Explore UCD

UCD Home >

Our Scholars

Sarah Healy, Law, Stage 2

2019:  July, European U/20 Silver Meaal 1500m, Sweden

          Schools Cross Country Champion for 6th consecutive year.

Luke McCann, Engineering Stage 4

2019:  Ranked No. 1 in Ireland for 1500m. 

          Qualified for European U/23 Championships.

 

Darragh McElhinney, Arts Stage 2

2019: November.  Defended his U/20 title in the National Senior Athletics Cross Country event in 19:36.

         Nominated for Irush U/20 Athlete of the Year

         5000 m. Bronze medal at U/20 European Championships, 1st Irish athlete to capture a long-distance medal in 28 years.

Mark Milner, Science Stage 2

2019:  800m Personal Best 1:49.751

          Achieved European A qualifying standard; 5 time National Champion

Israel Olatunde, Computer Science Stage 2

2019:  Ranked Irish No. 1 60m and 200m.  Ranked 3 in Outdoor 100m.

Paul Reynolds, Sport and Exercise Management, Stage 3

2019:   October.  Czech Open winner.

            June.  Top 12 finish at European Games, Minsk.

2018:  Gold at European Championships 

           Bronze at Welsh Open Championships

           Irish National Champion

2017:  Gold at Polish International 

           Bronze at European U/17 

           4 Irish Senior Caps

Gaby Lewis, Radiography, Stage 1

Clodagh Ni Ghallchoir, Science, Stage 1

Conor Gallagher, Economics and Finance, Stage 2

2018:  Represented Ireland at the Dixon's Tour of the North International 3 Day. 3rd Place in the final stage.

           Road Captain of the Irish Junior Team at the Junior Tour of Ireland 6 Day

2017:  Ras Luimni, 1st place

           3rd Ranked Irish Junior 

           Ras Donegal 3 Day 3rd place overall

Lara Gillespie, Health and Performance Science, Stage 2

 2020: Irish National Champion - Road Racing

2019:  Top 3 Junior in the World. Set new National record.

            Bronze medal at Juniior World Championships.

            Top 10 in Europeans Elite Track Cyclists (youngest).

            World Cup Senior Team Pursuit, Belarus, Irish Team, 7th Place.  New Irish record.

            World Cup Senior Team Pursuit, Glasgow, Irish Team,  7th Place.

Caitlin Kennedy, GAA, Radiography, Stage 1

Moira Barrett, GAA Camogie, Health and Performance Science, Stage 2

2019:  Captain of Cork Minor team who won All-Ireland Camogie final.

          Currently on the Inter-County GAA team for Cork.

         
Fiachra Clifford, GAA Football, Medicine, Stage 4

2018: Munster u/20 Medallist

2017: Munster Minor Medallist

          All-Ireland Minor Medallist

          Minor All-Star

Lauren McVeety, GAA Football, Physiotherapy, Stage 2

2019:  Won Senior County Championship, with Crosserlough.

           PPS Ulster All-Star Award

2018:  PPS Player of the Match, All Ireland PPS Senior A final

Peadar O'Cofaigh Byrne, GAA Football, Business and Law, Stage 3

2019: Won a Leinster U/20 championship with Dublin

          Named on the INter-County 20's Championship team of the year

          Part of the Dublin Senior Football panel who won the All-Ireland Football final.

2018:  Leinster Minor League Winner with Dublin

          All-Star award winner 

Donal O'Shea, GAA Football Economics + Finance, Stage 2

2019:  Member of Galway U/20 Hurling panel.

2018:   All-Ireland Minor Hurling Championship Winner

           Electrick Ireland Minor Hurler of the Year

  

Sophia Cole, Commerce, Stage 1

Michelle Carey, Engineering, Stage 3
Katie-Jane Marshall, Science, Stage 2
Harry Lynch, Engineering, Stage 1 Niamh Carey, Science, Stage 3

2020: Member of the Irish Senior Ladies team

2019:  Member of the Irish U/21 panel.

Ellen Curran, Biomedical Engineering, Stage 4

2019:  Member of Irish squad that qualified for Olympics 2020. 

          Captain of UCD Hockey Club.

2018: 6 Caps for Ireland Senior Squad

2017:  On Irish Senior Squad

           Vice-Captain of Ireland U/18 squad

Katherine Egan, Medicine, Stage 3

2019:  European Club Championships Div. 2 Holcombe

           3rd Place EYHL

2018:  Irish Senior Cup Winer, EYHL winner

           Irish U/21 Hockey Team.

Amy Elliott, Psychology, Stage 3

2019:  2 Senior Caps with the Irish Ladies Hockey team.

Hannah McLoughlin, Economics and Finance, Stage 3

2017: 1st Senior International Cap

          Member of Loreto 1st team, winning EYHL finals

          Member of Irish u/23 team for 6 Nations Tournament

2016: Captain of Leinster u/18 Girls team for European Championships

          Member of Irish u/21 team

       Ewan Ramsay, Arts, Stage 2

2019: Under 18 A Division European Championships, Santander.

         EYHL Promotion.

David Gahan, Commerce, Stage 2

2019: WUKF World Champion, Slovakia

          WKF Belgian Open 2nd Place U/21, Belgium.

          WUKF World Champion, Scotland.

Mike Healy, Ag. Science Stage 4

2019:  4th in World University Games mixed relay in Budapest.

         2018: Silver medallist in the mixed relay at the Pentathlon World Cup in Hungary (with fellow Ad Astra alumna Kate Coleman Lenehan.

          14th of World University Modern Pentathlon Championships in Budapest

          National Open Champion 2018+2017

Tim O'Brien, Commerce, Stage 3

2018:  National Champion

2017: National Champion

          Top Irish Youth Pentathlete

          Competed at 2 World Championships.

          Competed at 3 European Cups

          Ranked 28th in the Youth Olympics World rankings.

          Placed 4th in British Youth Olympics qualifiers.

Patrick Flanagan, Economics & Finance, Stage 4

2019:  World Championships, London.  Placed 11th in 400m Freestyle

2018: 4th (by 0.18sec) at the European Para Swimming Championships, Dublin. 

          Ranked inside the top 10 in the world.

          Travelling to Toyko for pre-Olympic selection training camp

          

Beibhinn Parsons, Biomedical Science, Stage 1

Dorothy Wall, Radiography, Stage 3
Jack Boyle, Commerce, Stage 1
Niall Comerford, Commerce, Stage 2 Christopher Cosgrave, Horticulture and Sportsturf Managment, Stage 1  Ronan Foley, Science, Stage 4 Michael Milne, Ag. Science, Stage 1 Eve Higgins, Arts, Stage 3

2019:  Selected o the HSBC Dream Team for the Sydney Tournament

           Selected to play in the Olympic qualifiers in Russia.

           16 Caps for Ireland.

2018: Senior contract with IRFU.

          Played for Ireland Women's 7's Development Squad.

          Played in the Sevens Rugby World Cup in San Francisco

          Captained the Ireland  Development Squad

2017:  Signed 1st IRFU contract at age 18

          Selected o the 15s Rugby World Cup training squad at age 17

Emily Lane, Science, Stage 3

2019:  On International Rugby Sevens squad.  Competes in Women's Sevens World Series and Rugby Europe series.

2017:  Captained the U/18's Munster Rugby team and U/18 Irish Sevens.

Anna McGann, Arts, Stage 3

2019:  Top finish in Worle Series, Sydney

          1st Cap in Clermont

2018:   World Series, Dubai, 8th position.  World Series Russia, 3rd Place.

Gavin Mullin, Science, Stage 4

2019:  Celtic Cup Winner

2018: Leinster U/20.

         Ireland U/20 – 7 Caps.

         Leinster A – 7 Caps.

         UCD 1st XV player for 2 seasons.

         British and Irish Cup runner up with Leinster A.

         Leinster Senior Team – 1 Cap.

Sean O'Brien, Economics + Finance, Stage 3

2019:  Debut for Leinster A

2018:  Received a special award from Blackrock College for contribution to International Rugby

           Selected on Leinster U/19 Summer Programme

           Added to IRFU  National Talent Squad

          

Tommy O'Brien, Actuarial and Financial Studies, Stage 3

2017:  Leinster Academy + Ireland U/20 International.

Patrick Patterson, Commerce, Stage 2

2019: 3 Leinster Senior Caps

2018: Represented Leinster A.

2017: In Leinster Sub-Academy.

2016: Represented Ireland U/18. 

Andrew Porter, Arts, Stage 3

2019:  On World Cup Squad.  Plays for Leinster.

2018: Represented Ireland in Guiness November Series - Winning all matches.

          6 Nations Grand Slam Winner with Ireland.

          Won Guiness Pro14 with Leinster Rugby.

          European Champions Cup Winner with Leinster Rugby.        

2017: 15 appearances for Leinster. 

          2 Caps for Ireland.

Scott Penny, Maths Physics, Stage 2

2019:   Nominated for RTE Sportstar of the Year

           Plays with Leinster

2018:   Capped 4 times for Leinster Senior Squad.

           Won Celtic Cup with Leinster A, scored 8 tries in 6 games.

Cian Prendergast, Social Sciences, Stage 2

2019:  Capped for Ireland U/19's,  Capped for Ireland U/18's Schools, Capped for Leinster A's.

           AIL debut for UCD

2018:  Captain of Newbridge College Schools Senior team.

          Namesd on the Senior Rugby Team of the Leinster Schools Tournament

Charles Ryan, Business and Law, Stage 3

2019:  Captained Ireland U/20 to a Grand Slam championship

          Played for Ireland U/19 and U/18

          Played for Leinster A in Celtic Cup

James Ryan, History and Politics, Stage 2

2018: Represented Ireland in Guiness November Series - Winning all matches.

          6 Nations Grand Slam Winner with Ireland.

          Won Guiness Pro14 with Leinster Rugby.

          European Champions Cup Winner with Leinster Rugby.        

          Leinster Rugby Young Player of the Year.

2017:  Debut for Ireland Senior team vs. USA.

          Debut for Leinster Senior team vs. Newport Gwent Dragons.

Donal Higgins, Physiotherapy, Stage 1

Harry McEvoy, Business and Law, Stage 1
Lorcan Healy, Health and Performance Science, Stage 3

2019:  Leinster League Player of the Year

          Member of Colllingwood Squad.

2018: Trials with Brighton & Hove Albion and Crystal Palace FC.

         Maidstone United 1st Team Squad

         FA National Cup champions for County (Sussex)

Jack Keaney, Science, Stage 2

2019: Played over 30 games in the Leagure of Ireland, scoring 6 goals.

         Plays with UCDAFC.

Liam Kerrigan, Commerce, Stage 2

2019:  20 appearances with Sligo Rovers and UCD .

2018:   Nminated for Schools Player of the Year.

Evan Osam, Physiotherapy, Stage 3

2018: Promoted to Premier Division with UCDAFC

2016: Won Centenary Sheield with Republic of Ireland U/18 Schools Team 

 Jena McDougald, Science, Stage 1 

Erin Riordan, Science, Stage 4

2019:  Selected for National Team Relay event, December.

2018: Summer National Champion in 50 + 100m Freestyle

          Swam the Freestyle leg in the 4x100m mixed medley relay, achieving Irish Senior Club record.

          Qualified for Leinster Swim squad.

Alexander Gillen, Mechanical Engineering, Stage 4

2019:  Gold Medal National Mens' Doubles

          Bronze Medal Nationals U/21 Mens' Singles

          Irish Senior Classification Gold Medal Mens' Singles

          David Lloyd Open Belfast Silver Medal Mens' Singles

          Irish No. 1 for three consecutive months, Sept. Oct. Nov.

 

Tom Higgins, Business and Law, Stage 1

Liam Glynn, Science, Stage 3

2018: Irish National Champion

          Bronze medal at World U/21 Championship

Aoife Hopkins, Science, Stage 3

2019:  Irish Olympic team member

2018:  Irish Olympic team member.  World ranking 48th

          50th (120 boats), Senior World Championships, race winner in Gold Fleet race.

Hugo Kennedy, Law, Stage 2

2018:  Placed 3rd Youth sailor out of 100 sailors at Europa Cup Laser Radial,  and 6th sailor overall

          Best Irish result at this event.

          Youth Worlds Championship, qualified for top fleet, Gold in 46th position out of 280 interanational sailors

          Placed 3rd Irish

         

Ewan McMahon, Engineering, Stage 2

2018: 6th Laser Standard U/21 European Championships

          1st Laser Leinster Championships

2017: 1st Irish Sailing Youth National Championships 

          2nd Laser Radial Europa Cup

          8th Laser Radial Youth European Championships

2016: Silver medal, Laser Radial Youth World Championships

 

 

Contact UCD Ad Astra Academy

Student Centre, University College Dublin, Belfield, Dublin 4.
T: +353 1 716 3105 | E: adastraacademy@ucd.ie