jmol - en to id translation catalogue (505 entries)

en: Element?
id: Unsur?

en: &Help
id: &Bantuan

en: &Search...
id: &Cari...

en: &Commands
id: &Perintah

en: Math &Functions
id: &Fungsi Matematika

en: Set &Parameters
id: Atur &Parameter

en: &More
id: &Lainnya

en: Editor
id: Penyunting

en: State
id: Keadaan

en: Run
id: Jalankan

en: Clear Output
id: Bersihkan Keluaran

en: Clear Input
id: Bersihkan Masukan

en: History
id: Riwayat

en: Load
id: Muat

en: press CTRL-ENTER for new line or paste model data and press Load
id: tekan CTRL-ENTER untuk baris baru atau tempelkan model data dan tekan Muat

en: Messages will appear here. Enter commands in the box below. Click the console Help menu item for on-line help, which will appear in a new browser window.
id: Pesan akan ditampilkan disini. Tuliskan perintah dalam boks dibawah. Klik konsul menu Bantuan untuk bantuan on-line yang akan ditampilkan di jendela baru penjelajah.

en: Jmol Script Console
id: Konsul Skrip Jmol

en: Jmol Script Editor
id: Penyunting Skrip Jmol

en: Console
id: Konsul

en: Open
id: Buka

en: Script
id: Skrip

en: Check
id: Periksa

en: Top[as in "go to the top" - (translators: remove this bracketed part]
id: Paling Atas

en: Step
id: Langkah

en: Pause
id: Jeda

en: Resume
id: Lanjutkan

en: Halt
id: Berhenti

en: Clear
id: Bersihkan

en: Close
id: Tutup

en: File or URL:
id: Berkas atau URL:

en: Image Type
id: Tipe Gambar

en: JPEG Quality ({0})
id: Kualitas JPEG ({0})

en: PNG Compression  ({0})
id: Pemampatan PNG ({0})

en: PNG Quality ({0})
id: Kualitas PNG ({0})

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Do you want to overwrite file {0}?
id: Apakah anda akan menindih berkas {0}?

en: Warning
id: Peringatan

en: All Files
id: Semua Berkas

en: Cancel
id: Batal

en: Abort file chooser dialog
id: Batalkan dialog pemilihan berkas

en: Details
id: Rincian

en: Directory
id: Direktori

en: Open selected directory
id: Buka direktori yang dipilih

en: Attributes
id: Atribut

en: Modified
id: Diubah

en: Generic File
id: Berkas Generik

en: Name
id: Nama

en: File Name:
id: Nama Berkas:

en: Size
id: Ukuran

en: Files of Type:
id: Berkas Bertipe:

en: Type
id: Tipe

en: Help
id: Bantuan

en: FileChooser help
id: Bantuan PemilihBerkas

en: Home
id: Beranda

en: List
id: Daftar

en: Look In:
id: Lihat Pada:

en: Error creating new folder
id: Kesalahan membuat folder baru

en: New Folder
id: Folder Baru

en: Create New Folder
id: Buat Folder Baru

en: Open selected file
id: Buka berkas yang dipilih

en: Save
id: Simpan

en: Save selected file
id: Simpan berkas yang dipilih

en: Save In:
id: Simpan Dalam:

en: Update
id: Perbarui

en: Update directory listing
id: Perbarui daftar direktori

en: Up
id: Naik

en: Up One Level
id: Naik Satu Aras

en: Preview
id: Pratinjau

en: Append models
id: Tambahkan model

en: NOTE: Backbone amide hydrogen positions are present and will be ignored. Their positions will be approximated, as in standard DSSP analysis.
    Use {0} to not use this approximation.
id: CATATAN: Tulang punggung posisi hidrogen amide ada dan akan diabaikan. Posisinya akan diperkirakan, sesuai standar analisis DSSP.
    Pilih {0} agar tidak menggunakan perkiraan ini.

en: NOTE: Backbone amide hydrogen positions are present and will be used. Results may differ significantly from standard DSSP analysis.
    Use {0} to ignore these hydrogen positions.
id: CATATAN:Tulang punggung posisi hidrogen amide ada dan akan digunakan. Hasilnya mungkin berbeda jauh dari snadar analisis DSSP.
    Pilih {0} untuk mengabaikan posisi hidrogen.

en: Arabic
id: Arab

en: Asturian
id: Asturia

en: Azerbaijani
id: Azerbaijan

en: Bosnian
id: Bosnia

en: Catalan
id: Katala

en: Czech
id: Ceko

en: Danish
id: Denmark

en: German
id: Jerman

en: Greek
id: Yunani

en: Australian English
id: Inggris Australia

en: British English
id: Inggris Britania

en: American English
id: Inggris Amerika

en: Spanish
id: Spanyol

en: Estonian
id: Estonia

en: Finnish
id: Finlandia

en: Faroese
id: Faro

en: French
id: Perancis

en: Frisian
id: Frisia

en: Galician
id: Galisia

en: Croatian
id: Kroasia

en: Hungarian
id: Hungaria

en: Armenian
id: Armenia

en: Indonesian
id: Indonesia

en: Italian
id: Italia

en: Japanese
id: Jepang

en: Javanese
id: Jawa

en: Korean
id: Korea

en: Malay
id: Melayu

en: Norwegian Bokmal
id: Norwegia Bokmal

en: Dutch
id: Belanda

en: Occitan
id: Occita

en: Polish
id: Polandia

en: Portuguese
id: Portugis

en: Brazilian Portuguese
id: Portugis Brasil

en: Russian
id: Rusia

en: Slovenian
id: Slovenia

en: Serbian
id: Serbia

en: Swedish
id: Swedia

en: Turkish
id: Turki

en: Ukrainian
id: Ukraina

en: Simplified Chinese
id: Cina Sederhana

en: Traditional Chinese
id: Cina Tradisional

en: Could not get class for force field {0}
id: Tidak bisa memperoleh class untuk gaya bidang {0}

en: No atoms selected -- nothing to do!
id: Tidak ada atom yang dipilih -- tidak ada yang perlu dikerjakan!

en: {0} atoms will be minimized.
id: {0} atom akan diminimalkan.

en: could not setup force field {0}
id: tidak bisa menyiapkan bidang gaya {0}

en: new
id: baru

en: undo (CTRL-Z)
id: tidakjadi (CTRL-Z)

en: redo (CTRL-Y)
id: jadilagi (CTRL-Y)

en: center
id: tengah

en: add hydrogens
id: tambah hidrogen

en: minimize
id: minimalkan

en: fix hydrogens and minimize
id: perbaiki hidrogen dan minimalkan

en: clear
id: bersih

en: save file
id: simpan berkas

en: save state
id: simpan keadaan

en: invert ring stereochemistry
id: balik cincin kimia stereo

en: delete atom
id: hapus atom

en: drag to bond
id: seret ke ikatan

en: drag atom
id: seret atom

en: drag atom (and minimize)
id: seret  atom (dan memperkecil)

en: drag and minimize molecule (docking)
id: seret dan minimalkan molekul (docking)

en: increase charge
id: menaikkan muatan

en: decrease charge
id: kurangi muatan

en: delete bond
id: hapus ikatan

en: single
id: tunggal

en: double
id: ganda

en: triple
id: rangkap tiga

en: increase order
id: urutan naik

en: decrease order
id: urutan menurun

en: rotate bond (SHIFT-DRAG)
id: putar ikatan (SHIFT-DRAG)

en: exit modelkit mode
id: keluar mode modelkit

en: Space Group
id: Kelompok Ruang

en: All
id: Semua

en: {0} processors
id: {0} prosesor

en: {0} MB total
id: total {0} MB

en: {0} MB maximum
id: maksimum {0} MB

en: Mouse Manual
id: Petunjuk Tetikus

en: Translations
id: Terjemahan

en: System
id: Sistem

en: No atoms loaded
id: Tidak ada atom yang dimuat

en: Configurations
id: Konfigurasi

en: Element
id: Elemen

en: Model/Frame
id: Model/Bingkai

en: Language
id: Bahasa

en: By Residue Name
id: Menurut Nama Residu

en: By HETATM
id: Menurut HETATM

en: Molecular Orbitals ({0})
id: Orbit Molekuler ({0})

en: Symmetry
id: Simetri

en: Hide Symmetry
id: Sembunyikan Simetri

en: Model information
id: Informasi Model

en: Select ({0})
id: Pilih ({0})

en: All {0} models
id: Semua {0} model

en: Configurations ({0})
id: Konfigurasi ({0})

en: Collection of {0} models
id: Koleksi dari {0} model

en: atoms: {0}
id: atom: {0}

en: bonds: {0}
id: ikatan: {0}

en: groups: {0}
id: grup: {0}

en: chains: {0}
id: rantai: {0}

en: polymers: {0}
id: polimer: {0}

en: View {0}
id: Tampilan {0}

en: Main Menu
id: Menu Utama

en: Biomolecules
id: Biomolekul

en: biomolecule {0} ({1} atoms)
id: biomolekul {0} ({1} atom)

en: load biomolecule {0} ({1} atoms)
id: muat biomolekul {0} ({1} atom)

en: None
id: Tidak ada

en: Display Selected Only
id: Tampilkan Hanya Yang Dipilih

en: Invert Selection
id: Pilih Sebaliknya

en: View
id: Tampilan

en: Front
id: Depan

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Top[as in "view from the top, from above" - (translators: remove this bracketed part]
id: Puncak

en: Bottom
id: Dasar

en: Back
id: Mundur

en: Backbone
id: Tulangpunggung

en: Side Chains
id: Rantai Sisi

en: Polar Residues
id: Residu Kutub

en: Nonpolar Residues
id: Residu Nonkutub

en: Basic Residues (+)
id: Residu Dasar (+)

en: Acidic Residues (-)
id: Residu Asam (-)

en: Uncharged Residues
id: Residu Tanpamuatan

en: Nucleic
id: Nukleat

en: Bases
id: Dasar

en: AT pairs
id: pasangan AT

en: GC pairs
id: pasangan GC

en: AU pairs
id: pasangan AU

en: All PDB "HETATM"
id: Semua PDB "HETATM"

en: All Solvent
id: Semua Pelarut

en: All Water
id: Semua Air

en: Nonaqueous Solvent
id: Pelarut BukanAir

en: Nonaqueous HETATM
id: HETATM BukanAir

en: Carbohydrate
id: Karbohidrat

en: None of the above
id: Bukan yang diatas

en: Style
id: Gaya

en: Scheme
id: Skema

en: Ball and Stick
id: Bola dan Batang

en: Sticks
id: Batang

en: Cartoon
id: Kartun

en: Trace
id: Telusur

en: Atoms
id: Atom

en: Off
id: Mati

en: Bonds
id: Ikatan

en: On
id: Hidup

en: Hydrogen Bonds
id: Ikatan Hidrogen

en: Calculate
id: Hitung

en: Set H-Bonds Side Chain
id: Tetapkan Rantai Samping Ikatan-H

en: Set H-Bonds Backbone
id: Tetapkan Tulangpunggung Ikatan-H

en: Disulfide Bonds
id: Ikatan Disulfida

en: Set SS-Bonds Side Chain
id: Tetapkan Rantai Samping Ikatan-SS

en: Set SS-Bonds Backbone
id: Tetapkan Tulangpunggung Ikatan-SS

en: Structures
id: Struktur

en: Cartoon Rockets
id: Kartun Roket

en: Ribbons
id: Pita

en: Rockets
id: Roket

en: Vibration
id: Getaran

en: Vectors
id: Vektor

en: Spectra
id: Spektra

en: {0} pixels
id: {0} piksel

en: Scale {0}
id: Skala {0}

en: Stereographic
id: Stereografik

en: Red+Cyan glasses
id: Kaca mata merah+cyan

en: Red+Blue glasses
id: Kaca mata merah+biru

en: Red+Green glasses
id: Kaca mata merah+hijau

en: Cross-eyed viewing
id: Penilikan juling

en: Wall-eyed viewing
id: Tampilan Wall-eyed

en: Labels
id: Label

en: With Element Symbol
id: Dengan Simbol Unsur

en: With Atom Name
id: Dengan Nama Atom

en: With Atom Number
id: Dengan Nomor Atom

en: Position Label on Atom
id: Posisi Label pada Atom

en: Centered
id: Ditengahkan

en: Upper Right
id: Kanan Atas

en: Lower Right
id: Kanan Bawah

en: Upper Left
id: Kiri Atas

en: Lower Left
id: Kiri Bawah

en: Color
id: Warna

en: By Scheme
id: Menurut Skema

en: Element (CPK)
id: Unsur (CPK)

en: Alternative Location
id: Lokasi Alternatif

en: Molecule
id: Molekul

en: Formal Charge
id: Muatan Formal

en: Partial Charge
id: Muatan Parsial

en: Temperature (Relative)
id: Suhu (Relatif)

en: Temperature (Fixed)
id: Suhu (Tetap)

en: Amino Acid
id: Asam Amino

en: Secondary Structure
id: Struktur Sekunder

en: Chain
id: Rantai

en: Group
id: Kelompok

en: Shapely
id: Dengan bentuk

en: Inherit
id: Mewarisi

en: Black
id: Hitam

en: White
id: Putih

en: Red
id: Merah

en: Orange
id: Oranye

en: Yellow
id: Kuning

en: Green
id: Hijau

en: Blue
id: Biru

en: Violet
id: Ungu

en: Olive
id: Zaitun

en: Maroon
id: Marun

en: Gray
id: Abu-abu

en: Slate Blue
id: Biru Batu

en: Gold
id: Emas

en: Orchid
id: Anggrek

en: Make Opaque
id: Jadikan Legap

en: Make Translucent
id: Jadikan Tembus Pandang

en: Background
id: Latar Belakang

en: Surfaces
id: Permukaan

en: Axes
id: Sumbu

en: Boundbox
id: Kotak bingkai

en: Unit cell
id: Satuan sel

en: Zoom
id: Zum

en: Zoom In
id: Perbesar

en: Zoom Out
id: Perkecil

en: Spin
id: Putar

en: Set X Rate
id: Tata Laju X

en: Set Y Rate
id: Tata Laju Y

en: Set Z Rate
id: Tata Laju Z

en: Set FPS
id: Tata FPS

en: Animation
id: Animasi

en: Animation Mode
id: Mode Animasi

en: Play Once
id: Mainkan Sekali

en: Palindrome
id: Palindrom

en: Loop
id: Perulangan

en: Play
id: Mainkan

en: Stop
id: Henti

en: Next Frame
id: Bingkai Berikutnya

en: Previous Frame
id: Bingkai Sebelumnya

en: Rewind
id: Gulung Balik

en: Reverse
id: Kebalikan

en: Restart
id: Mulai Ulang

en: Measurements
id: Pengukuran

en: Double-Click begins and ends all measurements
id: Klik-ganda memulai dan mengakhiri semua pengukuran

en: Click for distance measurement
id: Klik untuk pengukuran jarak

en: Click for angle measurement
id: Klik untuk pengukuran sudut

en: Click for torsion (dihedral) measurement
id: Klik untuk pengukuran torsi (dihedral)

en: Click two atoms to display a sequence in the console
id: Klik dua atom untuk menampilkan urutan di konsul

en: Delete measurements
id: Hapus pengukuran

en: List measurements
id: Daftar pengukuran

en: Distance units nanometers
id: Satuan jarak nanometer

en: Distance units Angstroms
id: Satuan jarak Angstrom

en: Distance units picometers
id: Satuan jarak pikometer

en: Set picking
id: Tetapkan pilihan

en: Center
id: Tengah

en: Identity
id: Identitas

en: Select atom
id: Pilih atom

en: Select chain
id: Pilih rantai

en: Select element
id: Pilih unsur

en: Select group
id: Pilih grup

en: Select molecule
id: Pilih molekul

en: Select site
id: Pilih situs

en: Show symmetry operation
id: Tampilkan operasi simetri

en: Show
id: Tampilkan

en: File Contents
id: Kandungan Berkas

en: File Header
id: Kepala Berkas

en: Isosurface JVXL data
id: Data permukaan iso JVXL

en: Molecular orbital JVXL data
id: Data orbit molekuler JVXL

en: Orientation
id: Orientasi

en: Space group
id: Kelompok ruang

en: Current state
id: Status sekarang

en: File
id: Berkas

en: Reload
id: Muat Ulang

en: Open from PDB
id: Buka dari PDB

en: Load full unit cell
id: Muat satu sel utuh

en: Open script
id: Buka skrip

en: Save a copy of {0}
id: Simpan salinan dari {0}

en: Save script with state
id: Simpan skrip dengan status

en: Save script with history
id: Simpan skrip dengan riwayat

en: Export {0} image
id: Ekspor gambar {0}

en: Save JVXL isosurface
id: Simpan permukaan iso JVXL

en: Export {0} 3D model
id: Ekspor 3D model {0}

en: Computation
id: Komputasi

en: Optimize structure
id: Optimalkan struktur

en: Extract MOL data
id: Ekstrak data MOL

en: Dot Surface
id: Permukaan Dot

en: van der Waals Surface
id: Permukaan  van der Waals

en: Molecular Surface
id: Permukaan Molekuler

en: Solvent Surface ({0}-Angstrom probe)
id: Pelarut Permukaan ({0}-Angstrom probe)

en: Solvent-Accessible Surface (VDW + {0} Angstrom)
id: Pelarut-Permukaan yang bisa diakses (VDW + {0} Angstrom)

en: Reload {0}
id: Muat ulang {0}

en: Reload {0} + Display {1}
id: Muat ulang {0} + Tampilkan {1}

en: Reload + Polyhedra
id: Mulat ulang + Polihedra

en: Hide
id: Sembunyikan

en: Dotted
id: Bertitik

en: Pixel Width
id: Lebar Piksel

en: Angstrom Width
id: Lebar Angstrom

en: Selection Halos
id: Seleksi Halo

en: Show Hydrogens
id: Tampilkan Hidrogen

en: Show Measurements
id: Tampilkan Pengukuran

en: Perspective Depth
id: Kedalaman Perspektif

en: RasMol Colors
id: Warna RasMol

en: About...
id: Tentang...

en: script compiler ERROR:
id: KESALAHAN kompiler skrip:

en: x y z axis expected
id: sumbu x y z diharapkan

en: {0} not allowed with background model displayed
id: {0} tidak diijinkan dengan model latar ditampilkan

en: bad argument count
id: cacah argumen salah

en: Miller indices cannot all be zero.
id: Indeks Miller tidak semuanya bisa nol.

en: bad [R,G,B] color
id: warna [R,G,B] buruk

en: boolean expected
id: bolean diharapkan

en: boolean or number expected
id: bolean atau angka diharapkan

en: boolean, number, or {0} expected
id: bolean, angka, atau {0} diharapkan

en: cannot set value
id: tak bisa menata nilai

en: color expected
id: warna diharapkan

en: a color or palette name (Jmol, Rasmol) is required
id: diperlukan warna atau nama palet (Jmol, Rasmol)

en: command expected
id: perintah diharapkan

en: {x y z} or $name or (atom expression) required
id: {x y z} atau $name atau (ekspresi atom) diharapkan

en: draw object not defined
id: obyek gambar tidak didefinisikan

en: unexpected end of script command
id: perintah akhir skrip yang tidak diharapkan

en: valid (atom expression) expected
id: ekspresi atom (yang valid) diharapkan

en: (atom expression) or integer expected
id: (ekspresi atom) atau bilangan bulat diharapkan

en: filename expected
id: namaberkas diharapkan

en: file not found
id: berkas tidak ditemukan

en: incompatible arguments
id: argumen tidak sesuai

en: insufficient arguments
id: argumen tidak mencukupi

en: integer expected
id: bilangan bulat diharapkan

en: integer out of range ({0} - {1})
id: bilangan bulat diluar jangkauan ({0} - {1})

en: invalid argument
id: argumen tidak valid

en: invalid parameter order
id: urutan parameter tidak valid

en: keyword expected
id: katakunci diharapkan

en: no MO coefficient data available
id: tidak tersedia data koefisien MO

en: An MO index from 1 to {0} is required
id: Diperlukan indeks MO dari 1 sampai {0}

en: no MO basis/coefficient data available for this frame
id: tidak tersedia data basis/koefisien MO untuk bingkai ini

en: no MO occupancy data available
id: tidak tersedia data okupansi MO

en: Only one molecular orbital is available in this file
id: Hanya satu orbit molekuler tersedia pada berkas ini

en: {0} require that only one model be displayed
id: {0} memungkinkan hanya satu model ditampilkan

en: {0} requires that only one model be loaded
id: {0} memungkinkan hanya satu model dimuat

en: No data available
id: Tidak tersedia data

en: No partial charges were read from the file; Jmol needs these to render the MEP data.
id: Tidak ada muatan parsial dibaca dari berkas; Jmol memerlukan hal ini untuk pencitraan data MEP.

en: No unit cell
id: Tidak ada satu sel

en: number expected
id: angka diharapkan

en: number must be ({0} or {1})
id: angka harus diantara ({0} atau {1})

en: decimal number out of range ({0} - {1})
id: angka desimal diluar jangkauan ({0} - {1})

en: object name expected after '$'
id: nama obyek diharapkan setelah '$'

en: plane expected -- either three points or atom expressions or {0} or {1} or {2}
id: diharapkan bidang -- menggunakan tiga poin atau ekspresi atom atau {0} atau {1} atau {2}

en: property name expected
id: nama properti diharapkan

en: space group {0} was not found.
id: kelompok ruang {0} tidak ditemukan.

en: quoted string expected
id: karakter dengan tanda petik diharapkan

en: quoted string or identifier expected
id: karakter dengan tanda petik atau pengenal diharapkan

en: too many rotation points were specified
id: terlalu banyak titik rotasi yang dinyatakan

en: too many script levels
id: terlalu banyak aras skrip

en: unrecognized atom property
id: properti atom tidak dikenal

en: unrecognized bond property
id: properti ikatan tidak dikenal

en: unrecognized command
id: perintah tidak dikenal

en: runtime unrecognized expression
id: ekspresi runtime tidak dikenal

en: unrecognized object
id: obyek tidak dikenal

en: unrecognized {0} parameter
id: {0} parameter tidak dikenal

en: unrecognized {0} parameter in Jmol state script (set anyway)
id: parameter {0} tidak dikenal dalam status skrip Jmol (ditetapkan saja)

en: unrecognized SHOW parameter --  use {0}
id: parameter SHOW tidak dikenal -- gunakan {0}

en: write what? {0} or {1} "filename"
id: menulis apa? "berkas" {0} atau {1}

en: script ERROR:
id: KESALAHAN skrip:

en: {0} atoms deleted
id: {0} atom dihapus

en: {0} hydrogen bonds
id: {0} ikatan hidrogen

en: file {0} created
id: berkas {0} dibuat

en: invalid context for {0}
id: konteks tidak valid untuk {0}

en: { number number number } expected
id: { angka angka angka } diharapkan

en: end of expression expected
id: akhir ekspresi diharapkan

en: identifier or residue specification expected
id: pengenal atau spesifikasi residu diharapkan

en: invalid atom specification
id: spesifikasi atom tidak valid

en: invalid chain specification
id: spesifikasi rantai tidak valid

en: invalid expression token: {0}
id: ekspresi token tidak valid: {0}

en: invalid model specification
id: spesifikasi model tidak valid

en: missing END for {0}
id: kurang END untuk {0}

en: number or variable name expected
id: angka atau nama variabel diharapkan

en: residue specification (ALA, AL?, A*) expected
id: spesifikasi residu (ALA, AL?, A*) diharapkan

en: {0} expected
id: {0} diharapkan

en: {0} unexpected
id: {0} tidak diharapkan

en: unrecognized expression token: {0}
id: tanda ekspresi tidak dikenal: {0}

en: unrecognized token: {0}
id: token tidak dikenal: {0}

en: {0} struts added
id: {0} batang ditambahkan

en: {0} connections deleted
id: {0} koneksi dihapus

en: {0} new bonds; {1} modified
id: {0} ikatan baru; {1} modifikasi

en: Note: More than one model is involved in this contact!
id: Catatan: Lebih dari satu model terlibat dalam kontak ini!

en: Click for menu...
id: klik untuk menu...

en: Jmol Applet version {0} {1}.
    
    An OpenScience project.
    
    See http://www.jmol.org for more information
id: Aplet Jmol versi {0} {1}.
    
    Proyek OpenScience.
    
    Kunjungi http://www.jmol.org untuk keterangan lanjut

en: File Error:
id: Galat Berkas:

en: assign/new atom or bond (requires {0})
id: tetapkan atom baru atau ikatan (memerlukan {0})

en: pop up recent context menu (click on Jmol frank)
id: munculkan konteks menu terkini (klik di cap Jmol)

en: delete atom (requires {0})
id: hapus atom (memerlukan {0})

en: delete bond (requires {0})
id: hapus ikatan (memerlukan {0})

en: adjust depth (back plane; requires {0})
id: atur kedalaman (sisi belakang; memerlukan {0})

en: move atom (requires {0})
id: pindahkan atom (memerlukan {0})

en: move whole DRAW object (requires {0})
id: pindahkan seluruh obyek DRAW (memerlukan {0})

en: move specific DRAW point (requires {0})
id: pindahkan titik DRAW tertentu (memerlukan {0})

en: move label (requires {0})
id: pindahkan label (memerlukan {0})

en: move atom and minimize molecule (requires {0})
id: pindahkan atom dan perkecil molekul (memerlukan {0})

en: move and minimize molecule (requires {0})
id: pindahkan dan perkecil molekul (memerlukan {0})

en: move selected atoms (requires {0})
id: pindahkan atom-atom yang dipilih (memerlukan {0})

en: drag atoms in Z direction (requires {0})
id: seret atom dalam arah Z (memerlukan {0})

en: simulate multi-touch using the mouse)
id: simulasikan sentuhan ganda menggunakan tetikus

en: translate navigation point (requires {0} and {1})
id: geser titik navigasi (memerlukan {0} dan {1})

en: pick an atom
id: pilih satu atom

en: connect atoms (requires {0})
id: hubungkan ataom (memerlukan {0})

en: pick an ISOSURFACE point (requires {0}
id: pilih satu titik PERMUKAAN ISO (memerlukan {0})

en: pick a label to toggle it hidden/displayed (requires {0})
id: pilih satu label yang disembunyikan/ditampilkan (memerlukan {0})

en: pick an atom to include it in a measurement (after starting a measurement or after {0})
id: pilih atom untuk disertakan dalam pengukuran (setelah menjalankan ulang pengukuran atau setelah {0})

en: pick a point or atom to navigate to (requires {0})
id: pilih satu titik atu atom untuk navigasi ke (memerlukan {0})

en: pick a DRAW point (for measurements) (requires {0}
id: pilih satu titik DRAW (untuk pengukuran) (memerlukan {0})

en: pop up the full context menu
id: munculkan seluruh konteks menu

en: reset (when clicked off the model)
id: atur ulang (waktu mematikan model)

en: rotate
id: putar

en: rotate branch around bond (requires {0})
id: putar cabang sekitar ikatan (memerlukan {0})

en: rotate selected atoms (requires {0})
id: putar atom yang dipilih (memerlukan {0})

en: rotate Z
id: putar Z

en: rotate Z (horizontal motion of mouse) or zoom (vertical motion of mouse)
id: putar Z (gerak horisontal tetikus) atau pembesaran (gerak vertikal tetikus)

en: select an atom (requires {0})
id: pilih satu atom (memerlukan {0})

en: select and drag atoms (requires {0})
id: pilih dan geser atom (memerlukan {0})

en: unselect this group of atoms (requires {0})
id: lepaskan pilihan kelompok atom ini (memerlukan {0})

en: select NONE (requires {0})
id: pilih KOSONG (memerlukan {0})

en: add this group of atoms to the set of selected atoms (requires {0})
id: tambahkan kelompok atom pada atom yang sudah dipilih (memerlukan {0})

en: toggle selection (requires {0})
id: suis pilihan (memerlukan {0})

en: if all are selected, unselect all, otherwise add this group of atoms to the set of selected atoms (requires {0})
id: jika semua dipilih, lepaskan semua pilihan, atau tambahkan kelompok ini pada kelompok atom yang dipilih (memerlukan {0})

en: pick an atom to initiate or conclude a measurement
id: pilih satu atom untuk memulai atau mengakhiri pengukuran

en: adjust slab (front plane; requires {0})
id: atur dataran (sisi depan; memerlukan {0})

en: move slab/depth window (both planes; requires {0})
id: pindah dataran/kedalaman jendela (kedua sisi;memerlukan {0})

en: zoom (along right edge of window)
id: pembesaran (sepanjang sudut kanan jendela)

en: click on two points to spin around axis counterclockwise (requires {0})
id: klik dua titik untuk memutar pada sumbu berlawanan arah jarum jam (memerlukan {0})

en: click on two points to spin around axis clockwise (requires {0})
id: klik pada dua titik untuk memutar terhadap sumbu searah jarum jam (memerlukan {0})

en: stop motion (requires {0})
id: hentikan gerakan (memerlukan {0})

en: spin model (swipe and release button and stop motion simultaneously)
id: putar model (geser dan lepaskan tombol dan hentikan gerakan secara bersamaan)

en: translate
id: geser

en: zoom
id: pembesaran

en: pick one more atom in order to spin the model around an axis
id: pilih satu atom lagi untuk memutar model pada salah satu sumbu

en: pick two atoms in order to spin the model around an axis
id: pilih dua atom untuk memutar model pada salah satu sumbu

en: pick one more atom in order to display the symmetry relationship
id: pilih satu atom lagi untuk menampilkan hubungan simetri

en: pick two atoms in order to display the symmetry relationship between them
id: pilih dua atom untuk menampilkan hubungan simetrinya

en: Setting log file to {0}
id: Tetapkan berkas log menjadi {0}

en: Cannot set log file path.
id: Tidak bisa menetapkan lokasi berkas log.

en: {0} atoms hidden
id: {0} atom disembunyikan

en: {0} atoms selected
id: {0} atom dipilih

en: Drag to move label
id: Seret untuk memindah label

en: clipboard is not accessible -- use signed applet
id: clipboard tidak bisa diakses -- gunakan aplet yang disetujui

en: {0} hydrogens added
id: {0} hidrogen ditambahkan
