Jmol - en to pt translation catalogue (284 entries)

en: &Help
pt: &Ajuda

en: &Search...
pt: &Localizar

en: &Commands
pt: &Comandos

en: Math &Functions
pt: &Funções Matemáticas

en: Set &Parameters
pt: Definir &Parâmetros

en: &More
pt: &Mais

en: State
pt: Estado

en: Run
pt: Executar

en: Clear Output
pt: Limpar Output

en: Clear Input
pt: Limpar Output

en: History
pt: Histórico

en: Load
pt: Carregar

en: press CTRL-ENTER for new line or paste model data and press Load
pt: Clique em CTRL-ENTER para uma nova linha ou cole os dados do modelo e clique em Carregar

en: Messages will appear here. Enter commands in the box below. Click the console Help menu item for on-line help, which will appear in a new browser window.
pt: As mensagens aparecem aqui. Introduza os comandos na caixa abaixo. Clique no menú Ajuda para obter ajuda on-line, a qual aparecerá numa nova janela do browser.

en: Jmol Script Console
pt: Consola de Script Jmol

en: Jmol Script Editor
pt: Editor de Script Jmol

en: Console
pt: Consola

en: Open
pt: Abrir

en: Check
pt: Verificar

en: Step
pt: Passo

en: Pause
pt: Pausa

en: Resume
pt: Resumir

en: Halt
pt: Parar

en: Clear
pt: Limpar

en: Close
pt: Fechar

en: File or URL:
pt: Ficheiro ou URL:

en: Image Type
pt: Tipo de Imagem

en: JPEG Quality ({0})
pt: Qualidade JPEG ({0})

en: PNG Compression  ({0})
pt: Compressão PNG ({0})

en: PNG Quality ({0})
pt: Qualidade PNG ({0})

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Do you want to overwrite file {0}?
pt: Pretende substituir o ficheiro {0}?

en: Warning
pt: Aviso

en: All Files
pt: Todos os Ficheiros

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Details
pt: Detalhes

en: Directory
pt: Directório

en: Open selected directory
pt: Abrir directório seleccionado

en: Attributes
pt: Atributos

en: Modified
pt: Modificado

en: Generic File
pt: Ficheiro genérico

en: Name
pt: Nome

en: File Name:
pt: Nome do Ficheiro:

en: Size
pt: Tamanho

en: Files of Type:
pt: Ficheiros do Tipo:

en: Type
pt: Tipo

en: Help
pt: Ajuda

en: FileChooser help
pt: Ajuda do FileChooser

en: Home
pt: Início

en: List
pt: Listar

en: Look In:
pt: Procurar em:

en: Error creating new folder
pt: Erro ao criar nova pasta

en: New Folder
pt: Nova Pasta

en: Create New Folder
pt: Criar Nova Pasta

en: Open selected file
pt: Abrir ficheiro seleccionado

en: Save
pt: Guardar

en: Save selected file
pt: Guardar ficheiro seleccionado

en: Save In:
pt: Guardar Em:

en: Update
pt: Actualizar

en: Update directory listing
pt: Actualizar lista de ficheiros

en: Up
pt: Para cima

en: Up One Level
pt: Subir Um Nível

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Append models
pt: Anexar modelos

en: Arabic
pt: Árabe

en: Catalan
pt: Catalão

en: Czech
pt: Checo

en: Danish
pt: Dinamarquês

en: German
pt: Alemão

en: Greek
pt: Grego

en: British English
pt: Inglês de Inglaterra

en: American English
pt: Inglês Americano

en: Spanish
pt: Espanhol

en: Estonian
pt: Estónio

en: French
pt: Francês

en: Hungarian
pt: Húngaro

en: Indonesian
pt: Indonésio

en: Italian
pt: Italiano

en: Japanese
pt: Japonês

en: Korean
pt: Coreano

en: Norwegian Bokmal
pt: Norueguês Bokmal

en: Dutch
pt: Holandês

en: Polish
pt: Polaco

en: Portuguese
pt: Português

en: Brazilian Portuguese
pt: Português do Brasil

en: Russian
pt: Russo

en: Slovenian
pt: Esloveno

en: Swedish
pt: Sueco

en: Turkish
pt: Turco

en: Ukrainian
pt: Ucraniano

en: Simplified Chinese
pt: Chinês Simplificado

en: Traditional Chinese
pt: Chinês Tradicional

en: No atoms selected -- nothing to do!
pt: Nenhum átomo seleccionado -- nada a fazer!

en: All
pt: Todos

en: {0} processors
pt: {0} processadores

en: {0} MB total
pt: {0} MB totais

en: {0} MB maximum
pt: {0} MB Máximo

en: Translations
pt: Traduções

en: System
pt: Sistema

en: No atoms loaded
pt: Nenhum átomo foi carregado

en: Configurations
pt: Configurações

en: Element
pt: Elemento

en: Language
pt: Idioma

en: By Residue Name
pt: Por nome do resíduo

en: By HETATM
pt: Por HETATM

en: Symmetry
pt: Simetria

en: Hide Symmetry
pt: Esconder Simetria

en: Model information
pt: Informação do Modelo

en: Select ({0})
pt: Seleccionar ({0})

en: All {0} models
pt: Todos {0} modelos

en: Configurations ({0})
pt: Configurações ({0})

en: Collection of {0} models
pt: Collecção de {0} modelos

en: atoms: {0}
pt: átomos: {0}

en: bonds: {0}
pt: ligações: {0}

en: groups: {0}
pt: grupos: {0}

en: chains: {0}
pt: cadeias: {0}

en: polymers: {0}
pt: polímeros: {0}

en: model {0}
pt: modelo {0}

en: View {0}
pt: Ver {0}

en: Main Menu
pt: Menu Principal

en: Biomolecules
pt: Biomoléculas

en: biomolecule {0} ({1} atoms)
pt: biomolécula {0} ({1} átomos)

en: load biomolecule {0} ({1} atoms)
pt: carregar biomolécula {0} ({1} átomos)

en: None
pt: Nenhum

en: Display Selected Only
pt: Mostrar Somente as Escolhas

en: Invert Selection
pt: Inverter Selecção

en: View
pt: Visualizar

en: Front
pt: Frente

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Bottom
pt: Fundo

en: Back
pt: Retroceder

en: Protein
pt: Proteína

en: Backbone
pt: Esqueleto/Cadeia principal/raiz

en: Side Chains
pt: Cadeias laterais

en: Polar Residues
pt: Resíduos polares

en: Nonpolar Residues
pt: Resíduos apolares

en: Basic Residues (+)
pt: Resíduos básicos (+)

en: Acidic Residues (-)
pt: Resíduos acídicos (-)

en: Uncharged Residues
pt: Resíduos não carregados

en: Nucleic
pt: Nucleico

en: DNA
pt: ADN

en: RNA
pt: ARN

en: AT pairs
pt: Pares AT

en: GC pairs
pt: Pares GC

en: AU pairs
pt: ParesAU

en: All Solvent
pt: Apenas Solvente

en: All Water
pt: Apenas Água

en: Nonaqueous Solvent
pt: Solvente não aquoso

en: Ligand
pt: Ligando

en: Carbohydrate
pt: Carbohidrato

en: None of the above
pt: Nenhum dos acima seleccionados

en: Style
pt: Estilo

en: Scheme
pt: Esquema

en: CPK Spacefill
pt: Espaço de preenchimento (CPK)

en: Ball and Stick
pt: Bola ou barra

en: Sticks
pt: Barras

en: Wireframe
pt: Ligarframe

en: Cartoon
pt: Desenho

en: Trace
pt: Traçar

en: Atoms
pt: Átomos

en: Bonds
pt: Ligações

en: Hydrogen Bonds
pt: Ligações de Hidrogénio

en: Calculate
pt: Calcular

en: Set H-Bonds Side Chain
pt: Definir Ligações-H das cadeias laterais

en: Set H-Bonds Backbone
pt: Definir Ligações-H da cadeia principal

en: Disulfide Bonds
pt: Ligações Disulito

en: Set SS-Bonds Side Chain
pt: Definir Ligações-SS das cadeias lateriais

en: Set SS-Bonds Backbone
pt: Definir Ligações-SS da cadeia principal

en: Structures
pt: Estruturas

en: Ribbons
pt: Tiras

en: Rockets
pt: Foguetes

en: Vibration
pt: Vibração

en: Vectors
pt: Vectores

en: {0} pixels
pt: {0} píxeis

en: Scale {0}
pt: Escala {0}

en: Stereographic
pt: Estereográfico

en: Red+Cyan glasses
pt: Óculo Vermelho+Turquesa

en: Red+Blue glasses
pt: Óculo Vermelho+Azul

en: Red+Green glasses
pt: Óculo Vermelho+Verde

en: Cross-eyed viewing
pt: Visualização 'Cross-eyed'

en: Wall-eyed viewing
pt: Visualização 'Wall-eyed'

en: Labels
pt: Etiquetas

en: With Element Symbol
pt: Com o Símbolo do Elemento

en: With Atom Name
pt: Com o Nome do Átomo

en: With Atom Number
pt: Com o Número do Átomo

en: Position Label on Atom
pt: Colocar etiqueta em átomo

en: Centered
pt: Centrado

en: Upper Right
pt: Em cima, à Direita

en: Lower Right
pt: Em baixo, à Direita

en: Upper Left
pt: Em Cima, à Direita

en: Lower Left
pt: Em Baixo, à Esquerda

en: Color
pt: Cor

en: By Scheme
pt: Por Esquema

en: Element (CPK)
pt: Elemento (CPK)

en: Alternative Location
pt: Localização Alternativa

en: Molecule
pt: Molécula

en: Formal Charge
pt: Carga Formal

en: Partial Charge
pt: Carga Parcial

en: Temperature (Relative)
pt: Temperatura (Relativa)

en: Temperature (Fixed)
pt: Temperatura (Fixa)

en: Amino Acid
pt: Aminoácido

en: Secondary Structure
pt: Estrutura Secundária

en: Chain
pt: Cadeia

en: Group
pt: Grupo

en: Monomer
pt: Monómero

en: Inherit
pt: Inato

en: Black
pt: Preto

en: White
pt: Branco

en: Cyan
pt: Ciano

en: Red
pt: Vermelho

en: Orange
pt: Laranja

en: Yellow
pt: Amarelo

en: Green
pt: Verde

en: Blue
pt: Azul

en: Violet
pt: Violeta

en: Salmon
pt: Salmão

en: Olive
pt: Azeitona

en: Maroon
pt: Castanho

en: Slate Blue
pt: 'Slate Blue'

en: Gold
pt: Dourado

en: Orchid
pt: Orquídea

en: Make Opaque
pt: Tornar Opaco

en: Make Translucent
pt: Tornar Translúcido

en: Background
pt: Fundo

en: Surfaces
pt: Superfícies

en: Axes
pt: Eixos

en: Boundbox
pt: Caixa de ligação

en: Unit cell
pt: Célula Unitária

en: Zoom In
pt: Aumentar Zoom

en: Zoom Out
pt: Diminuir Zoom

en: Set X Rate
pt: Definir X

en: Set Y Rate
pt: Definir Y

en: Set Z Rate
pt: Definir Z

en: Set FPS
pt: Definir FPS

en: Animation
pt: Animação

en: Animation Mode
pt: Modo de Animação

en: Play Once
pt: Reproduzir/tocar uma vez

en: Palindrome
pt: palindroma

en: Loop
pt: Curva

en: Play
pt: Reproduzir

en: Stop
pt: Para

en: Next Frame
pt: Frame seguinte

en: Previous Frame
pt: Frame anterior

en: Rewind
pt: Rebobinar

en: Reverse
pt: Inverter

en: Restart
pt: Reiniciar

en: Measurements
pt: Medidas

en: Click for angle measurement
pt: Clique para medir o ângulo

en: Delete measurements
pt: Apagar medições

en: List measurements
pt: Listar medições

en: Distance units picometers
pt: Unidades de distância em picómetros

en: Identity
pt: Identidade

en: Select atom
pt: Seleccionar átomo

en: Select chain
pt: Seleccionar cadeia

en: Select molecule
pt: Seleccionar molécula

en: Model
pt: Modelo

en: Orientation
pt: Orientação

en: Molecular Surface
pt: Superfície Molecular

en: Hide
pt: Esconder

en: Dotted
pt: Tracejado

en: Pixel Width
pt: Tamanho do pixel

en: Angstrom Width
pt: Tamanho Angstrom

en: Show Hydrogens
pt: Mostrar Hidrogénios

en: Show Measurements
pt: Mostrar medições

en: Perspective Depth
pt: Profundidade da perspectiva

en: RasMol Colors
pt: Cores RasMol

en: x y z axis expected
pt: eixo x y z esperado

en: Miller indices cannot all be zero.
pt: Índices de Miller não podem ser todos iguais a zero

en: color expected
pt: cor esperada

en: file not found
pt: ficheiro não encontrado

en: incompatible arguments
pt: argumentos incompatíveis

en: insufficient arguments
pt: argumentos insuficientes

en: integer expected
pt: esperado inteiro

en: invalid argument
pt: argumento inválido

en: Only one molecular orbital is available in this file
pt: Apenas uma orbital molecular está disponível neste ficheiro

en: number expected
pt: número experado

en: unrecognized {0} parameter
pt: parâmetro {0} não reconhecido

en: {0} expected
pt: {0} esperado

en: {0} unexpected
pt: {0} inesperado

en: Jmol Applet version {0} {1}.
    
    An OpenScience project.
    
    See http://www.jmol.org for more information
pt: Jmol Applet versão {0} {1}.
    Um projecto OpenScience.
    Ver http://www.jmol.org para mais informação

en: File Error:
pt: Erro no ficheiro...

en: {0} atoms selected
pt: {0} átomos seleccionados
