. Deres positioner vil blive tilnærmet som i sædvanlig DSSP-analyse.
    Brug {0} for at undlade at bruge denne tilnærmelse.

en: NOTE: Backbone amide hydrogen positions are present and will be used. Results may differ significantly from standard DSSP analysis.
    Use {0} to ignore these hydrogen positions.
da: BEMÆRK: Hydrogenpositioner på amid-rygraden er til stede og vil blive brugt. Resultaterne kan være betydeligt forskellige fra sædvanlig DSSP-analyse.
    Brug {0} for at ignorere disse hydrogenpositioner.

en: Arabic
da: Arabisk

en: Asturian
da: Asturisk

en: Azerbaijani
da: Azerbaijansk

en: Bosnian
da: Bosnisk

en: Catalan
da: Catalansk

en: Czech
da: Tjekkisk

en: Danish
da: Dansk

en: German
da: Tysk

en: Greek
da: Græsk

en: Australian English
da: Australsk-engelsk

en: British English
da: Britisk engelsk

en: American English
da: Amerikansk engelsk

en: Spanish
da: Spansk

en: Estonian
da: Estisk

en: Basque
da: Baskisk

en: Finnish
da: Finsk

en: Faroese
da: Færøsk

en: French
da: Fransk

en: Frisian
da: Frisisk

en: Galician
da: Gælisk

en: Croatian
da: kroatisk

en: Hungarian
da: Ungarsk

en: Armenian
da: Armensk

en: Indonesian
da: Indonesisk

en: Italian
da: Italiensk

en: Japanese
da: Japansk

en: Javanese
da: Javanesisk

en: Korean
da: Koreansk

en: Norwegian Bokmal
da: Norsk (bokmål)

en: Dutch
da: Hollandsk

en: Occitan
da: Occitansk

en: Polish
da: Polsk

en: Portuguese
da: Portugisisk

en: Brazilian Portuguese
da: Brasiliansk portugisisk

en: Russian
da: Russisk

en: Slovenian
da: Slovensk

en: Serbian
da: Serbisk

en: Swedish
da: Svensk

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Ukrainian
da: Ukrainsk

en: Uzbek
da: Uzbekisk

en: Simplified Chinese
da: Forenklet kinesisk

en: Traditional Chinese
da: Traditionel kinesisk

en: Could not get class for force field {0}
da: Kunne ikke indhente klasse for kraftfelt {0}

en: No atoms selected -- nothing to do!
da: Ingen atomer valgt -- intet at gøre!

en: {0} atoms will be minimized.
da: {0} atomer vil blive minimeret.

en: could not setup force field {0}
da: kunne ikke sætte kraftfeltet {0} op

en: new
da: ny

en: undo (CTRL-Z)
da: fortryd (CTRL-Z)

en: redo (CTRL-Y)
da: omgør (CTRL-Y)

en: center
da: centrér

en: add hydrogens
da: tilføj hydrogener

en: minimize
da: minimer

en: fix hydrogens and minimize
da: fastlås hydrogener og minimer

en: clear
da: ryd

en: save file
da: gem fil

en: save state
da: gem tilstand

en: invert ring stereochemistry
da: omvend ring-stereokemi

en: delete atom
da: slet atom

en: drag to bond
da: træk for at binde

en: drag atom
da: træk atom

en: drag atom (and minimize)
da: træk atom (og minimer)

en: drag and minimize molecule (docking)
da: træk og minimer molekyle (dokning)

en: increase charge
da: forøg ladning

en: decrease charge
da: formindsk ladning

en: delete bond
da: slet binding

en: single
da: enkelt

en: double
da: dobbelt

en: triple
da: tripel

en: increase order
da: forøg orden

en: decrease order
da: formindsk orden

en: rotate bond (SHIFT-DRAG)
da: roter binding (SKIFT-TRÆK)

en: exit modelkit mode
da: afslut modelkit-tilstand

en: Space Group
da: Rumgruppe

en: All
da: Alle

en: {0} processors
da: {0} processorer

en: {0} MB total
da: {0} MB i alt

en: {0} MB maximum
da: {0} MB maksimum

en: Mouse Manual
da: Musemanual

en: Translations
da: Oversættelser

en: No atoms loaded
da: Ingen atomer indlæst

en: Configurations
da: Konfigurationer

en: Model/Frame
da: Model/billede

en: Language
da: Sprog

en: By Residue Name
da: Efter residuumnavn

en: By HETATM
da: Efter HETATM

en: Molecular Orbitals ({0})
da: Molekylorbitaler ({0})

en: Symmetry
da: Symmetri

en: Hide Symmetry
da: Skjul symmetri

en: Model information
da: Modelinformation

en: Select ({0})
da: Vælg ({0})

en: All {0} models
da: Alle {0} modeller

en: Configurations ({0})
da: Konfiguration ({0})

en: Collection of {0} models
da: Samling af {0} modeller

en: atoms: {0}
da: atomer: {0}

en: bonds: {0}
da: bindinger: {0}

en: groups: {0}
da: grupper: {0}

en: chains: {0}
da: kæder: {0}

en: polymers: {0}
da: polymerer: {0}

en: View {0}
da: Vis {0}

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: Biomolecules
da: Biomolekyler

en: biomolecule {0} ({1} atoms)
da: biomolekyle {0} ({1} atomer)

en: load biomolecule {0} ({1} atoms)
da: indlæs biomolekyle {0} ({1} atomer)

en: None
da: Ingen

en: Display Selected Only
da: Vis kun de valgte

en: Invert Selection
da: Omvend markering

en: View
da: Vis

en: Front
da: Forside

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Top[as in "view from the top, from above" - (translators: remove this bracketed part]
da: Set oppefra

en: Bottom
da: Bund

en: Back
da: Tilbage

en: Backbone
da: Rygrad

en: Side Chains
da: Sidekæder

en: Polar Residues
da: Polære residier

en: Nonpolar Residues
da: Ikke-polære residier

en: Basic Residues (+)
da: Basiske residier (+)

en: Acidic Residues (-)
da: Sure residier (-)

en: Uncharged Residues
da: Ikke-ladede residier

en: Nucleic
da: Nuklein

en: Bases
da: Baser

en: AT pairs
da: AT-par

en: GC pairs
da: GC-par

en: AU pairs
da: AU-par

en: All PDB "HETATM"
da: Alle PDB "HETATM"

en: All Solvent
da: Kun opløsningsmiddel

en: All Water
da: Kun vand

en: Nonaqueous Solvent
da: Ikke-vandigt opløsningsmiddel

en: Nonaqueous HETATM
da: Ikke-vandig HETATM

en: Carbohydrate
da: Kulhydrat

en: None of the above
da: Ingen af ovenstående

en: Style
da: Stil

en: Scheme
da: Skema

en: CPK Spacefill
da: CPK-rumfyldning

en: Ball and Stick
da: Kugle og pind

en: Sticks
da: Pinde

en: Wireframe
da: Ståltrådsramme

en: Cartoon
da: Tegneserie

en: Trace
da: Spor

en: Atoms
da: Atomer

en: Off
da: Fra

en: Bonds
da: Bindinger

en: On
da: Til

en: Hydrogen Bonds
da: Hydrogenbindinger

en: Calculate
da: Beregn

en: Set H-Bonds Side Chain
da: Indstil H-bindingers sidekæder

en: Set H-Bonds Backbone
da: Indstil H-bindingers rygrad

en: Disulfide Bonds
da: Disulfidbindinger

en: Set SS-Bonds Side Chain
da: Indstil SS-bindingers sidekæder

en: Set SS-Bonds Backbone
da: Indstil SS-bindingers rygrad

en: Structures
da: Strukturer

en: Cartoon Rockets
da: Tegneserieraketter

en: Ribbons
da: Bånd

en: Rockets
da: Raketter

en: Strands
da: Strenge

en: Vectors
da: Vektorer

en: Spectra
da: Spektre

en: Scale {0}
da: Skalér {0}

en: Stereographic
da: Stereografisk

en: Red+Cyan glasses
da: Rød/cyan-briller

en: Red+Blue glasses
da: Rød/blå-briller

en: Red+Green glasses
da: Rød/grøn-briller

en: Cross-eyed viewing
da: Skeløjet metode

en: Wall-eyed viewing
da: Paralleløjet metode

en: Labels
da: Etiketter

en: With Element Symbol
da: Med grundstofsymbol

en: With Atom Name
da: Med atomnavn

en: With Atom Number
da: Med atomnummer

en: Position Label on Atom
da: Placer etiket ved atom

en: Centered
da: Centreret

en: Upper Right
da: Øverst til højre

en: Lower Right
da: Nederst til højre

en: Upper Left
da: Øverst til venstre

en: Lower Left
da: Nederst til venstre

en: Color
da: Farve

en: By Scheme
da: Efter skema

en: Element (CPK)
da: Grundstof (CPK)

en: Alternative Location
da: Alternativ placering

en: Molecule
da: Molekyle

en: Formal Charge
da: Formel ladning

en: Partial Charge
da: Delvis ladning

en: Temperature (Relative)
da: Temperatur (relativ)

en: Temperature (Fixed)
da: Temperatur (fastlåst)

en: Amino Acid
da: Aminosyre

en: Secondary Structure
da: Sekundær struktur

en: Chain
da: Kæde

en: Group
da: Gruppe

en: Shapely
da: Velformet

en: Inherit
da: Nedarv

en: Black
da: Sort

en: White
da: Hvid

en: Red
da: Rød

en: Yellow
da: Gul

en: Green
da: Grøn

en: Blue
da: Blå

en: Salmon
da: Laksefarvet

en: Olive
da: Olivenfarvet

en: Maroon
da: Rødbrun

en: Gray
da: Grå

en: Slate Blue
da: Skifferblå

en: Gold
da: Guld

en: Orchid
da: Orkidé

en: Make Opaque
da: Gør ugennemsigtig

en: Make Translucent
da: Gør gennemsigtigt

en: Background
da: Baggrund

en: Surfaces
da: Overflader

en: Axes
da: Akser

en: Boundbox
da: Afgrænsningsboks

en: Unit cell
da: Enhedscelle

en: Zoom In
da: Zoom ind

en: Zoom Out
da: Zoom ud

en: Spin
da: Rotation

en: Set X Rate
da: Indstil X-rate

en: Set Y Rate
da: Indstil Y-rate

en: Set Z Rate
da: Indstil Z-rate

en: Set FPS
da: Indstil FPS

en: Animation Mode
da: Animationstilstand

en: Play Once
da: Afspil en gang

en: Palindrome
da: Palindrom

en: Loop
da: Løkke

en: Play
da: Afspil

en: Next Frame
da: Næste billede

en: Previous Frame
da: Forrige billede

en: Rewind
da: Spol tilbage

en: Reverse
da: Baglæns

en: Restart
da: Genstart

en: Measurements
da: Målinger

en: Double-Click begins and ends all measurements
da: Dobbeltklik starter og slutter alle målinger

en: Click for distance measurement
da: Klik for afstandsmåling

en: Click for angle measurement
da: Klik for vinkelmåling

en: Click for torsion (dihedral) measurement
da: Klik for torsionsmåling (dihedral)

en: Click two atoms to display a sequence in the console
da: Klik på to atomer for at vise en sekvens i konsollen

en: Delete measurements
da: Slet målinger

en: List measurements
da: Vis målinger

en: Distance units nanometers
da: Aftstandsenhed nanometre

en: Distance units Angstroms
da: Afstandsenhed Ångstrøm

en: Distance units picometers
da: Afstandsenhed pikometre

en: Set picking
da: Indstil udvælgelse

en: Identity
da: Identitet

en: Label
da: Etiket

en: Select atom
da: Vælg atom

en: Select chain
da: Vælg kæde

en: Select element
da: Vælg element

en: Select group
da: Vælg gruppe

en: Select molecule
da: Vælg molekyle

en: Select site
da: Vælg sted

en: Show symmetry operation
da: Vis symmetrioperationer

en: Show
da: Vis

en: File Contents
da: Filindhold

en: File Header
da: Filhoved

en: Isosurface JVXL data
da: JVXL-data til isooverflade

en: Molecular orbital JVXL data
da: JVXL-data til molekylær orbital

en: Orientation
da: Retning

en: Space group
da: Rumgruppe

en: Current state
da: Nuværende tilstand

en: File
da: Fil

en: Reload
da: Genindlæs

en: Open from PDB
da: Åbn fra PDB

en: Load full unit cell
da: Indlæs hele enhedscellen

en: Open script
da: Åbn script

en: Save a copy of {0}
da: Gem en kopi af {0}

en: Save script with state
da: Gem script med tilstand

en: Save script with history
da: Gem script med historik

en: Export {0} image
da: Eksporter {0}-billede

en: Save JVXL isosurface
da: Gem JVXL-isooverflade

en: Export {0} 3D model
da: Eksporter {0}-3D-model

en: Computation
da: Beregning

en: Optimize structure
da: Optimer struktur

en: Model kit
da: Modelkit

en: Extract MOL data
da: Udtræk MOL-data

en: Dot Surface
da: Prikoverflade

en: van der Waals Surface
da: van Der Waals-overflade

en: Molecular Surface
da: Molekylæroverflade

en: Solvent Surface ({0}-Angstrom probe)
da: Opløsningsmiddeloverflade ({0}-Ångström probe)

en: Solvent-Accessible Surface (VDW + {0} Angstrom)
da: Opløsningsmiddel-tilgængelig overflade (VDW + {0} Ångström)

en: Reload {0}
da: Genindlæs {0}

en: Reload {0} + Display {1}
da: Genindlæs {0} + vis {1}

en: Reload + Polyhedra
da: Genindlæs + polyeder

en: Hide
da: Skjul

en: Dotted
da: Punkteret

en: Pixel Width
da: Pixelbredde

en: Angstrom Width
da: Ångström-bredde

en: Selection Halos
da: Markeringsfremhævning

en: Show Hydrogens
da: Vis hydrogen

en: Show Measurements
da: Vis målinger

en: Perspective Depth
da: Perspektivdybde

en: RasMol Colors
da: RasMol-farver

en: About...
da: Om...

en: script compiler ERROR:
da: scriptkompileringsFEJL:

en: x y z axis expected
da: forventede x y z-akser

en: {0} not allowed with background model displayed
da: {0} er ikke tilladt med baggrundsmodellen vist

en: bad argument count
da: forkert antal argumenter

en: Miller indices cannot all be zero.
da: Miller-indeks kan ikke alle være nul.

en: bad [R,G,B] color
da: ugyldig [R,G,B]-farve

en: boolean expected
da: forventede boolesk variabel

en: boolean or number expected
da: forventede boolesk variabel eller tal

en: boolean, number, or {0} expected
da: forventede boolesk variabel, tal eller {0}

en: cannot set value
da: Kan ikke fastsætte værdi

en: color expected
da: forventede farve

en: a color or palette name (Jmol, Rasmol) is required
da: et farve- eller palet-navn (Jmol, Rasmol) er påkrævet

en: command expected
da: forventede kommando

en: {x y z} or $name or (atom expression) required
da: {x y z} eller $name eller (atomudtryk) kræves

en: draw object not defined
da: tegneobjekt ikke defineret

en: unexpected end of script command
da: uventet afslutning af script-kommando

en: valid (atom expression) expected
da: gyldigt (atomudtryk) forventet

en: (atom expression) or integer expected
da: (atomudtryk) eller heltal forventet

en: filename expected
da: forventede filnavn

en: file not found
da: fil ikke fundet

en: incompatible arguments
da: inkompatible argumenter

en: insufficient arguments
da: utilstrækkelige argumenter

en: integer expected
da: heltal forventet

en: integer out of range ({0} - {1})
da: heltal uden for interval ({0} - {1})

en: invalid argument
da: ugyldigt argument

en: invalid parameter order
da: ugyldig rækkefølge af parametre

en: keyword expected
da: forventede nøgleord

en: no MO coefficient data available
da: ingen tilgængelige data for MO-koefficienter

en: An MO index from 1 to {0} is required
da: Der kræves et MO-indeks fra 1 til {0}

en: no MO basis/coefficient data available for this frame
da: ingen tilgængelige data for MO-basis/koefficenter for dette billede

en: no MO occupancy data available
da: ingen tilgængelige MO-okkupationsdata

en: Only one molecular orbital is available in this file
da: Kun en enkelt molekylærbital er tilgængelig i denne fil

en: {0} require that only one model be displayed
da: {0} kræver at kun en model vises

en: {0} requires that only one model be loaded
da: {0} kræver at kun en model indlæses

en: No data available
da: Ingen data tilgængelige

en: No partial charges were read from the file; Jmol needs these to render the MEP data.
da: Ingen delvise ladninger blev læst fra filen; Jmol kræver disse for at tegne MEP-dataene.

en: No unit cell
da: Ingen enhedscelle

en: number expected
da: nummer forventet

en: number must be ({0} or {1})
da: nummer skal være ({0} eller {1})

en: decimal number out of range ({0} - {1})
da: decimaltal uden for interval ({0} - {1})

en: object name expected after '$'
da: objektnavn forventet efter "$"

en: plane expected -- either three points or atom expressions or {0} or {1} or {2}
da: plan forventet -- enten tre punkter eller atomudtryk eller {0} eller {1} eller {2}

en: property name expected
da: egenskabsnavn forventet

en: space group {0} was not found.
da: rumgruppen {0} blev ikke fundet.

en: quoted string expected
da: streng i anførselstegn forventet

en: quoted string or identifier expected
da: streng i anførselstegn eller variabelnavn forventet

en: too many rotation points were specified
da: der blev angivet for mange rotationspunkter

en: too many script levels
da: for mange scriptniveauer

en: unrecognized atom property
da: ukendt atomegenskab

en: unrecognized bond property
da: ukendt bindingsegenskab

en: unrecognized command
da: ukendt kommando

en: runtime unrecognized expression
da: ukendt udtryk ved kørsel

en: unrecognized object
da: ukendt objekt

en: unrecognized {0} parameter
da: ukendt {0}-parameter

en: unrecognized {0} parameter in Jmol state script (set anyway)
da: ukendt {0}-parameter i Jmol-tilstandsscript (tildelt alligevel)

en: unrecognized SHOW parameter --  use {0}
da: ukendt SHOW-parameter -- brug {0}

en: write what? {0} or {1} "filename"
da: skriv hvad? {0} eller {1} "filnavn"

en: script ERROR:
da: scriptFEJL:

en: {0} atoms deleted
da: {0} atomer slettet

en: {0} hydrogen bonds
da: {0} hydrogenbindinger

en: file {0} created
da: filen {0} dannet

en: invalid context for {0}
da: ugyldig kontekst for {0}

en: { number number number } expected
da: forventede { nummer nummer nummer }

en: end of expression expected
da: forventede afslutning på udtryk

en: identifier or residue specification expected
da: forventede identifikator eller residuum

en: invalid atom specification
da: ugyldig atomspecifikation

en: invalid chain specification
da: ugyldig kædespecifikation

en: invalid expression token: {0}
da: ugyldigt udtrykssymbol: {0}

en: invalid model specification
da: ugyldig modelspecifikation

en: missing END for {0}
da: mangler END til {0}

en: number or variable name expected
da: forventede tal eller variabelnavn

en: residue specification (ALA, AL?, A*) expected
da: forventede residuumspecifikation (ALA, AL?, A*)

en: {0} expected
da: forventede {0}

en: {0} unexpected
da: {0} ikke forventet

en: unrecognized expression token: {0}
da: ukendt udtrykssymbol: {0}

en: unrecognized token: {0}
da: ukendt symbol: {0}

en: {0} struts added
da: {0} afstivere tilføjet

en: {0} connections deleted
da: {0} forbindelser slettet

en: {0} new bonds; {1} modified
da: {0} nye bindinger; {1} ændrede

en: Note: More than one model is involved in this contact!
da: Bemærk: Der er mere end en model i denne kontakt!

en: Click for menu...
da: Klik for menu...

en: Jmol Applet version {0} {1}.
    
    An OpenScience project.
    
    See http://www.jmol.org for more information
da: Jmol Applet version {0} {1}.
    
    Et OpenScience-projekt.
    
    Se http://www.jmol.org for mere information

en: File Error:
da: Filfejl:

en: assign/new atom or bond (requires {0})
da: tildel/opret atom eller binding (kræver {0})

en: pop up recent context menu (click on Jmol frank)
da: pop den seneste kontekstmenu op (klik på Jmol-mærket)

en: delete atom (requires {0})
da: slet atom (kræver {0})

en: delete bond (requires {0})
da: slet binding (kræver {0})

en: adjust depth (back plane; requires {0})
da: juster dybde (bagerste plan; kræver {0})

en: move atom (requires {0})
da: flyt atom (kræver {0})

en: move whole DRAW object (requires {0})
da: flyt hele DRAW-objekt (kræver {0})

en: move specific DRAW point (requires {0})
da: flyt specifikt DRAW-punkt (kræver {0})

en: move label (requires {0})
da: flyt etiket (kræver {0})

en: move atom and minimize molecule (requires {0})
da: flyt atom og minimer molekyle (kræver {0})

en: move and minimize molecule (requires {0})
da: flyt og minimer molekyle (kræver {0})

en: move selected atoms (requires {0})
da: flyt valgte atomer (kræver {0})

en: drag atoms in Z direction (requires {0})
da: træk atomerne i Z retning (requires {0})

en: simulate multi-touch using the mouse)
da: simuler multiberøring ved hjælp af musen)

en: translate navigation point (requires {0} and {1})
da: parallelforskyd navigationspunkt (kræver {0} og {1})

en: pick an atom
da: vælg et atom

en: connect atoms (requires {0})
da: forbind atomer (kræver {0})

en: pick an ISOSURFACE point (requires {0}
da: vælg et ISOSURFACE-punkt (kræver {0})

en: pick a label to toggle it hidden/displayed (requires {0})
da: vælg en etiket for at skifte den mellem skjult/vist (kræver {0})

en: pick an atom to include it in a measurement (after starting a measurement or after {0})
da: vælg et atom for at inkludere det i en måling (efter at have startet en måling eller efter {0})

en: pick a point or atom to navigate to (requires {0})
da: vælg et punkt eller atom at navigere til (kræver {0})

en: pick a DRAW point (for measurements) (requires {0}
da: vælg et DRAW-punkt (til målinger) (kræver {0})

en: pop up the full context menu
da: pop den fulde kontekstmenu op

en: reset (when clicked off the model)
da: nulstil (når der klikkes uden for modellen)

en: rotate
da: rotér

en: rotate branch around bond (requires {0})
da: roter gren rundt om binding (kræver {0})

en: rotate selected atoms (requires {0})
da: roter valgte atomer (kræver {0})

en: rotate Z
da: rotér Z

en: rotate Z (horizontal motion of mouse) or zoom (vertical motion of mouse)
da: rotér Z (vandret bevægelse af musen) eller zoom (lodret bevægelse af musen)

en: select an atom (requires {0})
da: vælg et atom (kræver {0})

en: select and drag atoms (requires {0})
da: vælg og træk atomer (kræver {0})

en: unselect this group of atoms (requires {0})
da: fravælg denne gruppe af atomer (kræver {0})

en: select NONE (requires {0})
da: vælg INGEN (kræver {0})

en: add this group of atoms to the set of selected atoms (requires {0})
da: tilføj denne gruppe atomer til sættet af valgte atomer (kræver {0})

en: toggle selection (requires {0})
da: omvend udvalg (kræver {0})

en: if all are selected, unselect all, otherwise add this group of atoms to the set of selected atoms (requires {0})
da: hvis alle er valgt, så fravælg alle, ellers tilføj denne gruppe af atomer til sættet af valgte atomer (kræver {0})

en: pick an atom to initiate or conclude a measurement
da: vælg et atom for at starte eller afslutte en måling

en: adjust slab (front plane; requires {0})
da: juster plade (slab) (forreste plan; kræver {0})

en: move slab/depth window (both planes; requires {0})
da: flyt plade (slab)/dybde-vindue (begge planer; kræver {0})

en: zoom (along right edge of window)
da: zoom (langs højre vindueskant)

en: click on two points to spin around axis counterclockwise (requires {0})
da: klik på to punkter for at rotere rundt om akse mod uret (kræver {0})

en: click on two points to spin around axis clockwise (requires {0})
da: klik på to punkter for at rotere rundt om akse med uret (kræver {0})

en: stop motion (requires {0})
da: stop bevægelse (kræver {0})

en: spin model (swipe and release button and stop motion simultaneously)
da: rotér model (stryg og slip knap og stop bevægelse samtidig)

en: translate
da: parallelforskyd

en: pick one more atom in order to spin the model around an axis
da: vælg et atom mere for at rotere modellen rundt om en akse

en: pick two atoms in order to spin the model around an axis
da: vælg to atomer for at rotere modellen rundt om en akse

en: pick one more atom in order to display the symmetry relationship
da: vælg et atom mere for at vise symmetriforhold

en: pick two atoms in order to display the symmetry relationship between them
da: vælg to atomer for at vise symmetriforholdet mellem dem

en: Setting log file to {0}
da: Sætter logfil til {0}

en: Cannot set log file path.
da: Kan ikke indstille sti til logfil.

en: {0} atoms hidden
da: {0} atomer gemt

en: {0} atoms selected
da: {0} atomer valgt

en: Drag to move label
da: Træk for at flytte etiket

en: clipboard is not accessible -- use signed applet
da: udklipsholder er ikke tilgængelig -- brug underskrevet applet

en: {0} hydrogens added
da: {0} hydrogener tilføjet
