jmol - en to fi translation catalogue (512 entries)

en: Element?
fi: Alkuaine?

en: &Help
fi: &Ohje

en: &Search...
fi: &Etsi...

en: &Commands
fi: &Komennot

en: Math &Functions
fi: Matematiikka &Funktiot

en: Set &Parameters
fi: Aseta &Parametrit

en: &More
fi: &Lisää

en: Editor
fi: Editori

en: State
fi: Tila

en: Run
fi: Aja

en: Clear Output
fi: Tyhjennä ulostulo

en: Clear Input
fi: Tyhjennä sisääntulo

en: History
fi: Historia

en: Load
fi: Lataa

en: press CTRL-ENTER for new line or paste model data and press Load
fi: luo uusi rivi painamalla CTRL-ENTER tai liitä mallin tiedot ja paina Lataa

en: Messages will appear here. Enter commands in the box below. Click the console Help menu item for on-line help, which will appear in a new browser window.
fi: Ilmoitukset ilmestyvät tähän. Kirjoita komennot laatikkoon alapuolelle. On-line ohjeet löytyvät konsolin Ohje-valikosta, jotka ilmestyvät uuteen selainikkunaan.

en: Jmol Script Console
fi: Jmol-konsoli

en: Jmol Script Editor
fi: Jmol-editori

en: Console
fi: Konsoli

en: Open
fi: Avaa

en: Script
fi: Komentosarja

en: Check
fi: Tarkista

en: Top[as in "go to the top" - (translators: remove this bracketed part]
fi: Ylös

en: Step
fi: Askel

en: Pause
fi: Tauko

en: Resume
fi: Jatka

en: Halt
fi: Pysäytä

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Close
fi: Sulje

en: File or URL:
fi: Tiedosto tai URL:

en: Image Type
fi: Kuvatyyppi

en: JPEG Quality ({0})
fi: JPEG laatu ({0})

en: PNG Compression  ({0})
fi: PNG pakkaaminen  ({0})

en: PNG Quality ({0})
fi: PNG laatu ({0})

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Do you want to overwrite file {0}?
fi: Korvataanko tiedosto {0}?

en: Warning
fi: Varoitus

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: Cancel
fi: Lopeta

en: Abort file chooser dialog
fi: Keskeytä tiedostovalitsimen dialogi

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: Directory
fi: Kansio

en: Open selected directory
fi: Avaa valittu kansio

en: Attributes
fi: Attribuutit

en: Modified
fi: Muokattu

en: Generic File
fi: Geneerinen tiedosto

en: Name
fi: Nimi

en: File Name:
fi: Tiedoston nimi:

en: Size
fi: Koko

en: Files of Type:
fi: TIedostotyyppi:

en: Type
fi: Tyyppi

en: Help
fi: Ohje

en: FileChooser help
fi: Tiedostovalitsimen ohje

en: Home
fi: Etusivulle

en: List
fi: Lista

en: Look In:
fi: Katso

en: Error creating new folder
fi: Uuden kansion luominen epäonnistui

en: New Folder
fi: Uusi kansio

en: Create New Folder
fi: Luo uusi kansio

en: Open selected file
fi: Avaa valittu tiedosto

en: Save
fi: Tallenna

en: Save selected file
fi: Tallenna valittu tiedosto

en: Save In:
fi: Tallenna kansioon:

en: Update
fi: Päivitä

en: Update directory listing
fi: Päivitä kansiolista

en: Up
fi: Ylös

en: Up One Level
fi: Yksi taso ylöspäin

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Append models
fi: Lisää malleja

en: NOTE: Backbone amide hydrogen positions are present and will be ignored. Their positions will be approximated, as in standard DSSP analysis.
    Use {0} to not use this approximation.
fi: HUOMIO: Proteiinirungon amidien vedyt paikat ovat läsnä, mutta ne jätetään huomioimatta. Niiden paikat approksimoidaan kuten standardi DSSP-analyysissä.
    Käytä {0}, niin tätä approksimaatioita ei käytetä.

en: NOTE: Backbone amide hydrogen positions are present and will be used. Results may differ significantly from standard DSSP analysis.
    Use {0} to ignore these hydrogen positions.
fi: HUOMIO: Proteiinirungon amidien vedyt ovat läsnä ja ne huomioidaan. Tulokset voivat vaihdella merkittävästi standardi DSSP-analyysistä.
    Käytä {0}, niin vetyjen asennot jätetään huomioimatta.

en: Arabic
fi: Arabia

en: Asturian
fi: Asturia

en: Bosnian
fi: Bosnia

en: Catalan
fi: Katalonia

en: Czech
fi: Tsekki

en: Danish
fi: Tanska

en: German
fi: Saksa

en: Greek
fi: Kreikka

en: Australian English
fi: Australian Englanti

en: British English
fi: Brittienglanti

en: American English
fi: Amerikanenglanti

en: Spanish
fi: Espanja

en: Estonian
fi: Viro

en: Finnish
fi: Suomi

en: Faroese
fi: Fääri

en: French
fi: Ranska

en: Croatian
fi: Kroatia

en: Hungarian
fi: Unkari

en: Armenian
fi: Armenia

en: Indonesian
fi: Indonesia

en: Italian
fi: Italia

en: Japanese
fi: Japani

en: Javanese
fi: Jaava

en: Korean
fi: Korea

en: Norwegian Bokmal
fi: Kirjanorja

en: Dutch
fi: Hollanti

en: Occitan
fi: Oksitaani

en: Polish
fi: Puola

en: Portuguese
fi: Portugali

en: Brazilian Portuguese
fi: Portugali (Bra)

en: Russian
fi: Venäjä

en: Slovenian
fi: Slovenia

en: Serbian
fi: Serbia

en: Swedish
fi: Ruotsi

en: Turkish
fi: Turkki

en: Uyghur
fi: Uiguuri

en: Ukrainian
fi: Ukraina

en: Simplified Chinese
fi: Kiina (yksinkertainen)

en: Traditional Chinese
fi: Kiina (perinteinen)

en: Could not get class for force field {0}
fi: Voimakentän luokkaa ei voida hakea. {0}

en: No atoms selected -- nothing to do!
fi: Atomeja ei valittu -- ei mitään tehtävänä!

en: {0} atoms will be minimized.
fi: {0} atomit minimoidaan.

en: could not setup force field {0}
fi: Voimakenttää ei voitu asettaa. {0}

en: new
fi: uusi

en: undo (CTRL-Z)
fi: kumoa (CTRL-Z)

en: redo (CTRL-Y)
fi: toista (CTRL-Y)

en: center
fi: keskitä

en: add hydrogens
fi: lisää vedyt

en: minimize
fi: optimoi rakenne

en: fix hydrogens and minimize
fi: sovita vedyt ja optimoi rakenne

en: clear
fi: tyhjennä

en: save file
fi: tallenna tiedosto

en: save state
fi: tallenna tila

en: invert ring stereochemistry
fi: käännä renkaan stereokemia

en: delete atom
fi: poista atomi

en: drag to bond
fi: liikuta atomia ja luo sidos

en: drag atom
fi: liikuta atomia

en: drag atom (and minimize)
fi: liikuta atomia ja optimoi rakenne

en: drag and minimize molecule (docking)
fi: liikuta ja optimoi molekyyli (telakointi)

en: increase charge
fi: lisää varaus

en: decrease charge
fi: vähennä varaus

en: delete bond
fi: poista sidos

en: single
fi: yksinkertainen sidos

en: double
fi: kaksoissidos

en: triple
fi: kolmoissidos

en: increase order
fi: lisää sidoksen kertalukua

en: decrease order
fi: vähennä sidoksen kertalukua

en: rotate bond (SHIFT-DRAG)
fi: pyöritä sidosta (SHIFT - LIIKUTA)

en: exit modelkit mode
fi: poistu mallityökalutilasta

en: Space Group
fi: Avaruusryhmä

en: All
fi: Kaikki

en: {0} processors
fi: {0} prosessoria

en: {0} MB total
fi: {0} MB totaalinen

en: {0} MB maximum
fi: {0} MB maksimi

en: Mouse Manual
fi: Hiirimanuaali

en: Translations
fi: Käännökset

en: System
fi: Systeemi

en: No atoms loaded
fi: Atomeja ei ladattu

en: Configurations
fi: Konfiguraatiot

en: Element
fi: Alkuaine

en: Model/Frame
fi: Malli/Ruutu

en: Language
fi: Kieli

en: By Residue Name
fi: Lyhenteen mukaan

en: By HETATM
fi: Heteroatomin mukaan

en: Molecular Orbitals ({0})
fi: Molekyyliorbitaalit ({0})

en: Symmetry
fi: Symmetria

en: Hide Symmetry
fi: Piilota symmetria

en: Model information
fi: Mallin tiedot

en: Select ({0})
fi: Valitse ({0})

en: All {0} models
fi: Kaikki {0} mallit

en: Configurations ({0})
fi: Konfiguraatiot ({0})

en: Collection of {0} models
fi: Mallivalikoima {0}

en: atoms: {0}
fi: atomit: {0}

en: bonds: {0}
fi: sidokset: {0}

en: groups: {0}
fi: ryhmät: {0}

en: chains: {0}
fi: ketjut: {0}

en: polymers: {0}
fi: polymeerit: {0}

en: model {0}
fi: malli {0}

en: View {0}
fi: Näkymä {0}

en: Main Menu
fi: Päävalikko

en: Biomolecules
fi: Biomolekyylit

en: biomolecule {0} ({1} atoms)
fi: biomolekyyli {0} ({1} atomit)

en: load biomolecule {0} ({1} atoms)
fi: lataa biomolekyyli {0} ({1} atomit)

en: None
fi: Ei mitään

en: Display Selected Only
fi: Näytä vain valitut

en: Invert Selection
fi: Käännä valitut

en: View
fi: Näkymät

en: Front
fi: Edestä

en: Left
fi: Vasen

en: Right
fi: Oikea

en: Bottom
fi: Ala

en: Back
fi: Takaa

en: Protein
fi: Proteiini

en: Backbone
fi: Proteiinirunko

en: Side Chains
fi: Sivuketjut

en: Polar Residues
fi: Polaariset

en: Nonpolar Residues
fi: Poolittomat

en: Basic Residues (+)
fi: Emäksiset (+)

en: Acidic Residues (-)
fi: Happamet (-)

en: Uncharged Residues
fi: Varauksettomat

en: Nucleic
fi: Nukleiinihappo

en: Bases
fi: Emäkset

en: AT pairs
fi: AT emäsparit

en: GC pairs
fi: GC emäsparit

en: AU pairs
fi: AU emäsparit

en: Hetero
fi: Heteroatomi

en: All PDB "HETATM"
fi: Kaikki PDB "HETATM"

en: All Solvent
fi: Kaikki liuottimet

en: All Water
fi: Kaikki vesi

en: Nonaqueous Solvent
fi: Vedetön liuotin

en: Nonaqueous HETATM
fi: Vedetön HETATM

en: Ligand
fi: Ligandi

en: Carbohydrate
fi: Hiilihydraatti

en: None of the above
fi: Ei mikään ylläolevista

en: Style
fi: Tyylit

en: Scheme
fi: Mallit

en: CPK Spacefill
fi: Kalotti (CPK)

en: Ball and Stick
fi: Pallotikku

en: Sticks
fi: Tikku

en: Wireframe
fi: Rautalanka

en: Cartoon
fi: Sarjakuva

en: Trace
fi: Jälki

en: Atoms
fi: Atomit

en: Off
fi: Pois

en: Bonds
fi: Sidokset

en: On
fi: Päällä

en: Hydrogen Bonds
fi: Vetysidokset

en: Calculate
fi: Laske

en: Set H-Bonds Side Chain
fi: Aseta H-sidokset sivuketjuihin

en: Set H-Bonds Backbone
fi: Aseta H-sidokset proteiinirunkoon

en: Disulfide Bonds
fi: Disulfidisidokset

en: Set SS-Bonds Side Chain
fi: Aseta SS-sidokset sivuketjuihin

en: Set SS-Bonds Backbone
fi: Aseta SS-sidokset proteiinirunkoon

en: Structures
fi: Rakenteet

en: Cartoon Rockets
fi: Raketti (sarjakuva)

en: Ribbons
fi: Nauha

en: Rockets
fi: Raketti

en: Strands
fi: Helminauha

en: Vibration
fi: Värähtelyt

en: Vectors
fi: Vektorit

en: {0} pixels
fi: {0} pikselit

en: Scale {0}
fi: Koko {0}

en: Stereographic
fi: Stereografiikka

en: Red+Cyan glasses
fi: Punainen+sinivihreä

en: Red+Blue glasses
fi: Punainen+sininen

en: Red+Green glasses
fi: Punainen+vihreä

en: Cross-eyed viewing
fi: Cross-eyed katselu

en: Wall-eyed viewing
fi: Wall-eyed katselu

en: Labels
fi: Nimeäminen

en: With Element Symbol
fi: Kemiallinen merkki

en: With Atom Name
fi: Atomin nimi

en: With Atom Number
fi: Atominumero

en: Position Label on Atom
fi: Etiketin paikka

en: Centered
fi: Keskitetty

en: Upper Right
fi: Ylhäällä oikealla

en: Lower Right
fi: Alhaalla oikealla

en: Upper Left
fi: Ylhäällä vasemmalla

en: Lower Left
fi: Alhaalla vasemmalla

en: Color
fi: Värit

en: By Scheme
fi: Mallin mukaan

en: Element (CPK)
fi: Alkuaine (CPK)

en: Alternative Location
fi: Vaihtoehtoinen paikka

en: Molecule
fi: Molekyyli

en: Formal Charge
fi: Muodollinen varaus

en: Partial Charge
fi: Osittaisvaraus

en: Temperature (Relative)
fi: Lämpötila (Suhteellinen)

en: Temperature (Fixed)
fi: Lämpötila (Sovitettu)

en: Amino Acid
fi: Aminohappo

en: Secondary Structure
fi: Sekundäärirakenne

en: Chain
fi: Ketju

en: Group
fi: Ryhmä

en: Monomer
fi: Monomeeri

en: Shapely
fi: Muodokas

en: Inherit
fi: Peritty

en: Black
fi: Musta

en: White
fi: Valkoinen

en: Cyan
fi: Sinivihreä

en: Red
fi: Punainen

en: Orange
fi: Oranssi

en: Yellow
fi: Keltainen

en: Green
fi: Vihreä

en: Blue
fi: Sininen

en: Indigo
fi: Indigosini

en: Violet
fi: Violetti

en: Salmon
fi: Lohenpunainen

en: Olive
fi: Oliivinvihreä

en: Maroon
fi: Punaruskea

en: Gray
fi: Harmaa

en: Slate Blue
fi: Siniharmaa

en: Gold
fi: Kultainen

en: Orchid
fi: Orkidea

en: Make Opaque
fi: Kiinteä

en: Make Translucent
fi: Läpinäkyvä

en: Background
fi: Taustaväri

en: Surfaces
fi: Pinnat

en: Axes
fi: Akselit

en: Boundbox
fi: Rajoitelaatikko

en: Unit cell
fi: Alkeiskoppi

en: Zoom
fi: Muuta kokoa

en: Zoom In
fi: Zoomaa lähemmäs

en: Zoom Out
fi: Zoomaa kauemmas

en: Spin
fi: Pyörittäminen

en: Set X Rate
fi: Aseta X asteet

en: Set Y Rate
fi: Aseta Y asteet

en: Set Z Rate
fi: Aseta Z asteet

en: Set FPS
fi: Aseta FPS

en: Animation
fi: Animaatio

en: Animation Mode
fi: Animaatiotila

en: Play Once
fi: Toista kerran

en: Palindrome
fi: Palindromi

en: Loop
fi: Silmukka

en: Play
fi: Toista

en: Stop
fi: Lopeta

en: Next Frame
fi: Seuraava ruutu

en: Previous Frame
fi: Edellinen ruutu

en: Rewind
fi: Kelaa taaksepäin

en: Reverse
fi: Toista taaksepäin

en: Restart
fi: Käynnistä uudelleen

en: Measurements
fi: Mittaustyökalut

en: Double-Click begins and ends all measurements
fi: Tuplaklikkaus: Mittaa etäisyyksiä tai kulmia

en: Click for distance measurement
fi: Etäisyys

en: Click for angle measurement
fi: Kulma

en: Click for torsion (dihedral) measurement
fi: Torsiokulma

en: Click two atoms to display a sequence in the console
fi: Näytä sekvenssi konsolissa aktivoimalla kaksi atomia

en: Delete measurements
fi: Poista mittaukset

en: List measurements
fi: Listaa mittaukset

en: Distance units nanometers
fi: Etäisyys nanometreissä

en: Distance units Angstroms
fi: Etäisyys ångtrömeissä

en: Distance units picometers
fi: Etäisyys pikometreissä

en: Set picking
fi: Aseta poiminta

en: Center
fi: Keskitä

en: Identity
fi: Identiteetti

en: Label
fi: Nimeä

en: Select atom
fi: Valitse atomi

en: Select chain
fi: Valitse ketju

en: Select element
fi: Valitse alkuaine

en: Select group
fi: Valitse ryhmä

en: Select molecule
fi: Valitse molekyyli

en: Select site
fi: Valitse sijainti

en: Show symmetry operation
fi: Näytä symmetriaoperaatio

en: Show
fi: Näytä

en: File Contents
fi: Tiedoston sisällys

en: File Header
fi: Tiedoston otsikko

en: Isosurface JVXL data
fi: JVXL-pinnan tiedot

en: Molecular orbital JVXL data
fi: JVXL-molekyyliorbitaalin tiedot

en: Model
fi: Malli

en: Orientation
fi: Orientaatio

en: Space group
fi: Avaruusryhmä

en: Current state
fi: Nykyinen tila

en: File
fi: Tiedosto

en: Reload
fi: Lataa uudelleen

en: Open from PDB
fi: Avaa PDB

en: Load full unit cell
fi: Lataa koko alkeiskoppi

en: Open script
fi: Avaa komentosarja-tiedosto (stp)

en: Save a copy of {0}
fi: Tallenna {0} kopio

en: Save script with state
fi: Tallenna komentosarja ja tila

en: Save script with history
fi: Tallenna komentosarja ja historia

en: Export {0} image
fi: Vie tiedostoon {0} kuvana

en: Save JVXL isosurface
fi: Tallenna JVXL-pinta

en: Export {0} 3D model
fi: Vie tiedostoon {0} 3D-mallina

en: Computation
fi: Laskenta

en: Optimize structure
fi: Optimoi rakenne

en: Model kit
fi: Mallinnustyökalut

en: Extract MOL data
fi: Eristä MOL-data

en: Dot Surface
fi: Pistepinta

en: van der Waals Surface
fi: van der Waals-pinta

en: Molecular Surface
fi: Molekyylipinta

en: Solvent Surface ({0}-Angstrom probe)
fi: Liuotinpinta ({0}-ångströmiä)

en: Solvent-Accessible Surface (VDW + {0} Angstrom)
fi: Liuottimen vaikutuspinta (VDW + {0} ångströmiä)

en: Reload {0}
fi: Lataa uudelleen {0}

en: Reload {0} + Display {1}
fi: Lataa uudelleen {0} + näytä {1}

en: Reload + Polyhedra
fi: Lataa uudelleen + Polyhedra

en: Hide
fi: Piilota

en: Dotted
fi: Pilkullinen

en: Pixel Width
fi: Leveys pikseleinä

en: Angstrom Width
fi: Leveys ångströmeinä

en: Selection Halos
fi: Valinnan halovisualisointi

en: Show Hydrogens
fi: Näytä vedyt

en: Show Measurements
fi: Näytä mittaukset

en: Perspective Depth
fi: Syvyysnäkökulma

en: RasMol Colors
fi: RasMol värit

en: About...
fi: Tietoja...

en: script compiler ERROR:
fi: VIRHE komentosarjakääntäjässä:

en: x y z axis expected
fi: edellytetään x- y- z-akselit

en: {0} not allowed with background model displayed
fi: {0} ei sallittu, jos taustakuvamalli näytetään

en: bad argument count
fi: huono argumenttimäärä

en: Miller indices cannot all be zero.
fi: Kaikki Miller indeksit eivät voi olla nollia.

en: bad [R,G,B] color
fi: huono [R,G,B] väri

en: boolean expected
fi: edellytetään boolean

en: boolean or number expected
fi: edellytetään boolean tai numero

en: boolean, number, or {0} expected
fi: edellytetään boolean, numero, tai {0}

en: color expected
fi: edellytetään väri

en: a color or palette name (Jmol, Rasmol) is required
fi: edellytetään värin tai paletin nimi (Jmol, Rasmol)

en: command expected
fi: edellyttää komentoa

en: {x y z} or $name or (atom expression) required
fi: edellytetään {x y z} tai $name tai (atom expression)

en: draw object not defined
fi: piirrettyä objektia ei ole määritelty

en: unexpected end of script command
fi: odottamaton lopetus tai komentosarja

en: valid (atom expression) expected
fi: edellytetään pätevä (atom expression)

en: (atom expression) or integer expected
fi: edellytetään (atom expression) tai kokonaisluku

en: filename expected
fi: edellytetään tiedoston nimi

en: file not found
fi: tiedostoa ei löydy

en: incompatible arguments
fi: yhteensopimaton argumentti

en: insufficient arguments
fi: puutteellinen argumentti

en: integer expected
fi: edellytetään kokonaisluku

en: integer out of range ({0} - {1})
fi: kokonaisluku alueen ({0} - {1}) ulkopuolelta

en: invalid argument
fi: kelpaamaton argumentti

en: invalid parameter order
fi: kelpaamaton parametrien järjestys

en: keyword expected
fi: edellytetään avainsana

en: no MO coefficient data available
fi: MO-kerroindataa ei ole saatavilla

en: An MO index from 1 to {0} is required
fi: edellytetään MO-indeksi väliltä 1 - {0}

en: no MO basis/coefficient data available for this frame
fi: MO-kantafunktio/kerroin-dataa ei ola saatavilla tälle ruudulle

en: no MO occupancy data available
fi: MO hallintaan tarvittavaa dataa ei ole saatavilla

en: Only one molecular orbital is available in this file
fi: TIedosto sisältää vain yhden molekyyliorbitaalin

en: {0} require that only one model be displayed
fi: {0} edellyttää vain yhden mallin näyttämistä

en: {0} requires that only one model be loaded
fi: {0} edellyttää vain yhden mallin lataamista

en: No data available
fi: Dataa ei ole saatavilla

en: No partial charges were read from the file; Jmol needs these to render the MEP data.
fi: Osittaisvarauksia ei luettu tiedostosta; Jmol tarvitsee näitä MEP-datan renderointiin.

en: No unit cell
fi: Ei alkeiskoppia

en: number expected
fi: edellyttää numeroa

en: number must be ({0} or {1})
fi: numeron täytyy olla välillä ({0} tai {1})

en: decimal number out of range ({0} - {1})
fi: desimaali välin ({0} - {1}) ulkopuolella

en: object name expected after '$'
fi: objektin nimi edellytetään '$' jälkeen

en: plane expected -- either three points or atom expressions or {0} or {1} or {2}
fi: edellytetään taso -- joko kolme pistettä tai atom expressions tai {0} tai {1} tai {2}

en: property name expected
fi: edellytetään ominaisuuksien nimi

en: space group {0} was not found.
fi: avaruusryhmää {0} ei löytynyt.

en: quoted string expected
fi: edellytetään noteerattu merkkijono

en: quoted string or identifier expected
fi: edellytetään noteerattu merkkijono tai tunnistin

en: too many rotation points were specified
fi: liian monta pyörimistasoa määritelty

en: too many script levels
fi: liian monta komentosarjatasoa

en: unrecognized atom property
fi: tunnistamaton atomiominaisuus

en: unrecognized bond property
fi: tunnistamaton sidosominaisuus

en: unrecognized command
fi: tunnistamaton komento

en: runtime unrecognized expression
fi: tunnistamaton runtime-ilmaisu

en: unrecognized object
fi: tunnistamaton objekti

en: unrecognized {0} parameter
fi: tunnistamaton parametri {0}

en: unrecognized {0} parameter in Jmol state script (set anyway)
fi: tunnistamaton {0} parametri Jmol-tila -komentosarjassa (aseta joka tapauksessa)

en: unrecognized SHOW parameter --  use {0}
fi: tunnistamaton SHOW-parametri --  käytä {0}

en: write what? {0} or {1} "filename"
fi: kirjoita mitä? {0} tai {1} "filename"

en: script ERROR:
fi: VIRHE komentosarjassa:

en: {0} atoms deleted
fi: {0} atomia poistettu

en: {0} hydrogen bonds
fi: {0} vetysidokset

en: file {0} created
fi: tiedosto {0} luotu

en: invalid context for {0}
fi: kelpaamaton konteksti: {0}

en: { number number number } expected
fi: edellyttää { number number number }

en: end of expression expected
fi: edellyttää lopettamista tai lauseketta

en: identifier or residue specification expected
fi: edellyttää tunnistetta tai lyhenteen spesifiointia

en: invalid atom specification
fi: atomin kelpaamaton määrittely

en: invalid chain specification
fi: ketjun kelpaamaton määrittely

en: invalid expression token: {0}
fi: lausekkeessa kelpaamaton merkki: {0}

en: invalid model specification
fi: mallin kelpaamaton määrittely

en: missing END for {0}
fi: puuttuva {0} END

en: number or variable name expected
fi: edellytetetään numeroa tai muuttujan nimeä

en: residue specification (ALA, AL?, A*) expected
fi: edellyttää lyhenteen määrittelyä (ALA, AL?, A*)

en: {0} expected
fi: {0} edellyttää

en: {0} unexpected
fi: {0} odottamaton

en: unrecognized expression token: {0}
fi: lausekkeessa tunnistamaton merkki: {0}

en: unrecognized token: {0}
fi: tunnistamaton merkki: {0}

en: {0} struts added
fi: {0} tukia lisätty

en: {0} connections deleted
fi: {0} sidosta poistettu

en: {0} new bonds; {1} modified
fi: {0} uusia sidoksia; {1} muokattu

en: Note: More than one model is involved in this contact!
fi: Huom: Tähän yhteyteen vaikuttaa useampi kuin yksi malli!

en: Click for menu...
fi: Avaa menu klikkaamalla...

en: Jmol Applet version {0} {1}.
    
    An OpenScience project.
    
    See http://www.jmol.org for more information
fi: Jmol Applet versio {0} {1}.
    
    OpenScience-projekti.
    
    Lisätietoja: http://www.jmol.org

en: File Error:
fi: Tiedostovirhe:

en: assign/new atom or bond (requires {0})
fi: aseta/uusi atomi tai sidos (edellyttää {0})

en: pop up recent context menu (click on Jmol frank)
fi: esiin ponnahtava viimeksi käytetty valikko (valitse suoraan Jmollista)

en: delete atom (requires {0})
fi: poista atomi (edellyttää {0})

en: delete bond (requires {0})
fi: poista sidos (edellyttää {0})

en: adjust depth (back plane; requires {0})
fi: aseta syvyys (takataso; edellyttää {0})

en: move atom (requires {0})
fi: liikuta atomia (edellyttää {0})

en: move whole DRAW object (requires {0})
fi: liikuta koko DRAW-objektia (edellyttää {0})

en: move specific DRAW point (requires {0})
fi: liikuta tiettyä DRAW-pistettä (edellyttää {0})

en: move label (requires {0})
fi: liikuta etikettiä (edellyttää {0})

en: move atom and minimize molecule (requires {0})
fi: liikuta atomia ja optimoi molekyyli (edellyttää {0})

en: move and minimize molecule (requires {0})
fi: liikuta ja optimoi molekyyli (edellyttää {0})

en: move selected atoms (requires {0})
fi: liikuta valittuja atomeja (edellyttää {0})

en: drag atoms in Z direction (requires {0})
fi: liikuta atomeja Z-akselin suuntaisesti (vaatii {0})

en: simulate multi-touch using the mouse)
fi: simuloi multi-touch -toimintoa hiiren avulla)

en: translate navigation point (requires {0} and {1})
fi: käännä navigointipiste (edellyttää {0} ja {1})

en: pick an atom
fi: valitse atomi

en: connect atoms (requires {0})
fi: yhdistä atomeja (edellyttää {0})

en: pick an ISOSURFACE point (requires {0}
fi: valitse ISOSURFACE-piste (edellyttää {0}

en: pick a label to toggle it hidden/displayed (requires {0})
fi: piilota/näytä valittu etiketti (edellyttää {0})

en: pick an atom to include it in a measurement (after starting a measurement or after {0})
fi: valitse atomi ja sisällytä mittauksiin (mittaamisen aloittamisen tai {0} jälkeen)

en: pick a point or atom to navigate to (requires {0})
fi: valitse piste tai atomi navigoidaksesi (edellyttää {0})

en: pick a DRAW point (for measurements) (requires {0}
fi: valitse DRAW-piste (mittauksille) (edellyttää {0}

en: pop up the full context menu
fi: esiin ponnahtava koko valikko

en: reset (when clicked off the model)
fi: nollaa (klikkaa pois mallista)

en: rotate
fi: pyöritä

en: rotate branch around bond (requires {0})
fi: liikuta haaraa sidoksen ympärillä (edellyttää {0})

en: rotate selected atoms (requires {0})
fi: pyöritä valittuja atomeja (edellyttää {0})

en: rotate Z
fi: pyöritä Z

en: rotate Z (horizontal motion of mouse) or zoom (vertical motion of mouse)
fi: pyöritä Z (hiiren horisontaalinen liike) tai zoomaa (hiiren vertikaalinen liike)

en: select an atom (requires {0})
fi: valitse atomi (edellyttää {0})

en: select and drag atoms (requires {0})
fi: valitse ja liikuta atomeja (edellyttää {0})

en: unselect this group of atoms (requires {0})
fi: poista valinnoista tämä atomiryhmä (edellyttää {0})

en: select NONE (requires {0})
fi: valitse EI MITÄÄN (edellyttää {0})

en: add this group of atoms to the set of selected atoms (requires {0})
fi: lisää tämä atomijoukko valittujen atomien valikoimaan (edellyttää {0})

en: toggle selection (requires {0})
fi: vaihtele valintaa (edellyttää {0})

en: if all are selected, unselect all, otherwise add this group of atoms to the set of selected atoms (requires {0})
fi: jos kaikki on valittu, poista kaikki valinnat, muuten lisää tämä atomiryhmä valittujen atomien valikoimaan (edellyttää {0})

en: pick an atom to initiate or conclude a measurement
fi: aloita tai lopeta mittaaminen valitsemalla atomi

en: adjust slab (front plane; requires {0})
fi: aseta vaaka (etutaso; edellyttää {0})

en: move slab/depth window (both planes; requires {0})
fi: siirrä vaaka/syvyysikkuna (molemmat tasot; edellyttää {0})

en: zoom (along right edge of window)
fi: zoom (ikkunan oikeaa reunaa pitkin)

en: click on two points to spin around axis counterclockwise (requires {0})
fi: valitse kaksi akselin ympäri vastapäivään kiertävää pistettä (edellyttää {0})

en: click on two points to spin around axis clockwise (requires {0})
fi: valitse kaksi akselin ympäri myötäpäivään kiertävää pistettä (edellyttää {0})

en: stop motion (requires {0})
fi: lopeta liike (edellyttää {0})

en: spin model (swipe and release button and stop motion simultaneously)
fi: pyörimismalli (lopeta liike painamalla ja vapauttamalla painikkeet samanaikaisesti)

en: translate
fi: käännä

en: pick one more atom in order to spin the model around an axis
fi: pyöritä mallia akselin ympäri valitsemalla yksi tai useampi atomi

en: pick two atoms in order to spin the model around an axis
fi: pyöritä mallia akselin ympäri valitsemalla kaksi atomia

en: pick one more atom in order to display the symmetry relationship
fi: näytä atomien välinen symmetriasuhde valitsemalla yksi tai useampi atomi

en: pick two atoms in order to display the symmetry relationship between them
fi: näytä atomien välinen symmetriasuhde valitsemalla kaksi atomia

en: Setting log file to {0}
fi: Asetetaan lokitiedosto: {0}

en: Cannot set log file path.
fi: Lokitiedoston polkua ei voitu asettaa.

en: {0} atoms hidden
fi: {0} piilotettiin atomit

en: {0} atoms selected
fi: {0} atomia valittu

en: Drag to move label
fi: Liikuta etikettiä vetämällä

en: clipboard is not accessible -- use signed applet
fi: leikepöytä ei käytettävissä -- käytä kirjattua applettia

en: {0} hydrogens added
fi: {0} lisättiin vedyt
