jmol - en to jv translation catalogue (50 entries)

en: &Help
jv: &Bantu

en: &Search...
jv: &Ngluru...

en: &Commands
jv: &Perintahe

en: Math &Functions
jv: Matematiko & Fungsine

en: &More
jv: &Luweh

en: Editor
jv: Penyusun

en: State
jv: Negoro

en: Run
jv: Mblayu

en: Clear Output
jv: Ngresikno Output

en: Clear Input
jv: Ngresiki Input

en: History
jv: Petilasan

en: Load
jv: Ngemot

en: press CTRL-ENTER for new line or paste model data and press Load
jv: pejet CTRL-ENTER kanggo garis anyar utowo templekno modele doto lan pejet Load

en: Messages will appear here. Enter commands in the box below. Click the console Help menu item for on-line help, which will appear in a new browser window.
jv: Messages pingen dipetuk'i ningkene. Enter commands in the box below. Click the console Help menu item for on-line help, which will appear in a new browser window.

en: Console
jv: Konsolan

en: Open
jv: Mengo

en: Top[as in "go to the top" - (translators: remove this bracketed part]
jv: Duwur[as in "go to the top" - (translators: remove this bracketed part]

en: Step
jv: Langkahe

en: Pause
jv: Mandeg sakmentoro

en: Resume
jv: Mbaleni meneh

en: Halt
jv: Berenti

en: Clear
jv: Resik

en: Close
jv: Tutup

en: File or URL:
jv: File utowo URL:

en: Image Type
jv: Type gambar

en: Yes
jv: yo i

en: No
jv: Mboten

en: Do you want to overwrite file {0}?
jv: Opo kowe pingin numpuki file {0}?

en: Warning
jv: Peringatno

en: All Files
jv: Sedoyo file

en: Cancel
jv: Rak sido

en: Abort file chooser dialog
jv: Mbatalke file pemilih dialog

en: Details
jv: Rinci

en: Directory
jv: Direktori

en: Open selected directory
jv: Mbukak pilihan direktori

en: Attributes
jv: Kelengkapan

en: Modified
jv: Modifikasi

en: Generic File
jv: Brekas turunan

en: Name
jv: Jenenge

en: File Name:
jv: nami berkas

en: Size
jv: ukur

en: Files of Type:
jv: Berkas seko Type:

en: Type
jv: Jenis

en: Help
jv: Bantu

en: FileChooser help
jv: Bantu FileChooser

en: Home
jv: Berondo

en: List
jv: Daftar

en: Look In:
jv: Ndelok ning:

en: Jmol Applet version {0} {1}.
    
    An OpenScience project.
    
    See http://www.jmol.org for more information
jv: Jmol Applet version {0} {1}.
    
    An OpenScience project.
    
    Deloki http://www.jmol.org for more information

en: File Error:
jv: Berkase keliru:
