jmol - en to sv translation catalogue (471 entries)

en: Element?
sv: Grundämne?

en: &Help
sv: &Hjälp

en: &Search...
sv: &Sök...

en: &Commands
sv: &Kommandon

en: Math &Functions
sv: Matte &Funktioner

en: Set &Parameters
sv: Bestäm &Parametrar

en: &More
sv: &Mer

en: Editor
sv: Redigerare

en: State
sv: Tillstånd

en: Run
sv: Kör

en: Clear Output
sv: Rensa utmatning

en: Clear Input
sv: Rensa inmatning

en: History
sv: Historik

en: Load
sv: Ladda

en: press CTRL-ENTER for new line or paste model data and press Load
sv: tryck CTRL-ENTER för en ny rad eller klistra in modelldata och tryck på Ladda

en: Messages will appear here. Enter commands in the box below. Click the console Help menu item for on-line help, which will appear in a new browser window.
sv: Meddelanden kommer att synas här. Skriv in kommandon i rutan nedan. Klicka på konsolens Hjälpmeny för on-linehjälp, den kommer att visas i ett nytt fönster.

en: Jmol Script Console
sv: Jmol skriptkonsol

en: Jmol Script Editor
sv: Jmol Skriptredigerare

en: Console
sv: Konsol

en: Open
sv: Öppna

en: Script
sv: Skript

en: Check
sv: Kontrollera

en: Top[as in "go to the top" - (translators: remove this bracketed part]
sv: Överst

en: Step
sv: Stega

en: Pause
sv: Paus

en: Resume
sv: Fortsätt

en: Halt
sv: Stopp

en: Clear
sv: Rensa

en: Close
sv: Stäng

en: File or URL:
sv: Fil eller URL:

en: Image Type
sv: Bildtyp

en: JPEG Quality ({0})
sv: JPEG-kvalitet ({0})

en: PNG Compression  ({0})
sv: PNG-komprimering  ({0})

en: PNG Quality ({0})
sv: PNG-kvalitet ({0})

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Do you want to overwrite file {0}?
sv: Vill du skriva över filen {0}?

en: Warning
sv: Varning

en: All Files
sv: Alla filer

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Abort file chooser dialog
sv: Avbryt filväljardialog

en: Details
sv: Detaljer

en: Directory
sv: Mapp

en: Open selected directory
sv: Öppna vald mapp

en: Attributes
sv: Attribut

en: Modified
sv: Ändrad

en: Generic File
sv: Ospecificerad fil

en: Name
sv: Namn

en: File Name:
sv: Filnamn:

en: Size
sv: Storlek

en: Files of Type:
sv: Filer av typen:

en: Type
sv: Typ

en: Help
sv: Hjälp

en: FileChooser help
sv: Filväljarhjälp

en: Home
sv: Hem

en: List
sv: Lista

en: Look In:
sv: Titta i:

en: Error creating new folder
sv: Fel vid skapandet av ny mapp

en: New Folder
sv: Ny mapp

en: Create New Folder
sv: Skapa ny mapp

en: Open selected file
sv: Öppna vald fil

en: Save
sv: Spara

en: Save selected file
sv: Spara vald fil

en: Save In:
sv: Spara i:

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update directory listing
sv: Uppdatera kataloglistan

en: Up
sv: Upp

en: Up One Level
sv: Upp en nivå

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Append models
sv: Lägg till modeller

en: NOTE: Backbone amide hydrogen positions are present and will be ignored. Their positions will be approximated, as in standard DSSP analysis.
    Use {0} to not use this approximation.
sv: NOTERA: Backbone-amiders vätepositioner finns men ignoreras. Deras positioner approximeras, som i standard DSSP-analys.
    Använd {0} för att inte utnyttja denna approximation.

en: NOTE: Backbone amide hydrogen positions are present and will be used. Results may differ significantly from standard DSSP analysis.
    Use {0} to ignore these hydrogen positions.
sv: NOTERA: Backbone-amiders vätepositioner finns och kommer att användas. Resultaet kan skilja signifikant från standard DSSP-analys.
    Använd {0} för att ignorera dessa vätepositioner.

en: Arabic
sv: Arabiska

en: Asturian
sv: Asturiska

en: Bosnian
sv: Bosniska

en: Catalan
sv: Katalanska

en: Czech
sv: Tjeckiska

en: Danish
sv: Danska

en: German
sv: Tyska

en: Greek
sv: Grekisk

en: Australian English
sv: Australiensisk engelska

en: British English
sv: Brittisk engelska

en: American English
sv: Amerikansk engelska

en: Spanish
sv: Spanska

en: Estonian
sv: Estniska

en: Finnish
sv: Finska

en: Faroese
sv: Färöiska

en: French
sv: Franska

en: Frisian
sv: Frisiska

en: Galician
sv: Galiciska

en: Croatian
sv: Kroatiska

en: Hungarian
sv: Ungerska

en: Armenian
sv: Armenska

en: Indonesian
sv: Indonesiska

en: Italian
sv: Italienska

en: Japanese
sv: Japanska

en: Javanese
sv: Javanesiska

en: Korean
sv: Koreanska

en: Malay
sv: Malaysiska

en: Norwegian Bokmal
sv: Norska (Bokmål)

en: Dutch
sv: Holländska

en: Occitan
sv: Occitanska

en: Polish
sv: Polska

en: Portuguese
sv: Portugisiska

en: Brazilian Portuguese
sv: Brasiliansk portugisiska

en: Russian
sv: Ryska

en: Slovenian
sv: Slovenska

en: Serbian
sv: Serbiska

en: Swedish
sv: Svenska

en: Tamil
sv: Tamilska

en: Turkish
sv: Turkiska

en: Uyghur
sv: Uiguriska

en: Ukrainian
sv: Ukrainska

en: Simplified Chinese
sv: Kinesiska (förenklad)

en: Traditional Chinese
sv: Kinesiska (Traditionell)

en: Could not get class for force field {0}
sv: Hittar inte class för kraftfält {0}

en: No atoms selected -- nothing to do!
sv: Inga atomer valda -- inget att göra!

en: {0} atoms will be minimized.
sv: {0} atomer kommer att bli minimerade

en: could not setup force field {0}
sv: kan inte ställa in kraftfält {0}

en: new
sv: nytt

en: undo (CTRL-Z)
sv: ångra (CTRL-Z)

en: redo (CTRL-Y)
sv: gör om (CTRL-Y)

en: center
sv: centrera

en: add hydrogens
sv: lägg till väte

en: minimize
sv: minimera

en: fix hydrogens and minimize
sv: ordna väte och minimera

en: clear
sv: rensa

en: save file
sv: spara fil

en: save state
sv: spara tillstånd

en: invert ring stereochemistry
sv: invertera ringstereokemi

en: delete atom
sv: radera atom

en: drag to bond
sv: dra till bindning

en: drag atom
sv: dra atom

en: drag atom (and minimize)
sv: dra atom (och minimera)

en: drag and minimize molecule (docking)
sv: dra och minimera molekyl (docka)

en: increase charge
sv: öka laddning

en: decrease charge
sv: minska laddning

en: delete bond
sv: radera bindning

en: single
sv: enkel

en: double
sv: dubbel

en: triple
sv: trippel

en: increase order
sv: öka ordning

en: decrease order
sv: minska ordning

en: rotate bond (SHIFT-DRAG)
sv: rotera bindning (SHIFT-DRA)

en: exit modelkit mode
sv: avsluta modelkit mode

en: Space Group
sv: Rymdgrupp

en: All
sv: Alla

en: {0} processors
sv: {0} processorer

en: {0} MB total
sv: {0} MB totalt

en: {0} MB maximum
sv: {0} MB maximalt

en: Mouse Manual
sv: Musmanual

en: Translations
sv: Översättningar

en: No atoms loaded
sv: Inga atomer hämtade

en: Configurations
sv: Konfigurationer

en: Element
sv: Grundämne

en: Model/Frame
sv: Modell/Ram

en: Language
sv: Språk

en: By Residue Name
sv: Efter rest-namn

en: By HETATM
sv: Efter HETATM

en: Molecular Orbitals ({0})
sv: Molekylorbitaler ({0})

en: Symmetry
sv: Symmetri

en: Hide Symmetry
sv: Göm symmetri

en: Model information
sv: Modellinformation

en: Select ({0})
sv: Välj ({0})

en: All {0} models
sv: Alla {0} modeller

en: Configurations ({0})
sv: Konfigurationer ({0})

en: Collection of {0} models
sv: Samling av {0} modeller

en: atoms: {0}
sv: atomer: {0}

en: bonds: {0}
sv: bindningar: {0}

en: groups: {0}
sv: grupper: {0}

en: chains: {0}
sv: kedjor: {0}

en: polymers: {0}
sv: polymerer: {0}

en: model {0}
sv: modell {0}

en: View {0}
sv: Vy {0}

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: Biomolecules
sv: Biomolekyler

en: biomolecule {0} ({1} atoms)
sv: biomolekyl {0} ({1} atomer)

en: load biomolecule {0} ({1} atoms)
sv: hämta biomolekyl {0} ({1} atomer)

en: None
sv: Ingen

en: Display Selected Only
sv: Visa enbart valda

en: Invert Selection
sv: Omvänd markering

en: View
sv: Vy

en: Front
sv: Framifrån

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Top[as in "view from the top, from above" - (translators: remove this bracketed part]
sv: Uppifrån

en: Bottom
sv: Underifrån

en: Back
sv: Tillbaka

en: Side Chains
sv: Sidokedjor

en: Polar Residues
sv: Polära enheter

en: Nonpolar Residues
sv: Opoära enheter

en: Basic Residues (+)
sv: Basiska enheter

en: Acidic Residues (-)
sv: Sura enheter

en: Uncharged Residues
sv: Oladdade enheter

en: Nucleic
sv: Nucleär

en: Bases
sv: Baser

en: AT pairs
sv: AT-par

en: GC pairs
sv: GC-par

en: AU pairs
sv: AU-par

en: All PDB "HETATM"
sv: Alla PDB "HETATM"

en: All Solvent
sv: Enbart lösningsmedel

en: All Water
sv: Enbart vatten

en: Nonaqueous Solvent
sv: Icke vattenhaltigt lösningsmedel

en: Nonaqueous HETATM
sv: Icke vattenhaltigt HETATM

en: Carbohydrate
sv: Kolhydrat

en: None of the above
sv: Inget av ovanstående

en: Style
sv: Visa

en: Scheme
sv: Schema

en: Ball and Stick
sv: Kula och pinne

en: Sticks
sv: Pinnar

en: Wireframe
sv: Trådmodell

en: Cartoon
sv: Avbild

en: Trace
sv: Spåra

en: Atoms
sv: Atomer

en: Off
sv: Av

en: Bonds
sv: Bindningar

en: On
sv: På

en: Hydrogen Bonds
sv: Vätebindningar

en: Calculate
sv: Beräkna

en: Set H-Bonds Side Chain
sv: Bestäm vätebindningars sidokedjor

en: Set H-Bonds Backbone
sv: Bestäm vätebindningar i grundstruktur

en: Disulfide Bonds
sv: Disulfidbindningar

en: Set SS-Bonds Side Chain
sv: Bestäm SS-bindningars sidokedja

en: Set SS-Bonds Backbone
sv: Bestäm SS-bindningar i grundstruktur

en: Structures
sv: Strukturer

en: Vectors
sv: Vektorer

en: Spectra
sv: Spectrum

en: {0} pixels
sv: {0} pixlar

en: Scale {0}
sv: Skala {0}

en: Stereographic
sv: 3D-vy

en: Red+Cyan glasses
sv: Röd+Cyan glas

en: Red+Blue glasses
sv: Röd+Blå glas

en: Red+Green glasses
sv: Röd+Gröna glas

en: Labels
sv: Etiketter

en: With Element Symbol
sv: Med grundämnessymbol

en: With Atom Name
sv: Med atomnamn

en: With Atom Number
sv: Med atomnummer

en: Position Label on Atom
sv: Placera etikett på atom

en: Centered
sv: Centrerad

en: Upper Right
sv: Övre högra hörnet

en: Lower Right
sv: Nedre högra hörnet

en: Upper Left
sv: Övre vänstra hörnet

en: Lower Left
sv: Nedre vänstra hörnet

en: Color
sv: Färg

en: By Scheme
sv: Efter schema

en: Element (CPK)
sv: Grundämne (CPK)

en: Alternative Location
sv: Alternativ placering

en: Molecule
sv: Molekyl

en: Formal Charge
sv: Formell laddning

en: Partial Charge
sv: Partiell laddning

en: Temperature (Relative)
sv: Temperatur (Relativ)

en: Temperature (Fixed)
sv: Temperatur (Fast)

en: Amino Acid
sv: Aminosyra

en: Secondary Structure
sv: Sekundär struktur

en: Chain
sv: Kedja

en: Group
sv: Grupp

en: Shapely
sv: Välskapad

en: Inherit
sv: Ärva

en: Black
sv: Svart

en: White
sv: Vit

en: Cyan
sv: Cyanblå

en: Red
sv: Röd

en: Yellow
sv: Gul

en: Green
sv: Grön

en: Blue
sv: Blå

en: Violet
sv: Violett

en: Salmon
sv: Laxrosa

en: Olive
sv: Olivgrön

en: Maroon
sv: Kastanjebrun

en: Gray
sv: Grå

en: Gold
sv: Guldfärgad

en: Make Opaque
sv: Gör opak

en: Make Translucent
sv: Gör halvgenomskinlig

en: Background
sv: Bakgrund

en: Surfaces
sv: Ytor

en: Axes
sv: Axlar

en: Unit cell
sv: Enhetscell

en: Zoom
sv: Zooma

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Spin
sv: Rotera

en: Animation
sv: Animering

en: Play Once
sv: Spela en gång

en: Palindrome
sv: Palindrom

en: Loop
sv: Upprepa

en: Play
sv: Spela upp

en: Stop
sv: Stopp

en: Next Frame
sv: Nästa ruta

en: Previous Frame
sv: Föregående ruta

en: Rewind
sv: Spola tillbaka

en: Reverse
sv: Bakåt

en: Restart
sv: Starta om

en: Measurements
sv: Mätningar

en: Double-Click begins and ends all measurements
sv: Dubbelklick börjar och avslutar alla mätningar

en: Click for distance measurement
sv: Klicka för avständsmätning

en: Click for angle measurement
sv: Klicka för vinkelmätning

en: Click for torsion (dihedral) measurement
sv: Klicka för torsionsmätning (dihedral)

en: Click two atoms to display a sequence in the console
sv: Klicka på två atormer för att visa sekvens i konsolen

en: Delete measurements
sv: Radera mätningar

en: List measurements
sv: Lista mätningar

en: Distance units nanometers
sv: Avständsenhet nanometer

en: Distance units Angstroms
sv: Avståndsenhet Ångström

en: Distance units picometers
sv: Avständsenhet picometer

en: Center
sv: Centrera

en: Identity
sv: Identitet

en: Label
sv: Etikett

en: Select atom
sv: Välj atom

en: Select chain
sv: Välj kedja

en: Select element
sv: Välj element

en: Select group
sv: Välj grupp

en: Select molecule
sv: Välj molekyl

en: Select site
sv: Välj plats

en: Show symmetry operation
sv: Visa symmetrioperation

en: Show
sv: Visa

en: File Contents
sv: Filinnehåll

en: File Header
sv: Filhuvud

en: Molecular orbital JVXL data
sv: Molekylorbital JVXL data

en: Model
sv: Modell

en: Orientation
sv: Orientering

en: Space group
sv: Rymdgrupp

en: Current state
sv: Aktuellt tillstånd

en: File
sv: Arkiv

en: Reload
sv: Hämta igen

en: Open from PDB
sv: Öppna från PDB

en: Load full unit cell
sv: Hämta fullständig enhetscell

en: Open script
sv: Öppna skript

en: Save a copy of {0}
sv: Spara en kopia av {0}

en: Save script with state
sv: Spara skript med status

en: Save script with history
sv: Spara skript med history

en: Export {0} image
sv: Exportera {0} bild

en: Save JVXL isosurface
sv: Spara JVXL isosurface

en: Export {0} 3D model
sv: Exportera {0} 3D-modell

en: Computation
sv: Beräkning

en: Optimize structure
sv: Optimera struktur

en: Model kit
sv: Modelluppsättning

en: Extract MOL data
sv: Extrahera MOL-data

en: Dot Surface
sv: Dot-yta

en: van der Waals Surface
sv: van der Waals-yta

en: Molecular Surface
sv: Molekylyta

en: Reload {0}
sv: Hämta igen {0}

en: Hide
sv: Dölj

en: Dotted
sv: Punktmarkerad

en: Pixel Width
sv: Pixelbredd

en: Show Hydrogens
sv: Visa väte

en: Show Measurements
sv: Visa mått

en: Perspective Depth
sv: Perspektivdjup

en: RasMol Colors
sv: RasMol-färger

en: About...
sv: Om...

en: x y z axis expected
sv: x y z-axlar förväntas

en: {0} not allowed with background model displayed
sv: {0} inte tillåtet när bakgrundsmodell visas

en: bad argument count
sv: felaktigt antal argument

en: Miller indices cannot all be zero.
sv: Miller indices kan inte alla vara noll.

en: bad [R,G,B] color
sv: felaktig [R,G,B]-färg

en: boolean expected
sv: boolesk förväntas

en: boolean or number expected
sv: boolesk eller tal förväntas

en: boolean, number, or {0} expected
sv: boolesk,  tal, eller {0} förväntas

en: color expected
sv: färg förväntas

en: a color or palette name (Jmol, Rasmol) is required
sv: en färg eller palettnamn (Jmol, Rasmol) krävs

en: command expected
sv: Kommando förväntas

en: {x y z} or $name or (atom expression) required
sv: {x y z} eller $namn eller (atomuttryck) krävs

en: draw object not defined
sv: ritobjekt inte definierat

en: unexpected end of script command
sv: oväntat end of script command

en: filename expected
sv: filnamn förväntas

en: insufficient arguments
sv: otillräckliga argument

en: invalid argument
sv: ogiltigt argument

en: invalid parameter order
sv: ogiltig parameterordning

en: keyword expected
sv: nyckelord förväntat

en: no MO coefficient data available
sv: inga MO-koefficientdata tillgängliga

en: An MO index from 1 to {0} is required
sv: Ett MO-index från 1 till {0} krävs

en: no MO basis/coefficient data available for this frame
sv: inga MO bas/koefficientdata tillgängliga för denna bildruta

en: no MO occupancy data available
sv: Inga MO occupancy data tillgängliga

en: Only one molecular orbital is available in this file
sv: Endast en molekylorbital är tillgänglig i denna fil

en: {0} require that only one model be displayed
sv: {0} kräver att endast en modell visas

en: {0} requires that only one model be loaded
sv: {0} kräver att endast en modell hämtas

en: No data available
sv: Inga data tillgängliga

en: No partial charges were read from the file; Jmol needs these to render the MEP data.
sv: Inga partiella laddningar lästes från filen; Jmol behöver det för att rendera MEP-data.

en: No unit cell
sv: Ingen enhetscell

en: number expected
sv: tal förväntas

en: number must be ({0} or {1})
sv: tal måste vara ({0} eller {1})

en: decimal number out of range ({0} - {1})
sv: decimaltal utanför intervallet  ({0} - {1})

en: object name expected after '$'
sv: objektnamn förväntat efter '$'

en: plane expected -- either three points or atom expressions or {0} or {1} or {2}
sv: plan förväntat -- antingen tre punkter eller atomuttryck eller {0} or {1} or {2}

en: property name expected
sv: egenskapsnamn förväntat

en: space group {0} was not found.
sv: space group {0} hittades inte.

en: quoted string expected
sv: sträng inom citationstecken förväntad

en: quoted string or identifier expected
sv: sträng inom citationstecken eller identifierare förväntad

en: too many rotation points were specified
sv: för många rotationspunkter specifierade

en: too many script levels
sv: för många script-nivåer

en: unrecognized atom property
sv: okänd atomegenskap

en: unrecognized bond property
sv: okänd bindningsegenskap

en: unrecognized command
sv: okänt kommando

en: runtime unrecognized expression
sv: runtime okänt uttryck

en: unrecognized object
sv: okänt objekt

en: unrecognized {0} parameter in Jmol state script (set anyway)
sv: okänd {0} parameter i Jmol state script (set ändå)

en: unrecognized SHOW parameter --  use {0}
sv: okänd VISA-parameter --  använd {0}

en: write what? {0} or {1} "filename"
sv: skriva vad? {0} eller {1} "filename"

en: script ERROR:
sv: script-FEL:

en: {0} atoms deleted
sv: {0} atomer raderade

en: {0} hydrogen bonds
sv: {0} vätebindningar

en: file {0} created
sv: fil {0} skapad

en: end of expression expected
sv: end of expression förväntat

en: identifier or residue specification expected
sv: identifier eller residue specification förväntad

en: invalid atom specification
sv: ogiltig atomspecifikation

en: invalid chain specification
sv: ogiltig kedjespecifikation

en: invalid model specification
sv: ogiltig modellspecifikation

en: missing END for {0}
sv: END fattas för {0}

en: number or variable name expected
sv: tal eller variabelnamn förväntas

en: residue specification (ALA, AL?, A*) expected
sv: rest-specificering (ALA, AL?, A*) förväntas

en: {0} expected
sv: {0} förväntas

en: {0} connections deleted
sv: {0} anslutningar raderade

en: {0} new bonds; {1} modified
sv: {0} nya bindningar; {1} modifierade

en: Click for menu...
sv: Klicka för meny...

en: Jmol Applet version {0} {1}.
    
    An OpenScience project.
    
    See http://www.jmol.org for more information
sv: Jmol Applet version {0} {1}.
    
    Ett projekt inom OpenScience.
    
    Se http://www.jmol.org för mer information

en: File Error:
sv: Filfel:

en: assign/new atom or bond (requires {0})
sv: inför/ny atom eller bindning (requires {0})

en: pop up recent context menu (click on Jmol frank)
sv: popup föregående kontextmeny (klicka på Jmol frank)

en: delete atom (requires {0})
sv: radera atom (kräver {0})

en: delete bond (requires {0})
sv: radera bindning (kräver {0})

en: adjust depth (back plane; requires {0})
sv: justera djup (back plane; requires {0})

en: move atom (requires {0})
sv: flytta atom (kräver {0})

en: move whole DRAW object (requires {0})
sv: flytta hela DRAW-objektet (kräver {0})

en: move specific DRAW point (requires {0})
sv: flytta specifik DRAW-punkt (kräver {0})

en: move label (requires {0})
sv: flytta etikett (kräver {0})

en: move atom and minimize molecule (requires {0})
sv: flytta atom och minimera molekyl (kräver {0})

en: move and minimize molecule (requires {0})
sv: flytta och minimera molekyl (kräver {0})

en: move selected atoms (requires {0})
sv: flytta markerade atomer (kräver {0})

en: drag atoms in Z direction (requires {0})
sv: dra atomer i z-riktning (kräver {0})

en: simulate multi-touch using the mouse)
sv: simulera multi-touch med musen)

en: translate navigation point (requires {0} and {1})
sv: navigationspunkt för förflyttning (kräver {0} och {1})

en: pick an atom
sv: välj en atom

en: connect atoms (requires {0})
sv: förbind atomer (kräver {0})

en: pick an ISOSURFACE point (requires {0}
sv: välj en ISOSURFACE-punkt (kräver {0})

en: pick a label to toggle it hidden/displayed (requires {0})
sv: välj en etikett för för att byta mellan dold/visa (kräver {0})

en: pick an atom to include it in a measurement (after starting a measurement or after {0})
sv: välj en atom för att inkludera den i en mätning (efter att ha startat en mätning eller efter {0})

en: pick a point or atom to navigate to (requires {0})
sv: välj en punkt eller atom att navigera till (kräver {0})

en: pick a DRAW point (for measurements) (requires {0}
sv: välj en DRAW-punkt (för mätning) (kräver {0})

en: pop up the full context menu
sv: popup fullständig kontextmeny

en: reset (when clicked off the model)
sv: återställ (vid klickning utaför modellen)

en: rotate
sv: rotera

en: rotate branch around bond (requires {0})
sv: rotera del kring bindning (kräver {0})

en: rotate selected atoms (requires {0})
sv: rotera markerade atomer (kräver {0})

en: rotate Z
sv: rotera Z

en: rotate Z (horizontal motion of mouse) or zoom (vertical motion of mouse)
sv: rotera Z (horisontell förflyttning av musen) eller zooma (vertikal förflyttning av musen)

en: select an atom (requires {0})
sv: välj en atom (kräver {0})

en: select and drag atoms (requires {0})
sv: markera och dra atomer (kräver {0})

en: unselect this group of atoms (requires {0})
sv: avmarkera denna atomgrupp (kräver {0})

en: select NONE (requires {0})
sv: välj NONE (kräver {0})

en: add this group of atoms to the set of selected atoms (requires {0})
sv: lägg till denna atomgrupp till markerade atomer (kräver {0})

en: toggle selection (requires {0})
sv: omvänd markering (kräver {0})

en: if all are selected, unselect all, otherwise add this group of atoms to the set of selected atoms (requires {0})
sv: om alla är markerade, avmarkera alla, annars lägg till denna atomgrupp till markerade atomer (kräver {0})

en: pick an atom to initiate or conclude a measurement
sv: välj en atom för att initiera eller avsluta en mätning

en: adjust slab (front plane; requires {0})
sv: justera slab (front plane; requires {0})

en: move slab/depth window (both planes; requires {0})
sv: flytta slab/depth-fönster (both planes; requires {0})

en: zoom (along right edge of window)
sv: zooma (längs högra sidan av fönstret)

en: click on two points to spin around axis counterclockwise (requires {0})
sv: klicka på två punkter för att rotera runt axel moturs (kräver {0})

en: click on two points to spin around axis clockwise (requires {0})
sv: klicka på två punkter för att rotera runt axel medurs (kräver {0})

en: stop motion (requires {0})
sv: stanna rörelse (kräver {0})

en: spin model (swipe and release button and stop motion simultaneously)
sv: rotera modell (svep och släpp knapp och stanna rörelsen samtidigt)

en: translate
sv: förflytta

en: zoom
sv: zooma

en: pick one more atom in order to spin the model around an axis
sv: välj en atom till för att rotera modellen runt en axel

en: pick two atoms in order to spin the model around an axis
sv: välj två atomer för att rotera modellen runt en axel

en: pick one more atom in order to display the symmetry relationship
sv: välj en atom till för att visa symmetriförhållande

en: pick two atoms in order to display the symmetry relationship between them
sv: välj två atomer för att visa symmetriförhållandet mellan dem

en: Setting log file to {0}
sv: Loggfil sätts till {0}

en: Cannot set log file path.
sv: Kan inte etablera väg till loggfil

en: {0} atoms hidden
sv: {0} atomer dolda

en: {0} atoms selected
sv: {0} atomer markerade

en: Drag to move label
sv: Drag för att flytta etikett

en: clipboard is not accessible -- use signed applet
sv: urklipp är inte tillgängligt - används den signerade appleten

en: {0} hydrogens added
sv: {0} väte tillagda
