jmol - en to it translation catalogue (501 entries)

en: Element?
it: Elemento?

en: &Help
it: &Aiuto

en: &Search...
it: &Cerca

en: &Commands
it: &Comandi

en: Math &Functions
it: &Funzioni matematiche

en: Set &Parameters
it: Imposta &Parametri

en: &More
it: &Altro

en: State
it: Stato

en: Run
it: Esegui

en: Clear Output
it: Cancella l'Output

en: Clear Input
it: Cancella l'Input

en: History
it: Cronologia

en: Load
it: Carica

en: press CTRL-ENTER for new line or paste model data and press Load
it: premi CTRL-ENTER per una nuova linea o copia il modello di dati e premi Carica

en: Messages will appear here. Enter commands in the box below. Click the console Help menu item for on-line help, which will appear in a new browser window.
it: I messaggi appariranno qui. Inserisci i comandi nel box qui sotto. Clicca il menu Help per ottenere aiuto on-line, che apparirà in una nuova finestra del browser.

en: Jmol Script Editor
it: Editor di script Jmol

en: Open
it: Apri

en: Check
it: Verifica

en: Top[as in "go to the top" - (translators: remove this bracketed part]
it: Sopra

en: Step
it: Passo

en: Pause
it: Pausa

en: Resume
it: Riprendi

en: Halt
it: Arresta

en: Clear
it: Pulisce

en: Close
it: Chiude

en: File or URL:
it: File o URL:

en: Image Type
it: Tipo di Immagine

en: JPEG Quality ({0})
it: Qualità JPEG ({0})

en: PNG Compression  ({0})
it: Compressione PNG ({0})

en: PNG Quality ({0})
it: Qualità PNG ({0})

en: Yes
it: Sì

en: Do you want to overwrite file {0}?
it: Vuoi sovrascrivere il file {0}?

en: Warning
it: Attenzione

en: All Files
it: Tutti i File

en: Cancel
it: Annulla

en: Abort file chooser dialog
it: Esci schermata selezione file

en: Details
it: Dettagli

en: Directory
it: Cartella

en: Open selected directory
it: Apri la cartella selezionata

en: Attributes
it: Attributi

en: Modified
it: Modificato

en: Generic File
it: File Generico

en: Name
it: Nome

en: File Name:
it: Nome File:

en: Size
it: Dimensione

en: Files of Type:
it: File di Tipo:

en: Type
it: Tipo

en: Help
it: Aiuto

en: FileChooser help
it: Aiuto Scelta File

en: List
it: Elenco

en: Look In:
it: Guarda in:

en: Error creating new folder
it: Errore nella creazione della nuova cartella

en: New Folder
it: Nuova Cartella

en: Create New Folder
it: Crea una Nuova Cartella

en: Open selected file
it: Apri il file selezionato

en: Save
it: Salva

en: Save selected file
it: Salva il file selezionato

en: Save In:
it: Salva In:

en: Update
it: Aggiorna

en: Update directory listing
it: Aggiorna l'elenco delle cartelle

en: Up
it: Su

en: Up One Level
it: Livello superiore

en: Preview
it: Anteprima

en: Append models
it: Accoda modelli

en: NOTE: Backbone amide hydrogen positions are present and will be ignored. Their positions will be approximated, as in standard DSSP analysis.
    Use {0} to not use this approximation.
it: NOTA: le posizioni di idrogeno amidico Backbone presenti saranno ignorate. Le loro posizioni saranno ravvicinate, come nelle analisi standard DSSP.
    Usa {0} per non usare questa approssimazione.

en: NOTE: Backbone amide hydrogen positions are present and will be used. Results may differ significantly from standard DSSP analysis.
    Use {0} to ignore these hydrogen positions.
it: NOTA: Le posizioni di idrogeno amidico Backbone sono presenti e verranno utilizzati. I risultati possono differire dagli standard di analisi DSSP.
    Usa {0} per ignorare queste posizioni idrogeno.

en: Arabic
it: Arabo

en: Asturian
it: Asturiano

en: Bosnian
it: Bosniaco

en: Catalan
it: Catalano

en: Czech
it: Ceco

en: Danish
it: Danese

en: German
it: Tedesco

en: Greek
it: Greco

en: Australian English
it: Inglese Australiano

en: British English
it: Inglese Britannico

en: American English
it: Inglese Americano

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Estonian
it: Estone

en: Finnish
it: finlandese

en: Faroese
it: Faeroese

en: French
it: Francese

en: Frisian
it: Frisone

en: Galician
it: Galiziano

en: Croatian
it: Croato

en: Hungarian
it: Ungherese

en: Armenian
it: Armeno

en: Indonesian
it: Indonesiano

en: Italian
it: Italiano

en: Japanese
it: Giapponese

en: Javanese
it: Giavanese

en: Korean
it: Coreano

en: Malay
it: Malese

en: Norwegian Bokmal
it: Norvegese Bokmal

en: Dutch
it: Olandese

en: Occitan
it: Occitana

en: Polish
it: Polacco

en: Portuguese
it: Portoghese

en: Brazilian Portuguese
it: Portoghese brasiliano

en: Russian
it: Russo

en: Slovenian
it: Sloveno

en: Serbian
it: Serbo

en: Swedish
it: Svedese

en: Turkish
it: Turco

en: Uyghur
it: Uiguro

en: Ukrainian
it: Ucraino

en: Simplified Chinese
it: Cinese semplificato

en: Traditional Chinese
it: Cinese tradizionale

en: Could not get class for force field {0}
it: Non posso ottenere la classe per il campo di forze {0}

en: No atoms selected -- nothing to do!
it: Nessun atomo selezionato -- niente da fare!

en: {0} atoms will be minimized.
it: {0} atomi saranno minimizzati.

en: could not setup force field {0}
it: impossibile impostare il campo di forze {0}

en: new
it: nuovo

en: undo (CTRL-Z)
it: annulla (CTRL-Z)

en: redo (CTRL-Y)
it: ripeti (CTRL-Y)

en: center
it: centra

en: add hydrogens
it: aggiungi idrogeni

en: minimize
it: minimizza

en: fix hydrogens and minimize
it: sistema gli idrogeni e minimizza

en: clear
it: cancella

en: save file
it: salva file

en: save state
it: salva stato

en: invert ring stereochemistry
it: anello stereochimico invertito

en: delete atom
it: elimina atomo

en: drag to bond
it: trascina al legame

en: drag atom
it: trascina atomo

en: drag atom (and minimize)
it: trascina atomo (e minimizza)

en: drag and minimize molecule (docking)
it: trascina e minimizza molecola (docking)

en: increase charge
it: aumento di carica

en: decrease charge
it: diminuzione di carica

en: delete bond
it: elimina legame

en: single
it: singolo

en: double
it: doppio

en: triple
it: triplo

en: increase order
it: per aumentare

en: decrease order
it: per diminuire

en: rotate bond (SHIFT-DRAG)
it: ruota legame (SITFT-TRASCINA)

en: exit modelkit mode
it: esci dalla modalità modelkit

en: Space Group
it: Gruppo Spazio

en: All
it: Tutti

en: {0} processors
it: {0} processori

en: {0} MB total
it: {0} MB totali

en: {0} MB maximum
it: {0} MB al massimo

en: Mouse Manual
it: Manuale Mouse

en: Translations
it: Traduzioni

en: System
it: Sistema

en: No atoms loaded
it: Nessun atomo caricato

en: Configurations
it: Configurazioni

en: Element
it: Elemento

en: Model/Frame
it: Modello/Frame

en: Language
it: Lingua

en: By Residue Name
it: Per Nome di Residuo

en: By HETATM
it: Per HETATM

en: Molecular Orbitals ({0})
it: Orbitale molecolare ({0})

en: Symmetry
it: Simmetria

en: Hide Symmetry
it: Nascondi Simmetria

en: Model information
it: Informazioni sul modello

en: Select ({0})
it: Seleziona({0})

en: All {0} models
it: Tutti i {0} modelli

en: Configurations ({0})
it: Configurazioni ({0})

en: Collection of {0} models
it: Libreria di {0} modelli

en: atoms: {0}
it: atomi: {0}

en: bonds: {0}
it: legami: {0}

en: groups: {0}
it: gruppi: {0}

en: chains: {0}
it: catene: {0}

en: polymers: {0}
it: polimeri: {0}

en: model {0}
it: modello {0}

en: View {0}
it: Vista {0}

en: Main Menu
it: Menu principale

en: Biomolecules
it: Biomolecole

en: biomolecule {0} ({1} atoms)
it: biomolecola {0} ({1} atomi)

en: load biomolecule {0} ({1} atoms)
it: carica biomolecola {0} ({1} atomi)

en: None
it: Nessuna

en: Display Selected Only
it: Mostra solo la Selezione

en: Invert Selection
it: Inverti Selezione

en: View
it: Visualizza

en: Front
it: Fronte

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Top[as in "view from the top, from above" - (translators: remove this bracketed part]
it: Sopra

en: Bottom
it: In fondo

en: Back
it: Parte posteriore

en: Protein
it: Proteina

en: Backbone
it: Backbone (Spina dorsale)

en: Side Chains
it: Catene Laterali

en: Polar Residues
it: Residui Polari

en: Nonpolar Residues
it: Residui Apolari

en: Basic Residues (+)
it: Residui Basici (+)

en: Acidic Residues (-)
it: Residui Acidi (-)

en: Uncharged Residues
it: Residui Privi Di Carica

en: Nucleic
it: Nucleico

en: Bases
it: Basi

en: AT pairs
it: Coppie AT

en: GC pairs
it: Coppie Gc

en: AU pairs
it: Coppie AU

en: Hetero
it: Etero

en: All PDB "HETATM"
it: Tutti gli "HETATM" PDB

en: All Solvent
it: Tutti i solventi

en: All Water
it: Tutta l'Acqua

en: Nonaqueous Solvent
it: Solvente non acquoso

en: Nonaqueous HETATM
it: HETATM non acquosi

en: Ligand
it: Ligando

en: Carbohydrate
it: Carboidrato

en: None of the above
it: Nessuno dei precedenti

en: Style
it: Stile

en: Scheme
it: Schema

en: Ball and Stick
it: Sferette e Bastoni

en: Cartoon
it: Fumetto

en: Trace
it: Traccia

en: Atoms
it: Atomi

en: Off
it: Disattivo

en: Bonds
it: Legami

en: On
it: Attivo

en: Hydrogen Bonds
it: Legami ad Idrogeno

en: Calculate
it: Calcola

en: Set H-Bonds Side Chain
it: Imposta Legame Idrogeno lungo la catena

en: Set H-Bonds Backbone
it: Imposta Legame Idrogeno lungo la catena principale

en: Disulfide Bonds
it: Legame Disulfuro

en: Set SS-Bonds Side Chain
it: Imposta Legami disolfuro accanto la catena

en: Set SS-Bonds Backbone
it: Imposta Legami disolfuro dietro la catena principale

en: Structures
it: Strutture

en: Ribbons
it: Nastri

en: Strands
it: Trefoli

en: Vibration
it: Vibrazione

en: Vectors
it: Vettori

en: Spectra
it: Spettri

en: Scale {0}
it: Scala {0}

en: Stereographic
it: Stereografico

en: Red+Cyan glasses
it: Lenti Rosso+Ciano

en: Red+Blue glasses
it: Lenti Rosso+Blu

en: Red+Green glasses
it: Lenti Rosso+Verde

en: Cross-eyed viewing
it: Visualizzazione Incrociata

en: Wall-eyed viewing
it: Visualizzazione 3D

en: Labels
it: Etichette

en: With Element Symbol
it: Con Simbolo dell'Elemento

en: With Atom Name
it: Con Nome Atomico

en: With Atom Number
it: Con Numero Atomico

en: Position Label on Atom
it: Metti una Etichetta sull'Atomo

en: Centered
it: Al centro

en: Upper Right
it: In Alto a Destra

en: Lower Right
it: In Basso a Destra

en: Upper Left
it: In Alto a Sinistra

en: Lower Left
it: In Basso a Sinistra

en: Color
it: Colore

en: By Scheme
it: Secondo Schema

en: Element (CPK)
it: Elemento (CPK)

en: Alternative Location
it: Posizione Alternativa

en: Molecule
it: Molecola

en: Formal Charge
it: Carica Formale

en: Partial Charge
it: Carica Parziale

en: Temperature (Relative)
it: Temperatura (Relativa)

en: Temperature (Fixed)
it: Temperatura (Fissa)

en: Amino Acid
it: Amminoacido

en: Secondary Structure
it: Struttura Secondaria

en: Chain
it: Catena

en: Group
it: Gruppo

en: Monomer
it: Monomero

en: Shapely
it: Proporzionato

en: Inherit
it: Eredita

en: Black
it: Nero

en: White
it: Bianco

en: Cyan
it: Ciano

en: Red
it: Rosso

en: Orange
it: Arancione

en: Yellow
it: Giallo

en: Green
it: Verde

en: Blue
it: Blu

en: Indigo
it: Indaco

en: Violet
it: Viola

en: Salmon
it: Salmone

en: Olive
it: Verde Oliva

en: Maroon
it: Marrone Rossiccio

en: Gray
it: Grigio

en: Gold
it: Oro

en: Orchid
it: Orchidea

en: Make Opaque
it: Rendi Opaco

en: Make Translucent
it: Rendi Trasparente

en: Background
it: Sfondo

en: Surfaces
it: Superfici

en: Axes
it: Assi

en: Unit cell
it: Cella Unitaria

en: Zoom
it: Ingrandimento

en: Zoom In
it: Ingrandisci

en: Zoom Out
it: Riduci Ingrandimento

en: Spin
it: Rotazione

en: Set X Rate
it: Imposta il fattore per X

en: Set Y Rate
it: Imposta il fattore per Y

en: Set Z Rate
it: Imposta il fattore per Z

en: Set FPS
it: Imposta FPS

en: Animation
it: Animazione

en: Animation Mode
it: Modalità Animazione

en: Play Once
it: Riproduci Una Sola Volta

en: Palindrome
it: Palindromo

en: Loop
it: Ciclo

en: Play
it: Riproduci

en: Next Frame
it: Fotogramma Successivo

en: Previous Frame
it: Fotogramma Precedente

en: Rewind
it: Riavvolgi

en: Reverse
it: Inverti

en: Restart
it: Riavvia

en: Measurements
it: Misurazioni

en: Double-Click begins and ends all measurements
it: Tutte le misurazioni iniziano e terminano con il Doppio-Clic

en: Click for distance measurement
it: Fare Clic per la misurazione della distanza

en: Click for angle measurement
it: Fare Clic per la misurazione dell'angolo

en: Click for torsion (dihedral) measurement
it: Clicca per misurare l'angolo torsionale (diedro)

en: Click two atoms to display a sequence in the console
it: Clicca su due atomi per visualizzare una sequenza nella console

en: Delete measurements
it: Cancella le misurazioni

en: List measurements
it: Elenca le misurazioni

en: Distance units nanometers
it: Unità di distanza in nanometri

en: Distance units Angstroms
it: Unità di distanza in Ångstrom

en: Distance units picometers
it: Unità di distanza in picometri

en: Set picking
it: Imposta selezione

en: Center
it: Al centro

en: Identity
it: Identità

en: Label
it: Etichetta

en: Select atom
it: Seleziona atomo

en: Select chain
it: Seleziona catena

en: Select element
it: Seleziona elemento

en: Select group
it: Seleziona gruppo

en: Select molecule
it: Seleziona molecola

en: Select site
it: Seleziona sito

en: Show symmetry operation
it: Mostra simmetria operazione

en: Show
it: Mostra

en: File Contents
it: Contenuti del File

en: File Header
it: Intestazione del File

en: Isosurface JVXL data
it: Isosuperficie dati JVXL

en: Molecular orbital JVXL data
it: Dati dell'orbitale molecolare JVXL

en: Model
it: Modello

en: Orientation
it: Orientazione

en: Space group
it: Gruppo Spaziale

en: Current state
it: Stato Attuale

en: Reload
it: Ricarica

en: Open from PDB
it: Apri da PDB

en: Load full unit cell
it: Unità di carico completo cella

en: Open script
it: Apri script

en: Save a copy of {0}
it: Salva una copia di {0}

en: Save script with state
it: Salva script con stato

en: Save script with history
it: Salva script con cronologia

en: Export {0} image
it: Esporta {0} immagine

en: Save JVXL isosurface
it: Salva isosuperficie JVXL

en: Export {0} 3D model
it: Esporta {0} Modello 3D

en: Computation
it: Computo

en: Optimize structure
it: Ottimizza struttura

en: Model kit
it: Kit Modello

en: Extract MOL data
it: Estrai l'informazione MOL

en: Dot Surface
it: Superficie puntinata

en: van der Waals Surface
it: Superficie di van der Waals

en: Molecular Surface
it: Superficie Molecolare

en: Solvent Surface ({0}-Angstrom probe)
it: Superficie del Solvente (sonda {0}-Angstrom )

en: Solvent-Accessible Surface (VDW + {0} Angstrom)
it: Superficie Accessibile al Solvente (VDW + {0} Angstrom)

en: Reload {0}
it: Ricarica {0}

en: Reload {0} + Display {1}
it: Ricarica {0} + Mostra {1}

en: Reload + Polyhedra
it: Ricarica + Poliedri

en: Hide
it: Nascondi

en: Dotted
it: Punteggiato

en: Pixel Width
it: Ampiezza in Pixel

en: Angstrom Width
it: Ampiezza in Angstrom

en: Selection Halos
it: Selezione Aloni

en: Show Hydrogens
it: Mostra Idrogeni

en: Show Measurements
it: Mostra Misure

en: Perspective Depth
it: Profondità della Prospettiva

en: RasMol Colors
it: Colori di RasMol

en: About...
it: A proposito di...

en: script compiler ERROR:
it: ERRORE compilazione script:

en: x y z axis expected
it: attesi assi x y z

en: {0} not allowed with background model displayed
it: {0} non permesso con il modello di sfondo mostrato

en: bad argument count
it: numero di argomenti non valido

en: Miller indices cannot all be zero.
it: Gli indici di Miller non possono essere tutti e tre zero

en: bad [R,G,B] color
it: colore [R,G,B] mal formulato

en: boolean expected
it: atteso valore booleano

en: boolean or number expected
it: atteso un valore booleano o un numero

en: boolean, number, or {0} expected
it: atteso un valore booleano, un numero o {0}

en: cannot set value
it: Impossibile impostare il valore

en: color expected
it: atteso un colore

en: a color or palette name (Jmol, Rasmol) is required
it: si richiede un colore od una paletta (Jmol, Rasmol)

en: command expected
it: atteso comando

en: {x y z} or $name or (atom expression) required
it: {x y z} or $nome o (espressione atomo) richiesta

en: draw object not defined
it: disegna gli oggetti non definiti

en: unexpected end of script command
it: fine imprevista del comando script

en: valid (atom expression) expected
it: valido (espressione atomo) previsto

en: (atom expression) or integer expected
it: (espressione atomo) o un numero intero previsto

en: filename expected
it: atteso un nome file

en: file not found
it: file non trovato

en: incompatible arguments
it: argomenti incompatibili

en: insufficient arguments
it: argomenti insufficienti

en: integer expected
it: atteso valore intero

en: integer out of range ({0} - {1})
it: intero fuori dal range ({0} - {1})

en: invalid argument
it: argomento non valido

en: invalid parameter order
it: ordine dei parametri non valido

en: keyword expected
it: attesa keyword

en: no MO coefficient data available
it: nessuna informazione disponibile sui coefficienti dei MO

en: An MO index from 1 to {0} is required
it: Un indice di MO da 1 a {0} è richiesto

en: no MO basis/coefficient data available for this frame
it: Nessuna informazione relativa alla base MO/coefficienti disponibile per questo frame

en: no MO occupancy data available
it: Nessuna informazione sull'occupazione dei MO

en: Only one molecular orbital is available in this file
it: Solo un MO è disponibile in questo file

en: {0} require that only one model be displayed
it: {0} necessità uno o più modelli mostrati

en: {0} requires that only one model be loaded
it: {0} richiede che un solo modello sia caricato

en: No data available
it: Nessuna informazione disponibile

en: No partial charges were read from the file; Jmol needs these to render the MEP data.
it: Nessun cambiamento parziale è stato letto dal file; Jmol ha bisogno di questi dati per il rendering dei dati MEP.

en: No unit cell
it: Nessuna cella unitaria

en: number expected
it: atteso numero

en: number must be ({0} or {1})
it: il numero deve essere ({0} or {1})

en: decimal number out of range ({0} - {1})
it: numero decimale fuori dal range ({0} - {1})

en: object name expected after '$'
it: nome oggetto atteso dopo '$'

en: plane expected -- either three points or atom expressions or {0} or {1} or {2}
it: piano previsto - sia tre punti o espressioni di atomo o {0} o {1} o {2}

en: property name expected
it: nome di proprietà atteso

en: space group {0} was not found.
it: il gruppo spaziale {0} non è stato trovato

en: quoted string expected
it: stringa tra virgolette prevista

en: quoted string or identifier expected
it: stringa tra virgolette o identificatore previsto

en: too many rotation points were specified
it: sono stati specificati troppi punti di rotazione

en: too many script levels
it: troppi livelli di script

en: unrecognized atom property
it: proprietà di atomo non riconosciuta

en: unrecognized bond property
it: proprietà di legame non riconosciuta

en: unrecognized command
it: comando non riconosciuto

en: runtime unrecognized expression
it: espressione runtime non riconosciuta

en: unrecognized object
it: oggetto non riconosciuto

en: unrecognized {0} parameter
it: parametro {0} inatteso

en: unrecognized {0} parameter in Jmol state script (set anyway)
it: parametro {0} non riconosciuto in Jmol state script (imposta comunque)

en: unrecognized SHOW parameter --  use {0}
it: parametro SHOW non riconosciuto -- usa {0}

en: write what? {0} or {1} "filename"
it: cosa scrivere? Nome del file {0} o {1}

en: {0} atoms deleted
it: cancellati {0} atomi

en: {0} hydrogen bonds
it: {0} legami idrogeno

en: file {0} created
it: file {0} creato

en: invalid context for {0}
it: contesto non valido per {0}

en: { number number number } expected
it: atteso { numero numero numero }

en: end of expression expected
it: attesa fine dell'espressione

en: identifier or residue specification expected
it: specificazione identificativo o residui previsto

en: invalid atom specification
it: specifica dell'atomo invalida

en: invalid chain specification
it: specifica della catena laterale invalida

en: invalid expression token: {0}
it: espressione non valida simbolo: {0}

en: invalid model specification
it: specifica del modello invalida

en: missing END for {0}
it: manca END per {0}

en: number or variable name expected
it: atteso numero o nome di variabile

en: residue specification (ALA, AL?, A*) expected
it: attesa specifica del residuo (ALA, AL?, A*)

en: {0} expected
it: atteso {0}

en: {0} unexpected
it: {0} inatteso

en: unrecognized expression token: {0}
it: espressione non riconosciuta simbolo : {0}

en: unrecognized token: {0}
it: simbolo sconosciuto: {0}

en: {0} struts added
it: {0} puntoni aggiunti

en: {0} connections deleted
it: cancellate {0} connessioni

en: {0} new bonds; {1} modified
it: {0} nuovi legami; {1} modificati

en: Note: More than one model is involved in this contact!
it: Nota: In questo contatto è coinvolto più di un modello!

en: Click for menu...
it: Clicca per i menu ...

en: Jmol Applet version {0} {1}.
    
    An OpenScience project.
    
    See http://www.jmol.org for more information
it: Jmol Applet version2 {0} {1}.
    
    Un progetto OpenScience.
    
    Visita http://www.jmol.org per ulteriori informazioni.

en: File Error:
it: Errore nel file:

en: assign/new atom or bond (requires {0})
it: assegna/nuovo atomo o legame (richiede {0})

en: pop up recent context menu (click on Jmol frank)
it: mostra menu di contesto recente (clicca su Jmol frank)

en: delete atom (requires {0})
it: elimina atomo (richiede {0})

en: delete bond (requires {0})
it: elimina legame (richiede {0})

en: adjust depth (back plane; requires {0})
it: regolare la profondità (piano dietro, richiede {0})

en: move atom (requires {0})
it: spostare atomo (richiede {0})

en: move whole DRAW object (requires {0})
it: sposta intero oggetto DISEGNO (richiede {0})

en: move specific DRAW point (requires {0})
it: spostare il punto di DISEGNO specifico (richiede {0})

en: move label (requires {0})
it: muovi etichetta (richiede {0})

en: move atom and minimize molecule (requires {0})
it: sposta atomo e minimizza molecole (richiede {0})

en: move and minimize molecule (requires {0})
it: sposta e minimizza molecole (richiede {0})

en: move selected atoms (requires {0})
it: spostare gli atomi selezionati (richiede {0})

en: drag atoms in Z direction (requires {0})
it: trascina gli atomi nella direzione Z (richiede {0})

en: simulate multi-touch using the mouse)
it: simulare il multi-touch con il mouse)

en: translate navigation point (requires {0} and {1})
it: tradurre punto di navigazione (richiede {0}) e {1})

en: pick an atom
it: scegliere un atomo

en: connect atoms (requires {0})
it: collega atomi (richiede {0})

en: pick an ISOSURFACE point (requires {0}
it: scegliere un punto isosuperficie (richiede {0}

en: pick a label to toggle it hidden/displayed (requires {0})
it: scegliere una etichetta per attivarlo nascosto/visualizzato (richiede {0})

en: pick an atom to include it in a measurement (after starting a measurement or after {0})
it: scegliere un atomo da includere in una misura (dopo aver iniziato una misurazione o dopo {0})

en: pick a point or atom to navigate to (requires {0})
it: scegliere un punto o atomo per la navigazione (richiede {0})

en: pick a DRAW point (for measurements) (requires {0}
it: scegliere un punto di DISEGNO (per le misurazioni) (richiede {0}

en: pop up the full context menu
it: mostra il menu contestuale completo

en: reset (when clicked off the model)
it: reset (quando si spense il modello)

en: rotate
it: ruotare

en: rotate branch around bond (requires {0})
it: ruotare il ramo intorno al legame (richiede {0})

en: rotate selected atoms (requires {0})
it: ruota gli atomi selezionati (richiede {0})

en: rotate Z
it: ruotare Z

en: rotate Z (horizontal motion of mouse) or zoom (vertical motion of mouse)
it: ruotrare Z(movimento orizzontale del mouse) o zoom (movimento verticale del mouse)

en: select an atom (requires {0})
it: seleziona un atomo (richiede {0})

en: select and drag atoms (requires {0})
it: seleziona e sposta gli atomi (richiede {0})

en: unselect this group of atoms (requires {0})
it: deseleziona questo gruppo di atomi (richiede {0})

en: select NONE (requires {0})
it: selezionare NULLA (richiede{0})

en: add this group of atoms to the set of selected atoms (requires {0})
it: aggiungere questo gruppo di atomi a un insieme di atomi selezionati (richiede {0})

en: toggle selection (requires {0})
it: passa selezione (richiede {0})

en: if all are selected, unselect all, otherwise add this group of atoms to the set of selected atoms (requires {0})
it: se tutti sono selezionati, deselezionare tutti, altrimenti aggiungere questo gruppo di atomi a un insieme di atomi selezionati (richiede {0})

en: pick an atom to initiate or conclude a measurement
it: scegliere un atomo di avviare o concludere una misura

en: adjust slab (front plane; requires {0})
it: regolare lastra (piano frontale, richiede {0})

en: move slab/depth window (both planes; requires {0})
it: spostare lastra / finestra di profondità (entrambi i piani, richiede {0})

en: zoom (along right edge of window)
it: zoom (lungo il bordo destro della finestra)

en: click on two points to spin around axis counterclockwise (requires {0})
it: cliccare su due punti a ruotare attorno al proprio asse in senso antiorario (richiede {0})

en: click on two points to spin around axis clockwise (requires {0})
it: cliccare su due punti a ruotare attorno al proprio asse in senso orario (richiede {0})

en: stop motion (requires {0})
it: stop motion (richiede {0})

en: spin model (swipe and release button and stop motion simultaneously)
it: modello di rotazione (colpire e rilasciare il pulsante e fermare il movimento simultaneamente)

en: translate
it: tradurre

en: pick one more atom in order to spin the model around an axis
it: scegliere un altro atomo, al fine di ruotare il modello attorno a un asse

en: pick two atoms in order to spin the model around an axis
it: scegliere due atomi in modo da ruotare il modello intorno a un asse

en: pick one more atom in order to display the symmetry relationship
it: scegliere un altro atomo per visualizzare il rapporto di simmetria

en: pick two atoms in order to display the symmetry relationship between them
it: scegliere due atomi per visualizzare il rapporto di simmetria fra loro

en: Setting log file to {0}
it: Impostazione file di log su {0}

en: Cannot set log file path.
it: Impossibile impostare il percorso del file di registro.

en: {0} atoms hidden
it: {0} atomi nascosti

en: {0} atoms selected
it: {0} atomi selezionati

en: Drag to move label
it: Trascinare per spostare l'etichetta

en: clipboard is not accessible -- use signed applet
it: Gli appunti non sono accessibili - utilizzare applet firmati

en: {0} hydrogens added
it: {0} idrogeni aggiunti
