jmol - en to ja translation catalogue (516 entries)

en: Element?
ja: 元素?

en: &Help
ja: ヘルプ

en: &Search...
ja: 検索

en: &Commands
ja: 命令

en: Math &Functions
ja: 数学関数

en: Set &Parameters
ja: パラメータの設定

en: &More
ja: さらに

en: Editor
ja: エディタ

en: State
ja: 状態

en: Run
ja: 実行

en: Clear Output
ja: 出力をクリアする

en: Clear Input
ja: 入力をクリア

en: History
ja: 履歴

en: Load
ja: 読み込み

en: press CTRL-ENTER for new line or paste model data and press Load
ja: 改行するにはCtrl-Enterキーを押してください。またはデータをペーストして[読み込み]ボタンをクリックしてください。

en: Messages will appear here. Enter commands in the box below. Click the console Help menu item for on-line help, which will appear in a new browser window.
ja: メッセージはここに表示されます。下のボックスにコマンドを入力してください。コンソールのヘルプメニューの項目をクリックするとブラウザの新しいウィンドウでオンラインヘルプが表示されます。

en: Jmol Script Console
ja: Jmol スクリプト・コンソール

en: Jmol Script Editor
ja: Jmol スクリプト・エディタ

en: Console
ja: コンソール

en: Open
ja: 開く

en: Script
ja: スクリプト

en: Check
ja: チェック

en: Top[as in "go to the top" - (translators: remove this bracketed part]
ja: トップ

en: Step
ja: ステップ

en: Pause
ja: 一時停止

en: Resume
ja: 再開する

en: Halt
ja: 停止

en: Clear
ja: クリア

en: Close
ja: 閉じる

en: File or URL:
ja: ファイルまたはURL:

en: Image Type
ja: 画像の種類

en: JPEG Quality ({0})
ja: JPEG画質 ({0})

en: PNG Compression  ({0})
ja: PNG圧縮率 ({0})

en: PNG Quality ({0})
ja: PNG画質 ({0})

en: Do you want to overwrite file {0}?
ja: ファイル {0} を上書きしますか？

en: Warning
ja: 警告

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Abort file chooser dialog
ja: ファイル選択ダイアログを中止

en: Details
ja: 詳細

en: Directory
ja: ディレクトリ

en: Open selected directory
ja: 選択したディレクトリを開く

en: Attributes
ja: 属性

en: Modified
ja: 変更された

en: Generic File
ja: 一般的なファイル

en: Name
ja: 名称

en: File Name:
ja: ファイル名:

en: Size
ja: サイズ

en: Files of Type:
ja: ファイルの型:

en: Type
ja: タイプ

en: Help
ja: ヘルプ

en: FileChooser help
ja: ファイル選択ダイアログのヘルプ

en: Home
ja: ホーム

en: List
ja: リスト

en: Look In:
ja: 検索対象:

en: Error creating new folder
ja: 新規フォルダの作成中にエラーが発生しました

en: New Folder
ja: 新規フォルダー

en: Create New Folder
ja: 新規フォルダを作成する

en: Open selected file
ja: 選択したファイルを開く

en: Save
ja: 保存する

en: Save selected file
ja: 選択したファイルを保存する

en: Save In:
ja: 保存:

en: Update
ja: 更新

en: Update directory listing
ja: ディレクトリ・リストの更新

en: Up One Level
ja: 1つ上のレベルへ

en: Preview
ja: プレビュー

en: Append models
ja: モデルを追加する

en: NOTE: Backbone amide hydrogen positions are present and will be ignored. Their positions will be approximated, as in standard DSSP analysis.
    Use {0} to not use this approximation.
ja: 注意: バックボーンのアミド水素の位置は無視されます。それらの位置は標準DSSP解析のように近似されます。
    この近似を用いないためには {0}を使用してください。

en: NOTE: Backbone amide hydrogen positions are present and will be used. Results may differ significantly from standard DSSP analysis.
    Use {0} to ignore these hydrogen positions.
ja: 注意: バックボーンのアミド水素の位置が利用されます。結果は標準DSSP解析と大きく異なる可能性があります。
    これらの水素の位置を無視するには {0} を使用してください。

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Asturian
ja: アストゥリアス語

en: Bosnian
ja: ボスニア語

en: Catalan
ja: カタロニア語

en: Czech
ja: チェコ語

en: Danish
ja: デンマーク語

en: German
ja: ドイツ語

en: Greek
ja: ギリシャ語

en: Australian English
ja: オーストラリア英語

en: British English
ja: イギリス英語

en: American English
ja: アメリカ英語

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Estonian
ja: エストニア語

en: Finnish
ja: フィンランド語

en: Faroese
ja: フェロー語

en: French
ja: フランス語

en: Frisian
ja: フリジア語

en: Galician
ja: ガリシア語

en: Croatian
ja: クロアチア語

en: Hungarian
ja: ハンガリー語

en: Armenian
ja: アルメニア語

en: Indonesian
ja: インドネシア語

en: Italian
ja: イタリア語

en: Japanese
ja: 日本語

en: Javanese
ja: ジャワ語

en: Korean
ja: 韓国語

en: Malay
ja: マレー語

en: Norwegian Bokmal
ja: ノルウェー語　ブークモール

en: Dutch
ja: オランダ語

en: Occitan
ja: オック語

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Portuguese
ja: ポルトガル語

en: Brazilian Portuguese
ja: ポルトガル語（ブラジル）

en: Russian
ja: ロシア語

en: Slovenian
ja: スロベニア語

en: Serbian
ja: セルビア語

en: Swedish
ja: スウェーデン語

en: Tamil
ja: タミル語

en: Telugu
ja: テルグ語

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Uyghur
ja: ウイグル語

en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

en: Simplified Chinese
ja: 中国語（簡体字）

en: Traditional Chinese
ja: 中国語（繁体字）

en: Could not get class for force field {0}
ja: 力場 {0} に対するクラスを取得できません

en: No atoms selected -- nothing to do!
ja: 原子が選択されていません－何もできません。

en: {0} atoms will be minimized.
ja: {0} 原子を構造最適化する

en: could not setup force field {0}
ja: 力場 {0}を設定できません

en: new
ja: 新規

en: undo (CTRL-Z)
ja: 元に戻す (CTRL-Z)

en: redo (CTRL-Y)
ja: やり直し (CTRL-Y)

en: center
ja: 中心

en: add hydrogens
ja: 水素を付加する

en: minimize
ja: 構造最適化

en: fix hydrogens and minimize
ja: 水素原子との距離を一定にして構造最適化

en: clear
ja: クリア

en: save file
ja: 構造をファイルに保存

en: save state
ja: 状態（イメージ）を保存

en: invert ring stereochemistry
ja: 環の立体化学を反転する

en: delete atom
ja: 原子を削除

en: drag to bond
ja: ドラッグして結合を作成

en: drag atom
ja: 原子をドラッグ

en: drag atom (and minimize)
ja: 原子をドラッグ (その後、構造最適化する)

en: drag and minimize molecule (docking)
ja: ドラッグして分子を構造最適化 (ドッキング)

en: increase charge
ja: 電荷を増やす

en: decrease charge
ja: 電荷を減らす

en: delete bond
ja: 結合を削除

en: single
ja: 単結合

en: double
ja: 二重結合

en: triple
ja: 三重結合

en: increase order
ja: 結合次数を増やす

en: decrease order
ja: 結合次数を減らす

en: rotate bond (SHIFT-DRAG)
ja: 結合を回転させる(SHIFT-ドラッグ)

en: exit modelkit mode
ja: モデル組立てモードを終了

en: Space Group
ja: 空間群

en: All
ja: すべて

en: {0} processors
ja: {0} プロセッサ

en: {0} MB total
ja: 合計 {0} MB

en: {0} MB maximum
ja: 最大 {0} MB

en: Mouse Manual
ja: マウスの使い方

en: Translations
ja: 翻訳

en: System
ja: システム

en: No atoms loaded
ja: 何も原子が読み込まれていません

en: Configurations
ja: 立体配置

en: Element
ja: 元素

en: Model/Frame
ja: モデル/フレーム

en: Language
ja: 言語

en: By Residue Name
ja: 残基の種類で

en: By HETATM
ja: HETATMで

en: Molecular Orbitals ({0})
ja: 分子軌道 ({0})

en: Symmetry
ja: 対称性

en: Hide Symmetry
ja: 対称性を非表示

en: Model information
ja: モデル情報

en: Select ({0})
ja: 選択 ({0})

en: All {0} models
ja: すべての {0} モデル

en: Configurations ({0})
ja: 立体配置 ({0})

en: Collection of {0} models
ja: {0} モデルの集合

en: atoms: {0}
ja: 原子: {0}

en: bonds: {0}
ja: 結合: {0}

en: groups: {0}
ja: 基: {0}

en: chains: {0}
ja: 鎖: {0}

en: polymers: {0}
ja: ポリマー: {0}

en: model {0}
ja: モデルl {0}

en: View {0}
ja: {0}を表示

en: Main Menu
ja: メインメニュー

en: Biomolecules
ja: 生体分子

en: biomolecule {0} ({1} atoms)
ja: 生体分子 {0} ({1} 原子)

en: load biomolecule {0} ({1} atoms)
ja: 生体分子 {0}を読み込む ({1} 原子)

en: None
ja: なし

en: Display Selected Only
ja: 選択したものだけを表示

en: Invert Selection
ja: 選択範囲を反転

en: View
ja: 表示

en: Front
ja: 前

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Top[as in "view from the top, from above" - (translators: remove this bracketed part]
ja: 上

en: Bottom
ja: 下

en: Back
ja: 後

en: Protein
ja: タンパク質

en: Backbone
ja: バックボーン

en: Side Chains
ja: 側鎖

en: Polar Residues
ja: 極性残基

en: Nonpolar Residues
ja: 非極性残基

en: Basic Residues (+)
ja: 塩基性残基 (+)

en: Acidic Residues (-)
ja: 酸性残基 (-)

en: Uncharged Residues
ja: 非荷電性残基

en: Nucleic
ja: 核酸

en: Bases
ja: 塩基

en: AT pairs
ja: AT対

en: GC pairs
ja: GC対

en: AU pairs
ja: AU対

en: Hetero
ja: ヘテロ

en: All PDB "HETATM"
ja: すべてのPDB "HETATM"

en: All Solvent
ja: すべての溶媒

en: All Water
ja: すべての水分子

en: Nonaqueous Solvent
ja: 非水溶媒

en: Nonaqueous HETATM
ja: 水以外のヘテロ原子

en: Ligand
ja: 配位子

en: Carbohydrate
ja: 炭水化物

en: None of the above
ja: 上のどれでもない

en: Style
ja: スタイル

en: Scheme
ja: モデルの表示方法

en: CPK Spacefill
ja: CPK 空間充填

en: Ball and Stick
ja: 棒球

en: Sticks
ja: 棒

en: Wireframe
ja: ワイヤフレーム

en: Cartoon
ja: カートゥーン

en: Trace
ja: トレース

en: Atoms
ja: 原子

en: Off
ja: オフ

en: {0}% van der Waals
ja: van der Waals半径の{0}%

en: Bonds
ja: 結合

en: On
ja: オン

en: Hydrogen Bonds
ja: 水素結合

en: Calculate
ja: 計算する

en: Set H-Bonds Side Chain
ja: 側鎖に水素結合を設定

en: Set H-Bonds Backbone
ja: バックボーンに水素結合を設定

en: Disulfide Bonds
ja: ジスルフィド結合

en: Set SS-Bonds Side Chain
ja: 側鎖にジスルフィド結合を設定

en: Set SS-Bonds Backbone
ja: バックボーンにジスルフィド結合を設定

en: Structures
ja: 構造

en: Cartoon Rockets
ja: カーツゥーン・ロケット

en: Ribbons
ja: リボン

en: Rockets
ja: ロケット

en: Strands
ja: ストランド

en: Vibration
ja: 振動

en: Vectors
ja: ベクトル

en: {0} pixels
ja: {0} ピクセル

en: Scale {0}
ja: {0} 倍

en: Stereographic
ja: 立体視の方式

en: Red+Cyan glasses
ja: 赤+青緑 立体視眼鏡

en: Red+Blue glasses
ja: 赤+青 立体視眼鏡

en: Red+Green glasses
ja: 赤+緑 立体視眼鏡

en: Cross-eyed viewing
ja: 交差法による立体視

en: Wall-eyed viewing
ja: 平行法による立体視

en: Labels
ja: ラベル

en: With Element Symbol
ja: 元素記号

en: With Atom Name
ja: 原子名

en: With Atom Number
ja: 原子番号

en: Position Label on Atom
ja: 表示位置

en: Centered
ja: 中心に

en: Upper Right
ja: 右肩

en: Lower Right
ja: 右下

en: Upper Left
ja: 左肩

en: Lower Left
ja: 左下

en: Color
ja: 色

en: By Scheme
ja: スキームで

en: Element (CPK)
ja: 元素（CPKモデル）

en: Alternative Location
ja: 別な場所

en: Molecule
ja: 分子

en: Formal Charge
ja: 形式電荷

en: Partial Charge
ja: 部分電荷

en: Temperature (Relative)
ja: 温度（相対）

en: Temperature (Fixed)
ja: 温度（固定)

en: Amino Acid
ja: アミノ酸

en: Secondary Structure
ja: 二次構造

en: Chain
ja: 鎖

en: Group
ja: 基

en: Monomer
ja: モノマー

en: Inherit
ja: 継承

en: Black
ja: 黒

en: White
ja: 白

en: Cyan
ja: 青緑

en: Red
ja: 赤

en: Orange
ja: 橙

en: Yellow
ja: 黄色

en: Green
ja: 緑

en: Blue
ja: 青

en: Indigo
ja: 藍

en: Violet
ja: 紫

en: Salmon
ja: サーモン

en: Olive
ja: オリーブ色

en: Maroon
ja: 栗色

en: Gray
ja: 灰色

en: Slate Blue
ja: スレートブルー(青灰色)

en: Gold
ja: 金色

en: Orchid
ja: オーキッド(薄赤紫)

en: Make Opaque
ja: 不透明にする

en: Make Translucent
ja: 半透明にする

en: Background
ja: 背景

en: Surfaces
ja: 面

en: Axes
ja: 軸

en: Boundbox
ja: バウンドボックス

en: Unit cell
ja: 単位格子

en: Zoom
ja: ズーム

en: Zoom In
ja: 表示を拡大

en: Zoom Out
ja: 表示を縮小

en: Spin
ja: 回転

en: Set X Rate
ja: X軸の回りの回転速度

en: Set Y Rate
ja: Y軸の回りの回転速度

en: Set Z Rate
ja: Z軸の回りの回転速度

en: Set FPS
ja: FPSを設定

en: Animation
ja: アニメーション

en: Animation Mode
ja: アニメーション・モード

en: Play Once
ja: 一度実行する

en: Palindrome
ja: 往復繰り返し

en: Loop
ja: ループ

en: Play
ja: 再生

en: Stop
ja: 停止

en: Next Frame
ja: 次のフレーム

en: Previous Frame
ja: 前のフレーム

en: Rewind
ja: 巻き戻し

en: Reverse
ja: 逆転

en: Restart
ja: 再起動

en: Measurements
ja: 計測

en: Double-Click begins and ends all measurements
ja: 始点と終点でダブルクリックして計測

en: Click for distance measurement
ja: クリックして距離を計測

en: Click for angle measurement
ja: クリックして結合角を計測

en: Click for torsion (dihedral) measurement
ja: クリックして二面角を計測

en: Click two atoms to display a sequence in the console
ja: 2原子をクリックしてコンソールに順序を表示

en: Delete measurements
ja: 計測値を消去

en: List measurements
ja: 計測値をコンソールに表示

en: Distance units nanometers
ja: 長さの単位 ナノメータ

en: Distance units Angstroms
ja: 長さの単位 オングストローム

en: Distance units picometers
ja: 長さの単位 ピコメータ

en: Set picking
ja: クリックの機能

en: Center
ja: 中心

en: Identity
ja: 原子の番号と位置

en: Label
ja: ラベル

en: Select atom
ja: 原子を選択

en: Select chain
ja: 鎖を選択

en: Select element
ja: 元素を選択

en: Select group
ja: 基を選択

en: Select molecule
ja: 分子を選択

en: Select site
ja: サイトを選択

en: Show symmetry operation
ja: 対称操作を表示

en: Show
ja: 表示

en: File Contents
ja: ファイルの内容

en: File Header
ja: ファイルのヘッダー

en: Isosurface JVXL data
ja: 等高面JVXLデータ

en: Molecular orbital JVXL data
ja: 分子軌道のJVXLデータ

en: Model
ja: モデル

en: Orientation
ja: 方向

en: Space group
ja: 空間群

en: Current state
ja: 現在の状態

en: File
ja: ファイル

en: Reload
ja: 再読み込み

en: Open from PDB
ja: PDBから開く

en: Load full unit cell
ja: 全単位格子を読み込む

en: Open script
ja: スクリプトを開く

en: Save a copy of {0}
ja: {0}のコピーを保存

en: Save script with state
ja: 状態とスクリプトを保存する

en: Save script with history
ja: 履歴とスクリプトを保存する

en: Export {0} image
ja: {0} イメージを書き出す

en: Save JVXL isosurface
ja: JVXL等高面を保存

en: Export {0} 3D model
ja: {0} 3Dモデルを書き出す

en: Computation
ja: 計算

en: Optimize structure
ja: 構造最適化

en: Model kit
ja: モデル組立て

en: Extract MOL data
ja: MOLデータを抽出

en: Dot Surface
ja: 点で描く

en: van der Waals Surface
ja: van der Waals 表面

en: Molecular Surface
ja: 分子表面

en: Solvent Surface ({0}-Angstrom probe)
ja: 溶媒表面 ({0}-オングストローム・プローブ)

en: Solvent-Accessible Surface (VDW + {0} Angstrom)
ja: 溶媒接触表面 (VDW + {0} オングストローム)

en: Reload {0}
ja: {0}を再読み込みする

en: Reload {0} + Display {1}
ja: {0}を再読み込みし{1}を表示

en: Reload + Polyhedra
ja: 再読み込み + 多面体

en: Hide
ja: 非表示

en: Dotted
ja: 点線

en: Pixel Width
ja: ピクセル幅

en: Angstrom Width
ja: オングストローム幅

en: Selection Halos
ja: 選択対象を暈で囲む

en: Show Hydrogens
ja: 水素を表示

en: Show Measurements
ja: 距離や角度を表示

en: Perspective Depth
ja: 視点の奥行き

en: RasMol Colors
ja: RasMollで使われている色

en: About...
ja: Jmolについて...

en: script compiler ERROR:
ja: スクリプト・コンパイラ　エラー:

en: x y z axis expected
ja: x y z 軸を指定してください

en: {0} not allowed with background model displayed
ja: {0} 背景モデルが表示されている場合は使用できません。

en: bad argument count
ja: 引数の数が誤っています

en: Miller indices cannot all be zero.
ja: ミラー指数はすべて0にはできません

en: bad [R,G,B] color
ja: [R,G,B] 色指定が正しくありません

en: boolean expected
ja: ブール値を入力してください

en: boolean or number expected
ja: ブール値または数値を入力してください

en: boolean, number, or {0} expected
ja: ブール値、数値または{0} を入力してください

en: color expected
ja: 色を指定してください

en: a color or palette name (Jmol, Rasmol) is required
ja: 色またはパレット名 (Jmol, Rasmol)が必要です

en: command expected
ja: 命令を入力してください

en: {x y z} or $name or (atom expression) required
ja: {x y z} または$name あるいは（原子式）が必要です

en: draw object not defined
ja: 描画オブジェクトが定義されていません

en: unexpected end of script command
ja: スクリプトコマンドが予期せず終了しました

en: valid (atom expression) expected
ja: 正しい (原子式) を入力してください

en: (atom expression) or integer expected
ja: (原子式) または整数を入力してください

en: filename expected
ja: ファイル名を指定してください

en: file not found
ja: ファイルが見つかりません

en: incompatible arguments
ja: 引数が矛盾しています

en: insufficient arguments
ja: 引数が足りません

en: integer expected
ja: 整数を入力してください

en: integer out of range ({0} - {1})
ja: 整数が ({0} - {1})の範囲を超えています

en: invalid argument
ja: 引数が不正です

en: invalid parameter order
ja: パラメータの順序が不正です

en: keyword expected
ja: キーワードを指定してください

en: no MO coefficient data available
ja: MOの係数データがありません

en: An MO index from 1 to {0} is required
ja: 分子軌道を1 から {0}の間で指定してください

en: no MO basis/coefficient data available for this frame
ja: このフレームに対するMO基底関数/係数データがありません

en: no MO occupancy data available
ja: 分子軌道の占有電子数データがありません

en: Only one molecular orbital is available in this file
ja: このファイルでは一つの分子軌道しか利用できません

en: {0} require that only one model be displayed
ja: {0} はモデルが1つだけ表示されている必要があります

en: {0} requires that only one model be loaded
ja: {0} はモデルが1つだけ読み込まれている必要があります

en: No data available
ja: データがありません

en: No partial charges were read from the file; Jmol needs these to render the MEP data.
ja: JmolでMEPデータを表示するのに必要な部分電荷がファイルから読み込まれていません。

en: No unit cell
ja: 単位格子がありません

en: number expected
ja: 数値を入力してください

en: number must be ({0} or {1})
ja: 数は({0} または {1}) でなければなりません

en: decimal number out of range ({0} - {1})
ja: 小数点数が ({0} - {1}) の範囲を超えています

en: object name expected after '$'
ja: '$' の後にオブジェクトの名前を指定してください

en: plane expected -- either three points or atom expressions or {0} or {1} or {2}
ja: 三点、原子式、 {0} 、{1} または {2}のいずれかで平面を指定してください

en: property name expected
ja: プロパティの名前を指定してください

en: space group {0} was not found.
ja: 空間群 {0} が見つかりません

en: quoted string expected
ja: 文字列を入力してください

en: quoted string or identifier expected
ja: 文字列をまたは識別子を入力してください

en: too many rotation points were specified
ja: 回転軸を指定するための点の数が多すぎます

en: too many script levels
ja: スクリプトのレベルが多すぎます

en: unrecognized atom property
ja: 認識できない原子のプロパティ

en: unrecognized bond property
ja: 認識できない結合のプロパティ

en: unrecognized command
ja: 認識できない命令

en: runtime unrecognized expression
ja: 実行時に認識できない表現

en: unrecognized object
ja: 認識できないオブジェクト

en: unrecognized {0} parameter
ja: 認識できない {0} パラメーター

en: unrecognized {0} parameter in Jmol state script (set anyway)
ja: Jmol state スクリプトでの認識できない {0} パラメーター (いずれにせよ設定)

en: unrecognized SHOW parameter --  use {0}
ja: 認識できないSHOWパラメータ --  use {0}

en: write what? {0} or {1} "filename"
ja: 何を書きますか? {0} または {1} "ファイル名"

en: script ERROR:
ja: スクリプト エラー:

en: {0} atoms deleted
ja: {0} 原子が削除されました

en: {0} hydrogen bonds
ja: {0} 水素結合

en: file {0} created
ja: ファイル {0} が作成されました

en: invalid context for {0}
ja: {0} に対して無効なコンテキストです

en: { number number number } expected
ja: { 数 数 数 } を入力してください

en: end of expression expected
ja: 式の最後を指定してください

en: identifier or residue specification expected
ja: 識別子または残基を指定してください

en: invalid atom specification
ja: 原子の指定が無効です

en: invalid chain specification
ja: 鎖の指定が無効です

en: invalid expression token: {0}
ja: 式のトークン: {0}が無効です

en: invalid model specification
ja: モデルの指定が無効です

en: missing END for {0}
ja: {0}に対するENDがありません

en: number or variable name expected
ja: 数値または変数名を入力してください

en: residue specification (ALA, AL?, A*) expected
ja: 残基 (ALA, AL?, A*) を指定してください

en: {0} expected
ja: {0} を入力してください

en: {0} unexpected
ja: {0} は想定されていません

en: unrecognized expression token: {0}
ja: 認識できない式のトークン: {0}

en: unrecognized token: {0}
ja: 認識できないトークン: {0}

en: {0} struts added
ja: {0} ストラットが追加されました

en: {0} connections deleted
ja: {0} 原子が削除されました

en: {0} new bonds; {1} modified
ja: 新規結合 {0} ; 変更 {1}

en: Note: More than one model is involved in this contact!
ja: 注意: 複数のモデルがこの接触に関与しています！

en: Click for menu...
ja: クリックしてメニューを表示...

en: Jmol Applet version {0} {1}.
    
    An OpenScience project.
    
    See http://www.jmol.org for more information
ja: Jmolアプレット バージョン {0} {1}.
    
    An OpenScience project.
    
    詳しくは http://www.jmol.org を参照してください

en: File Error:
ja: ファイルエラー:

en: assign/new atom or bond (requires {0})
ja: 原子または結合の割り当て/新規作成 ({0}が必要)

en: pop up recent context menu (click on Jmol frank)
ja: 最近のコンテキストメニューをポップアップ表示する(右下のJmolロゴをクリック)

en: delete atom (requires {0})
ja: 原子を削除する ( {0}が必要)

en: delete bond (requires {0})
ja: 結合を削除する ( {0}が必要)

en: adjust depth (back plane; requires {0})
ja: 深度を調節する (後面; {0} が必要)

en: move atom (requires {0})
ja: 原子を移動する ( {0}が必要)

en: move whole DRAW object (requires {0})
ja: すべてのDRAWオブジェクトトを移動する ( {0} が必要)

en: move specific DRAW point (requires {0})
ja: 特定のDRAWポイントを移動する ( {0} が必要)

en: move label (requires {0})
ja: ラベルを移動する ( {0}が必要)

en: move atom and minimize molecule (requires {0})
ja: 移動して分子を構造最適化する ( {0}が必要)

en: move and minimize molecule (requires {0})
ja: 移動して分子を構造最適化する ( {0}が必要)

en: move selected atoms (requires {0})
ja: 選択された原子を移動する ( {0} が必要)

en: drag atoms in Z direction (requires {0})
ja: Z軸方向に原子をドラッグする ( {0} が必要)

en: simulate multi-touch using the mouse)
ja: マウスを使ってマルチタッチをシミュレートする

en: translate navigation point (requires {0} and {1})
ja: ナビゲーションポイントを平行移動 ({0} と {1} が必要)

en: pick an atom
ja: 原子を選択する

en: connect atoms (requires {0})
ja: 原子を接続する ( {0} が必要)

en: pick an ISOSURFACE point (requires {0}
ja: 等高面上の点を選択する ( {0} が必要)

en: pick a label to toggle it hidden/displayed (requires {0})
ja: ラベルを選択して表示/非表示を切り替える ({0}が必要)

en: pick an atom to include it in a measurement (after starting a measurement or after {0})
ja: (計測を開始した後または{0} の後に)計測に含めるために原子を選択する

en: pick a point or atom to navigate to (requires {0})
ja: ( {0} が必要)に移動させるために原子を選択する

en: pick a DRAW point (for measurements) (requires {0}
ja: (計測のために)DRAWポイントを選択する ( {0} が必要)

en: pop up the full context menu
ja: 完全なコンテキストメニューをポップアップ表示する

en: reset (when clicked off the model)
ja: リセット (モデル以外の場所をクリックした時)

en: rotate
ja: 回転させる

en: rotate branch around bond (requires {0})
ja: 結合の回りに分枝を回転する ( {0} が必要)

en: rotate selected atoms (requires {0})
ja: 選択された原子を回転させる ( {0}が必要)

en: rotate Z
ja: Z軸の回りの回転

en: rotate Z (horizontal motion of mouse) or zoom (vertical motion of mouse)
ja: Z軸の回りの回転(マウスの横方向移動) または表示の拡大(マウスの縦方向移動)

en: select an atom (requires {0})
ja: 原子を選択してください ( {0}が必要)

en: select and drag atoms (requires {0})
ja: 選択して原子をドラッグする ( {0} が必要)

en: unselect this group of atoms (requires {0})
ja: この原子のグループの選択を解除する ( {0} が必要)

en: select NONE (requires {0})
ja: 選択なし ( {0} が必要)

en: add this group of atoms to the set of selected atoms (requires {0})
ja: 選択された原子のセットにこの原子のグループを追加する ( {0} が必要)

en: toggle selection (requires {0})
ja: 選択をトグルで切り換える ( {0}が必要)

en: if all are selected, unselect all, otherwise add this group of atoms to the set of selected atoms (requires {0})
ja: すべてが選択されている場合はすべてを選択解除してください。さもなければ、選択された原子の集合にこのグループの原子を追加してください。( {0} が必要)

en: pick an atom to initiate or conclude a measurement
ja: 原子を選択して計測を開始または終了する

en: adjust slab (front plane; requires {0})
ja: スラブを調節する (前面; {0}が必要)

en: move slab/depth window (both planes; requires {0})
ja: スラブ/深度ウィンドウを移動する (両面; {0} が必要)

en: zoom (along right edge of window)
ja: ズーム（ウィンドウの右縁に沿って）

en: click on two points to spin around axis counterclockwise (requires {0})
ja: 2点をクリックして軸の回りに反時計回りに回転させる ({0}が必要)

en: click on two points to spin around axis clockwise (requires {0})
ja: 2点をクリックして軸の回りに時計回りに回転させる ({0}が必要)

en: stop motion (requires {0})
ja: 動作を停止する ( {0} が必要)

en: spin model (swipe and release button and stop motion simultaneously)
ja: モデルを回転させる(スワイプしてボタンを離すと同時に停止します)

en: translate
ja: 移動させる

en: zoom
ja: ズーム

en: pick one more atom in order to spin the model around an axis
ja: モデルを軸の回りで回転させるためにもう１つの原子を選択する

en: pick two atoms in order to spin the model around an axis
ja: モデルを軸の回りで回転させるために２つの原子を選択する

en: pick one more atom in order to display the symmetry relationship
ja: 対称性の関係を表示するためにもう１つの原子を選択する

en: pick two atoms in order to display the symmetry relationship between them
ja: 対称性の関係を表示するために2つの原子を選択する

en: Setting log file to {0}
ja: ログファイルを {0} に設定する

en: Cannot set log file path.
ja: ログファイルのパスを設定できません

en: {0} atoms hidden
ja: {0} 原子が非表示です

en: {0} atoms selected
ja: {0} 原子が選択されています

en: Drag to move label
ja: ドラッグしてラベルを移動

en: clipboard is not accessible -- use signed applet
ja: クリップボードは利用できません -- 署名付きアプレットを利用してください

en: {0} hydrogens added
ja: {0} 個の水素が付加されました
