jmol - en to el translation catalogue (246 entries)

en: Element?
el: Στοιχείο;

en: &Help
el: &Βοήθεια

en: &Search...
el: &Αναζήτηση...

en: State
el: Κατάσταση

en: History
el: Ιστορικό

en: Load
el: Φόρτωση

en: Jmol Script Console
el: Κονσόλα Script του Jmol

en: Console
el: Κονσόλα

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Check
el: Έλεγχος

en: Pause
el: Παύση

en: Resume
el: Συνέχιση

en: Clear
el: Απαλοιφή

en: Close
el: Κλείνω

en: File or URL:
el: Αρχείο ή URL:

en: Image Type
el: Τύπος εικόνας

en: JPEG Quality ({0})
el: Ποιότητα JPEG ({0})

en: PNG Compression  ({0})
el: Συμπίεση PNG ({0})

en: PNG Quality ({0})
el: Ποιότητα PNG ({0})

en: Yes
el: Ναι

en: No
el: Όχι

en: Do you want to overwrite file {0}?
el: Θέλετε να αντικαταστήσετε το αρχείο {0};

en: All Files
el: Όλα τα Αρχεία

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Details
el: <b>Ενότητες:</b>

en: Directory
el: Κατάλογος

en: Open selected directory
el: Άνοιγμα επιλεγμένου καταλόγου

en: Name
el: Όνομα

en: File Name:
el: Όνομα αρχείου:

en: Size
el: Μέγεθος

en: Files of Type:
el: Αρχεία τύπου:

en: Help
el: Βοήθεια

en: FileChooser help
el: Βοήθεια για τον ΕπιλογέαΑρχείων

en: Home
el: Αρχική

en: Error creating new folder
el: Λάθος δημιουργίας νέου φακέλου

en: New Folder
el: Νέος Φάκελος

en: Create New Folder
el: Δημιουργία Νέου Φακέλου

en: Open selected file
el: Άνοιγμα επιλεγμένου αρχείου

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Save selected file
el: Αποθήκευση επιλεγμένου αρχείου

en: Save In:
el: Αποθήκευση στο:

en: Update
el: Ενημέρωση

en: Up
el: Πάνω

en: Up One Level
el: Ένα επίπεδο πάνω

en: OK
el: Εντάξει

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Arabic
el: Αραβικά

en: Catalan
el: Καταλανικά

en: Czech
el: Τσέχικα

en: Danish
el: Δανέζικα

en: German
el: Γερμανικά

en: Greek
el: Ελληνικά

en: British English
el: Αγγλικά (Μ. Βρετανίας)

en: American English
el: Αγγλικά (Αμερικής)

en: Spanish
el: Ισπανικά

en: Estonian
el: Εσθονικά

en: Faroese
el: Νήσων Φερόε

en: French
el: Γαλλικά

en: Hungarian
el: Ουγγρικά

en: Indonesian
el: Ινδονησιακά

en: Italian
el: Ιταλικά

en: Japanese
el: Ιαπωνικά

en: Korean
el: Κορεάτικα

en: Dutch
el: Ολλανδικά

en: Polish
el: Πολωνέζικα

en: Portuguese
el: Πορτογαλικά

en: Brazilian Portuguese
el: Πορτογαλικά Βραζιλίας

en: Russian
el: Ρωσικά

en: Slovenian
el: Σλοβένικα

en: Swedish
el: Σουηδικά

en: Turkish
el: Τούρκικα

en: Ukrainian
el: Ουκρανικά

en: Simplified Chinese
el: Απλοποιημένα Κινέζικα

en: Traditional Chinese
el: Παραδοσιακά Κινέζικα

en: No atoms selected -- nothing to do!
el: Δεν επιλέχθηκαν άτομα -- δεν υπάρχει κάτι να κάνω!

en: new
el: νέο

en: undo (CTRL-Z)
el: αναίρεση (CTRL-Z)

en: add hydrogens
el: προσθήκη υδρογόνων

en: save file
el: αποθήκευση αρχείου

en: delete atom
el: διαγραφή ατόμου

en: increase charge
el: αύξηση φορτίου

en: decrease charge
el: μείωση φορτίου

en: delete bond
el: διαγραφή δεσμού

en: single
el: μονός

en: double
el: διπλός

en: triple
el: τριπλός

en: All
el: Όλα

en: {0} processors
el: {0} επεξεργαστές

en: {0} MB total
el: {0} MB σύνολο

en: {0} MB maximum
el: {0} MB μέγιστο

en: Translations
el: Μεταφράσεις

en: System
el: Σύστημα

en: No atoms loaded
el: Δεν φορτώθηκαν άτομα

en: Configurations
el: Ρυθμίσεις

en: Element
el: Στοιχείο

en: Language
el: Γλώσσα

en: By Residue Name
el: Κατά Όνομα Καταλοίπου

en: Molecular Orbitals ({0})
el: Μοριακά Τροχιακά ({0})

en: Symmetry
el: Συμμετρία

en: Hide Symmetry
el: Απόκρυψη Συμμετρίας

en: Model information
el: Πληροφορίες Μοντέλου

en: Select ({0})
el: Επιλογή ({0})

en: atoms: {0}
el: άτομα: {0}

en: bonds: {0}
el: δεσμοί: {0}

en: groups: {0}
el: ομάδες: {0}

en: chains: {0}
el: αλυσίδες: {0}

en: polymers: {0}
el: πολυμερή: {0}

en: model {0}
el: μοντέλο {0}

en: Main Menu
el: Κεντρικό Μενού

en: Biomolecules
el: Βιομόρια

en: biomolecule {0} ({1} atoms)
el: βιομόριο {0} ({1} άτομα)

en: load biomolecule {0} ({1} atoms)
el: φόρτωση βιομορίου {0} ({1} άτομα)

en: Protein
el: Πρωτεΐνη

en: Backbone
el: Ραχοκοκαλιά

en: Side Chains
el: Πλευρικές Αλυσίδες

en: Polar Residues
el: Πολικά Κατάλοιπα

en: Nonpolar Residues
el: Μη Πολικά Κατάλοιπα

en: Basic Residues (+)
el: Βασικά Κατάλοιπα (+)

en: Acidic Residues (-)
el: Όξινα Κατάλοιπα (-)

en: Uncharged Residues
el: Μη Φορτισμένα Κατάλοιπα

en: Nucleic
el: Νουκλεϊκό

en: Bases
el: Βάσεις

en: AT pairs
el: ζεύγη AT

en: GC pairs
el: ζεύγη GC

en: AU pairs
el: ζεύγη AU

en: Hetero
el: Ετεροάτομα

en: All Solvent
el: Όλος ο Διαλύτης

en: All Water
el: Όλο το Νερό

en: Nonaqueous Solvent
el: Μη υδατικός Διαλύτης

en: Ligand
el: Προσδέτης

en: Carbohydrate
el: Υδατάνθρακας

en: None of the above
el: Κανένα από τα παραπάνω

en: Cartoon
el: Καρτούν

en: Atoms
el: Άτομα

en: Bonds
el: Δεσμοί

en: Hydrogen Bonds
el: Δεσμοί Υδρογόνου

en: Disulfide Bonds
el: Δισουλφιδικοί Δεσμοί

en: Structures
el: Δομές

en: Ribbons
el: Κορδέλες

en: {0} pixels
el: {0} εικονοστοιχεία

en: Scale {0}
el: Κλίμακα {0}

en: Labels
el: Ετικέτες

en: With Element Symbol
el: Με το Σύμβολο του Στοιχείου

en: With Atom Name
el: Με το Όνομα του Ατόμου

en: With Atom Number
el: Με τον Αριθμό του Ατόμου

en: Upper Right
el: Πάνω Δεξιά

en: Lower Right
el: Κάτω Δεξιά

en: Upper Left
el: Πάνω Αριστερά

en: Lower Left
el: Κάτω Αριστερά

en: Color
el: Χρώμα

en: Molecule
el: Μόριο

en: Partial Charge
el: Μερικό Φορτίο

en: Temperature (Relative)
el: Θερμοκρασία (Σχετική)

en: Amino Acid
el: Αμινοξύ

en: Secondary Structure
el: Δευτεροταγής Δομή

en: Chain
el: Αλυσίδα

en: Group
el: Ομάδα

en: Monomer
el: Μονομερές

en: Black
el: Μαύρο

en: White
el: Λευκό

en: Cyan
el: Κυανό

en: Red
el: Κόκκινο

en: Orange
el: Πορτοκαλί

en: Yellow
el: Κίτρινο

en: Green
el: Πράσινο

en: Blue
el: Μπλε

en: Violet
el: Βιολετί

en: Olive
el: Λαδί

en: Gray
el: Γκρι

en: Gold
el: Χρυσό

en: Background
el: Παρασκήνιο

en: Axes
el: Άξονες

en: Unit cell
el: Στοιχειώδης κυψελίδα

en: Palindrome
el: Παλινδρομικά

en: Play
el: Αναπαραγωγή

en: Measurements
el: Μετρήσεις

en: Double-Click begins and ends all measurements
el: Με διπλό κλικ ξεκινούν και τελειώνουν όλες οι μετρήσεις

en: Click for distance measurement
el: Κάντε κλικ για μέτρηση απόστασης

en: Click for angle measurement
el: Κάντε κλικ για μετρήση γωνίας

en: Delete measurements
el: Διαγραφή μετρήσεων

en: Distance units nanometers
el: Μονάδες απόστασης νανόμετρα

en: Distance units Angstroms
el: Μονάδες απόστασης Angstroms

en: Distance units picometers
el: Μονάδες απόστασης πικόμετρα

en: Select atom
el: Επιλογή ατόμου

en: Select chain
el: Επιλογή αλυσίδας

en: Select element
el: Επιλογή στοιχείου

en: Select group
el: Επιλογή ομάδας

en: Select molecule
el: Επιλογή μορίου

en: File Contents
el: Περιεχόμενα Αρχείου

en: File Header
el: Κεφαλίδα Αρχείου

en: Model
el: Μοντέλο

en: Orientation
el: Προσανατολισμός

en: File
el: Αρχείο

en: Open from PDB
el: Άνοιγμα από την PDB

en: Open script
el: Άνοιγμα script

en: Save a copy of {0}
el: Αποθήκευση αντιγράφου από {0}

en: Export {0} image
el: Εξαγωγή {0} εικόνας

en: Export {0} 3D model
el: Εξαγωγή {0} 3D μοντέλου

en: Computation
el: Υπολογισμός

en: Optimize structure
el: Βελτίωση δομής

en: van der Waals Surface
el: Επιφάνεια van der Waals

en: Molecular Surface
el: Μοριακή Επιφάνεια

en: Reload {0}
el: Επαναφόρτωση {0}

en: Hide
el: Απόκρυψη

en: Pixel Width
el: Πλάτος εικονοστοιχείου

en: Angstrom Width
el: Πλάτος Angstrom

en: Show Hydrogens
el: Εμφάνιση Υδρογόνων

en: Show Measurements
el: Δείξε Μετρήσεις

en: Perspective Depth
el: Βάθος Προοπτικής

en: RasMol Colors
el: Χρώματα RasMol

en: file not found
el: δε βρέθηκε το αρχείου

en: incompatible arguments
el: ασύμβατα ορίσματα

en: insufficient arguments
el: ανεπαρκή ορίσματα

en: invalid argument
el: μη έγκυρο όρισμα

en: Only one molecular orbital is available in this file
el: Μόνο ένα μοριακό τροχιακό είναι διαθέσιμο σε αυτό το αρχείο

en: No data available
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα δεδομένα

en: No unit cell
el: Δεν υπάρχει στοιχειώδης κυψελίδα

en: number must be ({0} or {1})
el: ο αριθμός πρέπει να είναι ({0} ή {1})

en: unrecognized command
el: μη αναγνωρίσιμη εντολή

en: unrecognized object
el: μη αναγνωρίσιμο αντικείμενο

en: unrecognized {0} parameter
el: μη αναγνωρίσιμη {0} παράμετρος

en: {0} atoms deleted
el: {0} άτομα διαγράφηκαν

en: {0} hydrogen bonds
el: {0} δεσμοί υδρογόνου

en: file {0} created
el: αρχείο {0} δημιουργήθηκε

en: {0} connections deleted
el: {0} συνδέσεις διαγράφηκαν

en: {0} new bonds; {1} modified
el: {0} νέοι δεσμοί, {1} τροποποιήθηκαν

en: Click for menu...
el: Κάντε κλικ για μενού...

en: File Error:
el: Λάθος Αρχείου:

en: delete atom (requires {0})
el: διαγραφή ατόμου (απαιτείται {0})

en: delete bond (requires {0})
el: διαγραφή δεσμού (απαιτείται {0})

en: move atom (requires {0})
el: μετακίνηση ατόμου (απαιτείται {0})

en: move selected atoms (requires {0})
el: μετακίνηση επιλεγμένων ατόμων (απαιτείται {0})

en: pick an atom
el: επιλέξτε ένα άτομο

en: connect atoms (requires {0})
el: σύνδεση ατόμων (απαιτείται {0})

en: rotate
el: περιστροφή

en: rotate selected atoms (requires {0})
el: περιστροφή επιλεγμένων ατόμων (απαιτείται {0})

en: rotate Z
el: περιστροφή του Z

en: select an atom (requires {0})
el: επιλέξτε ένα άτομα (απαιτείται {0})

en: pick an atom to initiate or conclude a measurement
el: επιλέξτε ένα άτομο για να ξεκινήσει ή να ολοκληρωθεί μια μέτρηση

en: translate
el: μετάφραση

en: pick one more atom in order to spin the model around an axis
el: επιλέξτε ένα ακόμα άτομο για να περιστραφεί το μοντέλο γύρω από έναν άξονα

en: pick two atoms in order to spin the model around an axis
el: επιλέξτε δύο άτομα για να περιστραφεί το μοντέλο γύρω από έναν άξονα

en: pick one more atom in order to display the symmetry relationship
el: επιλέξτε ένα ακόμα άτομο για να απεικονιστεί η σχέση συμμετρίας

en: pick two atoms in order to display the symmetry relationship between them
el: επιλέξτε δύο άτομα για να απεικονιστεί η σχέση συμμετρίας ανάμεσά τους

en: {0} atoms selected
el: {0} άτομα επιλέχτηκαν

en: {0} hydrogens added
el: {0} υδρογόνα προστέθηκαν
